Vypadne po základnej časti tretia Banská Bystrica aj tento rok z play-off už v prvom kole a Zvolen nečakane postúpi, alebo bude trend víťazstiev hostí pokračovať aj v tomto zápase a dramatické derby rozhodne až zápas číslo sedem? Podobné otázky sa v pondelok pýtal nejeden hokejový priaznivec z oblasti Pohronia. Neskutočne napínavá séria priniesla nervydrásajúci zápas s infarktovým záverom, po ktorom sa tešili opäť hostia.

HKm Zvolen – HC ‘05 Banská Bystrica 2:3 po sn. (0:0, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 34.Ďaloga (Levinskij, M. Jurík), 58. Leskovjanský (Trotcha, Levinskij) – 44. Hvila (Vizváry, Šechný), 59. Sýkora (trestné strieľanie), rozhod. nájazd: Sýkora

Zostavy tímov:

HKm Zvolen: Škrečko – Čierny, Juraško, Ďaloga, Bokroš, Valach, Hraško – Otčenáš, Pucher, Chovan – Škvaridlo, L. Jurík, Baláž – Barinka, Trochta, Leskovjanský – Levinskij, M. Jurík, Zuzin – Méry, Zošiak.

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Cuník, Kolba, Vizváry, Kubka, Bambúch, Biro, Vantroba – Lažo, Šechný, Hudec – Sýkora, Hlinka, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny – Tománek, Paľov, Weissmann.

Zápas s výnimočným nábojom sa začal v slušnom tempe a hneď v prvej desaťminútovke boli športoví priaznivci, ktorí zavítali do zvolenskej haly, svedkami niekoľkých nebezpečných šancí. Či už to boli strely Hlinku a Tománka, ktoré skončili v Škrečkovej lapačke, alebo na druhej strane pokusy Škvaridla a Zuzina. Následne tempo hry mierne upadlo a tímy bránili svoje modré čiary. S blížiacim sa záverom tretiny pribudli aj prvé vylúčenia, ani jedna presilovka však nebola využitá. Pod Pustým hradom to vyzeralo opäť na šachovú partiu s bojovnými výkonomi no malým počtom gólov.

V úvode druhej tretiny sa hralo opäť v nerovnovážnom stave. Ani jedna z presilovkových striel si však cestu do brány nenašla. Vlnu emócií zodvihol Lukáš Jurík, ktorý svojim pokusom prekonal Šimonoviča, no puk podľa videorozhodcu skončil len na žrdi banskobystrickej brány. Následne sa po Cebákovom pokuse ocitol v obrovskej šanci Hudec. Stopercentná príležitosť streliť prvý gól však skončila rovnako na žrdi. Otvorenia skóre zápasu sa 5 290 divákov dočkalo až v 34. minúte a boli to práve Zvolenčania, ktorým sa podarilo prekonať brankára. Skrumáž využil a akciu Levinského zakončil Ďaloga. Na ťahu boli hráči „nulapätiek“, ktorí sa však cez brániaceho súpera dostávali ťažko. Väčší tlak si tak nechali na posledné dejstvo.

Posledná tretina zápasu začala dávkou agresie medzi Bambúchom a Barinkom. Tento moment napovedal, že pôjde o boj na „život a na smrť“. Tomu pridal tiež fakt, že v 44. minúte bolo vyrovnané. Z nenápadnej akcie sa presadil presne mierenou strelou švihom Hvila. Následne pokračovala pozorná hra s vyčkávaním na chybu súpera. Zaváhanie prišlo, a to na strane hostí. Pomalý prístup k útočiacim hráčom pred Šimonovičom a z toho prameniaci gól Leskovjanského necelé tri minúty pred koncom mohol byť víťazný. To by však nebola derby-séria, aby v tom nebola skrytá dráma. 98 sekúnd pred koncom bol totiž v brejkovej pozícii faulovaný Hvila. Ten pre zranenie nemohol pokračovať, a tak bol realizátorom Sýkora, ktorý hru nervov zvládol a zápas poslal senzačne do predĺženia.

V ňom sa začalo zostra. Najskôr puk po Hraškovej strele tesne minul bránu, následne Cebák odtestoval spoľahlivého Škrečka. Zápas mohol do siedmeho zápasu poslať Kútny. Ten sa pri chybnom striedaní dostal k samostatnému nájazdu, gól mu však dopriaty nebol a stretnutie išlo do nájazdov. Infarktový záver vyšiel, ako inač, hosťom. Spasiteľom našich sa stal Sýkora, ktorý realizoval spolu tri nájazdy – všetky s gólovou bodkou, z toho ten posledný s víťazným výkričníkom.

Rozhovor s hrdinom večera Jánom Sýkorom:
[youtube pN5-uIBoyYs 560 340]

Rozhovor s Miroslavom Šimonovičom:
[youtube rb6lWm4cvB0 560 340]

Rozhovor s trénerom Milanom Stašom:
[youtube GPmvgMnF2tk 560 340]