Sedemnásteho novembra sa v našom meste tradične koná futbalový turnaj „O pohár primátora mesta Banská Bystrica“ a inak tomu nebolo ani tento rok, kedy sa rozbehol už jeho 13. ročník. 

il. foto: Branislav Račko

Osem banskobystrických klubov bolo po vylosovaní rozdelených do dvoch skupín. V skupine „A“, ktorej bola pridelená umelá tráva v Radvani sa predstavili dve piatoligové a dva treťoligové kluby. Z piatej ligy to bola v tejto skupine Šalková s Juniorom Radvaň a z tretej ligy sa v Radvani predstavili mužstvá bojujúce o postup do 2. ligy – ŠK Kremnička a MFK Banská Bystrica, ktoré vo svojich súťažiach zimujú na prvých dvoch miestach. Tri zápasy skupiny „B“ sa odohrali na umelej tráve na Štiavničkách a jeden na ihrisku v Sásovej. Tu sme mohli vidieť hráčov Podlavíc, „B“ tím Banskobystrickej Dukly, ŠK Sásová, ale aj účastníka II.Triedy sk. „A“ – ŠK Sokol Jakub. Na organizácii turnaja bolo poznať, že primátor Saktor nebude v najbližších komunálnych voľbách kandidovať. Doplatili na to hlavne hráči všetkých zúčastnených klubov. Málokto by čakal, že turnaj organizovaný mestom Banská Bystrica nezabezpečí pre hráčov a rozhodcov ani len pitný režim a predsa sa to stalo. Hráči sa vytúžených tekutín nedočkali a to trval turnaj takmer 7 hodín. Viacerí si zaspomínali na tieto turnaje spred niekoľkých rokov, kedy to bol ozajstný futbalový sviatok a všetci sa snažili o čo najväčšie pohodlie pre každého jedného hráča.

Skupina „A“

V prvom zápase hranom o 09:30 si treťoligová Kremnička zmerala sily s Juniorom Radvaň a rozdiel dvoch súťaží bol citeľný. Kremnička s prehľadom vyhrala 8:0 a naznačila, že to s celkovým víťazstvom v turnaji myslí vážne. Kremnička v doterajších dvanástich ročníkoch zvíťazila už 8-krát. V druhom zápase nastúpil líder 3.ligy – MFK Banská Bystrica proti Šalkovej, ktorá túto sezónu vo svojej súťaži zvíťazila iba 2-krát. Šalková bola pre MFK ťažký súper a preto sa na prekvapenie mnohých body delili. V treťom zápase medzi Kremničkou a Šalkovou sa polčasový výsledok 3:0 už nezmenil a Kremnička tak vyhrala skupinu „A“. Skóre uzavrel skúsený Choma nádherným gólom do šibenice. V poslednom zápase MFK Banská Bystrica bojoval už iba o druhé miesto, no ani to nechceli dať hráči Radvane zadarmo. Nakoniec sa však pred silným súperom z Rakytoviec predsa len museli skloniť a výsledok 4:2 prijať.

1. ŠK Kremnička 2 2 0 0 11:0 6
2. MFK Banská Bystrica 2 1 1 0 6:4 4
3. FK Šalková 2 0 1 1 2:5 1
4. FC Junior Radvaň 2 0 0 2 2:12 0

–          do finále postúpila Kremnička

–          zápas o tretie miesto bude hrať MFK Banská Bystrica

Skupina „B“

Na umelej tráve na Štiavničkách sa v prvom zápase predstavila domáca Dukla „B“ proti outsiderovi skupiny – Sokol Jakub. K výsledku 13:0 zrejme netreba ďalší komentár, no takéto mužstvá sa medzi sebou ani nemôžu porovnávať. Šláger skupiny bol druhý zápas medzi štvrtoligovými Podlavicami a piatoligovou Sásovou. Papierovo slabšia Sásová hrá túto sezónu veľmi dobre a súpera s ambíciami postúpiť do tretej ligy sa nezľakla. Mužom zápasu bol Bartoš, ktorý dvomi gólmi z priamych kopov zabezpečil Sásovej víťazstvo 2:0 a posunul ju do nedeľnajších bojov. Nasledoval tretí zápas skupiny a Jakubčnia cítili šancu uhrať dobrý výsledok s Podlavicami. Prekvapenie sa však nekonalo, pretože Podlavice dokázali frustrovanému súperovi streliť až 17 gólov a Jakubčania, ktorí sídlia na poslednom mieste tabuľky aj v II.Triede sk. „A“ odchádzali domov aspoň s pocitom, že si zahrali aj proti corgoňligovým hráčom. Po tomto zápase sa celé výpravy Dukly a Sásovej aj spolu s rozhodcami presunuli na ihrisko do Sásovej, kde medzi sebou odohrali zápas o prvé miesto. Sásová potvrdila svoju povesť a jej hráči dávali až príliš najavo svoj nesúhlas s verdiktmi rozhodcov. K víťazstvu im to však nepomohlo, pretože Dukla „B“ ukázala svoje kvality a zásluhou víťazstva 3:1 sa jej hráči predstavia vo finále proti Kremničke.

1. FK Dukla BB „B“ 2 2 0 0 16:1 6
2. ŠK Sásová 2 1 0 1 3:3 3
3. FK Jupie BB-Podlavice 2 1 0 1 17:2 3
4. ŠK Sokol Jakub 2 0 0 2 0:30 0

–          do finále postúpil FK Dukla Banská Bystrica „B“

–          zápas o tretie miesto bude hrať ŠK Sásová, na základe vzájomného zápasu s FK Jupie

Zápas o tretie miesto, ako aj finále turnaja sa odohrá v nedeľu 21.11.2010 na umelej tráve v Radvani.

11:00 MFK Banská Bystrica – ŠK Sásová /zápas o tretie miesto

13:00 ŠK Kremnička – FK Dukla Banská Bystrica „B“ /finále