Turistickí sprievodcovia sú neodmysliteľnou súčasťou cestovného ruchu. Právom majú svoj deň.

Svetový deň sprievodcov cestovného ruchu pripadá na deň, kedy bola založená Svetová federácia asociácií turistických sprievodcov (WFTGA) – 21. február 1985.

Na malej aj veľkej stanici

Do oslavy tohto dňa sa tradične zapája aj Banská Bystrica. V sobotu 23. februára sa obyvatelia a návštevníci mesta môžu tešiť na zaujímavé prehliadky banskobystrickej „veľkej“ a „malej“ železničnej stanice. Je isté, že bez dopravy, najmä železničnej, by priemyselná revolúcia nebola možná. Výstavba železníc predurčila budúcnosť mnohých miest, samozrejme, aj Banskej Bystrice. Účastníci a účastníčky sobotňajších prehliadok s názvom Železnice – brána industrializácie mesta sa okrem iných zaujímavostí dozvedia aj to, za akých podmienok sa Banská Bystrica stala hlavným železničným uzlom. Prehliadky hlavnej Železničnej stanice a malej stanice Mesto sa konajú o 13:00, 14:00 a 15:00 h.

Thurzovci aj malí reštaurátori

V rámci Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu budú otvorené aj dvere Thurzovho domu. Stredoslovenské múzeum pripravilo na sobotu 23. februára rozprávanie o slávnom rode Thurzovcov. Preslávenú Thurzovsko-Fuggerovskú spoločnosť predstaví sám Ján Thurzo (o 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00 h).

V tvorivej dielni sa deti dozvedia všetko dôležité o práci reštaurátorov a samy si reštaurátorskú prácu aj vyskúšajú. Odmenou im bude maľba ukrytá pod vrstvami prachu. Thurzov dom je v sobotu otvorený od 13.00 do 17.00 h a vstup je voľný!