Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici (BDNR) sa dlhodobo venuje tvorbe inscenácií pre dospelých. Zároveň kontinuálne spolupracuje so školami všetkých stupňov, teenagermi i stredoškolákmi.

Vo výnimočnom Roku slovenského divadla, v roku 2020, sa BDNR rozhodlo intenzívnejšie priblížiť tejto vekovej kategórii. Novým krokom v dramaturgii divadla, krokom k teenagerskému publiku, je premiéra Tajomný maják.  

Do Bystrice príde aj ruská dramatička

Na Slovensko sa po prvýkrát dostáva dielo súčasnej ruskej dramatičky, spisovateľky Xenie Dragunskej, ktorá sa symetricky venuje tvorbe pre deti a tvorbe pre dospelých. Tvorba pre mladých ľudí, teenagerov, teenagerky má v autorkinom diele významné miesto vo forme divadelných hier, poviedok a filmových scenárov. Tému dospievania spracováva jej literárne oceňovaný román Zblúdilý bicykel. Pozornosť vyvolal film Я вам больше не верю/ Ja vám už neverím (pracovný preklad), ktorý vznikol na základe Dragunskej hry Ryšavá hra a venuje sa komplikovaným sociálnym otázkam v súvislosti so životom násťročných. Text na objednávku divadla preložila renomovaná prekladateľka Ivana Kupková. Dramatička Xenia Dragunská prijala pozvanie divadla a osobne sa zúčastní slovenskej premiéry svojej hry.

Divadlo spolupracuje s renomovanom režisérkou

Pri tejto príležitosti s divadlom po prvýkrát spolupracuje renomovaná slovenská režisérka, ktorá má s tvorbou pre teenagerov, teenagerky bohaté skúsenosti. Júlia Rázusová je dvojnásobnou laureátkou ocenenia DOSKY za najlepšiu réžiu. Prvýkrát cenu získala v roku 2018 za inscenáciu Znovuzjednotenie Kóreí (Štátne divadlo Košice). Po druhý raz v roku 2019 za inscenáciu Moral Insanity (Prešovské národné divadlo).

Pochádza a žije v Prešove, kde spolu s dramatičkou Michaelou Zakuťanskou v roku 2013 založila úspešnú scénu Prešovské národné divadlo (koncept PND taktiež získal nomináciu na ocenenie DOSKY).  Rázusová spolupracuje s profesionálnymi činohernými, bábkovými, alternatívnymi divadlami z celého Slovenska. V Banskej Bystrici režíruje po prvýkrát.

„Dragunská prináša konkrétny príbeh na pomedzí reality a fantázie. Hlavné hrdinky sú tínedžerky zachytené v špecifickom momente dospievania, kedy veľa vecí vnímame akoby v hmle. Buď cez optiku emócií alebo faktov, v ktorých často slepo kopírujú názory dospelých. Je to obdobie hľadania svojej vlastnej identity. Dragunská sa venuje rovnako téme „normálnosti“, čo je v rámci medziľudských vzťahov normálne, morálne, čestné? Kde je hranica dôvery v rámci  rodičovstva či, priateľstva? To sú dôležité otázky, ktoré v hmle neponúkajú odpovede, ale podnecujú k objavovaniu vlastného kritického myslenia a vyhodnocovania situácii na základe našich hodnôt a presvedčení,“ hovorí Júlia Rázusová v rozhovore pre newsletter divadla Zvesti.

Premiéra inscenácie bude 7. februára 2020 v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí, Skuteckého 14 v Banskej Bystrici. Prvá repríza je naplánovaná na 11. februára 2020.

Réžia: Júlia Rázusová, Preklad: Ivana Kupková, Dramaturgia: Iveta Škripková, Výprava (kostýmy, bábky): Katarína Caková, Hudba: Elia Moretti.

Hrajú: Ivana Kováčová, Marianna Mackurová, Andrej Polakovič, Alena Sušilová, Filip Štrba, Mária Ševčíková a.h.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Vzniká s podporou Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.