Mesiac knihy zavŕšime na portáli BBonline.sk hneď dvojitou súťažou o knižné novinky, ktoré vám v spolupráci s vydavateľstvom Ikar pravidelne predstavujeme.

Zbierka poviedok: Všetko, čo chcem

„Kniha Všetko, čo chcem je po okraj naplnená chutnými poviedkami. Niektoré sú štipľavé, niektoré ostré, iné sladkasté, ďalšie zas korenisté,“ tvrdí šéfredaktor Dotykov Boris Brendza, ktorý bol pri ich výbere. „Pripravil vám ich tím šikovných kuchárov a jemne dochucoval slovutný šéfkuchár. Som presvedčený, že každý gurmán, fajnšmeker či len príležitostný koštér si v nich nájde tú svoju. A ako správny degustátor, mal by ju určite porovnať aj s ostatnými. Nuž a tiež si myslím, že nejeden z vás veru i poriadne podumá, či tá druhá, tretia… nie je predsa len o kúštik chutnejšia, lepšia, zaujímavejšia… Nebudem radiť, ktorou poviedkovou porciou máte začať. Všetky sú jedinečné. Záleží iba na vás, na vašej fantázii, na vašej radosti z čítania – ochutnávania. Môžem vám len našepkať, že ich chuť sa snúbi napríklad so šálkou voňavého čaju alebo i pohárom iskrivého vína. Užite si ich!“

A tu je zoznam autorov a ich poviedok: Marek Mittaš: All inclusive, Ivan Hankus: Schody do neba, Vasil Demko: Neverný (z cyklu Manželské etudy), Ester Anaswah: Tank v koncertnej sieni, Adam J. Pallo: Nehovorte priateľom, že moja duša zomrela, Letnička: Viac nepotrebujem…, Ľubica Noščáková: Slnko v duši. Liečivé, Jiří Zaťovič: To mám tak rada, Via Sendera: Na opačnej strane, Zandelee: Skokan, Jozef Hlivjak: Romulus, Alia S.: Kamenné svedomie, Lula Rusnáková: Nocľah v stane, Hana Hájska-Plachá: Kaderníčka Ilková sa odstrihla od mužov (Z príbehov o Agneši…), Elena Eleková: Už iba Adela.

Poviedky v tejto knihe sú nádhernou ukážkou talentu a rôznorodosti, ktorá určite nebude nudiť. Z tisícky poviedok na www.mamtalent.sk je to to najlepšie – hrôza i romantika, poetika i drsná realita, sarkazmus aj humor. Autorom poviedok nechýba rozlet ani nápady. Pohrali sa s postavami aj príbehmi. Snažili sa prekročiť hranicu bežného, všedného a opozeraného. Do akej miery sa im to podarilo, posúďte sami. Veríme, že si v tejto knihe nájdete tie svoje kúsky, ktoré si s pôžitkom prečítate večer v posteli pred spaním… a možno sa vám budú ďalej snívať počas spánku.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do stredy 4. apríla 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Uveďte aspoň troch autorov, ktorých poviedky obsahuje zbierka Všetko, čo chcem.

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Oľga Kohútová.

Rudi Beiser: Ovocné a bylinkové čaje

Kto obľubuje bylinkové čaje, mal by zájsť do prírody, kde nájde tie najlepšie suroviny na vlastnoručnú prípravu čajových zmesí. Nazbierané v optimálnom čase a správne usušené poskytnú jedinečný pôžitok a blahodarné účinky. Je to jednoduché, stačí nájsť vhodné rastliny a správne ich určiť. Kniha Ovocné a bylinkové čaje obsahuje rady, ako bylinky zbierať, určiť, sušiť, kombinovať, variť… a mať z nich pôžitok. Obsahuje aj kalendár zberu a recepty. Dozviete sa, že najlepšie plody na ovocné čaje sú jahody obyčajné, brusnice čučoriedkové, ostružiny malinové, baza čierna a ruža šípová. A tiež to, ktoré kvety sú na bylinkové čaje najkrajšie a nájdete v nej aj zoznam byliniek, ktoré majú listy a kvety vhodné na čaj…

Viete, napríklad, že slez lesný (Malva sylvestris) je afrodiziakálna zelinka? Patrí k najstarším úžitkovým rastlinám. V antike ho využívali najmä ako zeleninu, z mladých listov sa pripravovali obklady pri uštipnutí osou a škorpiónom. Zelené plody pripomínajú chlebíčky, preto sa ľudovo volajú Pánbožkove chlebíčky. Používali sa ako afrodiziakum. Aby ich nekonzumovali deti a nemali priskoro „pochabé myšlienky“, hovorilo sa im, že dostanú vši… V modernom liečiteľstve sa slez využíva pri dráždivom kašli, zápaloch ústnej dutiny a dýchacích ciest. Ak chcete slez pestovať v záhradke, mali by ste si obstarať južanský slez maurský, ktorý má nádherné tmavofialové kvety a pestuje sa hlavne na medicínske účely. Autor knihy Rudi Beiser sa bylinkárstvom intenzívne zaoberá už vyše 30 rokov.

Ak vás táto knižná novinka od vydavateľstva Ikar zaujala, nájdete ju v každom dobrom kníhkupectve, ale získať ju môžete aj prostredníctvom našej súťaže. Stačí do stredy 4. apríla 22.00 h odpovedať na našu súťažnú otázku, ktorá pre túto knižku znie: Ktoré plody sú najlepšie na ovocné čaje? Vymenujte minimálne dva.

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Peter Hýravý.