Pri príležitosti Svetového dňa povedomia o autizme sa v noci v piatok 1. apríla spolu so svetovými dominantami rozsvieti na modro aj veža Barbakanu a Hodinová veža na Námestí SNP.

Vysvieťme to na modro v BB 2016Rodičovské občianske združenie SPOSA BB už po šiesty raz organizuje kampaň „Rozsvieťme to na modro!“. K tejto iniciatíve sa pripojí aj mesto Banská Bystrica. Informačná kampaň chce pomôcť ľuďom, aby porozumeli autizmu. Cieľom je tiež zlepšenie podmienok, ktoré umožnia autistom ľahšie pochopiť svet. Pri príležitosti podujatia „Rozsvieťme to na modro!“  bude okrem významných budov na námestí vysvietené aj obchodné centrum Europa SC. V piatok 1. apríla o 9-tej hodine sa uskutoční pochod Prejdime sa BYSTRICOU.

Trasa sa začne pod Urpínom pri vlakovej stanici Banská Bystrica mesto. Nasledovať bude pochod na banskobystrické námestie a odtiaľ sa pôjde popri pamätníku SNP  do parku. Večer o 20.00 hod, sa pod vežou stretnú rodiny s ľuďmi trpiacimi autizmom a ich sympatizanti, aby symbolicky zapálili sviečky.

Autizmus je celoživotné znevýhodnenie, ktoré zatiaľ nedokážeme liečiť. Dá sa diagnostikovať už v rannom detstve. V roku 2007 vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 2. apríl za Svetový deň povedomia o autizme. Na celom svete ním trpí približne 67 miliónov ľudí. Na Slovensku je to asi jedno percento populácie, pričom autizmus postihuje častejšie chlapcov. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA BB) bola založená v roku 1994 v Bratislave. Je riadnym a stálym členom medzinárodnej organizácie Autism-Europe so sídlom v Bruseli. Pôsobí na celom území Slovenska v rámci dvadsiatich dvoch organizačných jednotiek. Usiluje sa upozorniť verejnosť na problémy ľudí s autizmom a presadzovať ich riešenie.