Je plný divadla, nového cirkusu, hudby a neopakovateľnej atmosféry. Láskavý, akoby na mieru šitý rodinám s deťmi. Milujú ho malí aj veľkí. Všetci si tu prídu na svoje. Mičinský pitvor 2024 je tu už čoskoro.

Deviaty ročník divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor sa začína v piatok 21. júna 2024 v centre Banskej Bystrice, v sobotu a nedeľu pokračuje „doma“, na Hornej Mičinej. Takmer každý ročník bolo súčasťou festivalu jedno novocirkusové vystúpenie na banskobystrickom Námestí SNP. Tento rok sa organizátori podujatia, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, rozhodli program prvého dňa festivalu uviesť na nádvorí Barbakánu na Námestí Štefana Moysesa.

Na festivalový víkend v Hornej Mičinej naladia Banskobystričanov, ale nielen ich, piatkové divadelné, akrobatické aj hudobné vystúpenia v priestore pri Barbakáne, ktorý je nesporne dôstojnou a aj očarujúcou kulisou každého diania. Predstavia sa tu študenti a študentky Fakulty dramatických umení Akadémie umení, Duo Kyseli Krastafci a patrónka festivalu herečka Kristína Tormová, Alex Mihajlovski a jeho Mr. Barti, chodec po drôte Oliver Zimmermann a tešiť sa môžete na koncerty Kataríny KoščovejDanielom Špinerom a Martina Geišberga a Richarda Autnera so skupinou.

Ďalšie dva festivalové dni sa budú odohrávať na ihrisku, v šapitó a pri Obecnom úrade v Hornej Mičinej. Program je bohatý, a ako je už na Pitvore zvykom, aj kvalitný. Baviť vás budú umelci zo Slovenska a Česka a po prvý raz aj z Dánska a Nemecka. Budete sa smiať, zamýšľať aj žasnúť. Jednoducho, bude to opäť parádny cirkus! So sobotňajším a nedeľným festivalovým programom (22. a 23. jún) vás na portáli BBonline.sk zoznámime v ďalšom článku. Teraz si viac povieme o programe, ktorý vás čaká v piatok 21. júna pri Barbakáne a zároveň prinášame aj súťaž o vstupenky na prvý festivalový deň v Banskej Bystrici.

Mičinský pitvor 2024 – prvý deň

Piatok 21. jún – Námestie Š. Moysesa, Barbakán

16.30 h – Kde bolo Tam bolo

Klasickú rozprávku o Červenej Čiapočke pozná skoro každý. Čo sa však stane, ak sa v príbehu udeje niečo neočakávané? Čo ak Čiapočku nepošle za babičkou mama ale zlá čaordejnica? A čo ak nikdy nestretne vlka, nejde lesom, ale cestuje metrom v New Yorku? A čo ak…? V predstavení, ktoré vzniklo práve pre Mičinský pitvor, účinkujú: Andrej Bílik, Lea Mračková, Lukáš Strašík, Majči Hric, Soňa Tuchyňová a Žaneta Krónerová z Fakulty dramatických umení banskobystrickej Akadémie umení.

17.00 h – Otvorenie festivalu

Tohtoročný festival Pitvor otvorí… kto iný, ako jeho patrónka, úžasná Kristína Tormová? Sekundovať jej bude Duo Kyseli Krastafci – kaukliari, hltači ohňa, akrobati, niekedy aj bagristi, cirkusanti ako sa patrí. S nimi sa veru nikto nenudí.

17.15 a 20.00 h – Mr. Barti

Mr. Barti prichádza na festival po prvý raz, no vystúpi na ňom hneď dvakrát. Mr. Barti je marionetová bábka s mimoriadne zložitým systémom ovládania. To však nerobí problém rodenému Macedónčanovi Alexovi Mihajlovski (od roku 1992 žije v Dánsku), ktorý ju začal navrhovať a konštruovať v roku 1986. Alex & Barti sa dokonale poznajú, rozumejú si a iste sa skamarátia aj s divákmi Pitvora.

18.00 h – Koncert

Katka Koščová patrí medzi stálice Mičinského pitvora. Chýbať nebude ani tento rok a spolu s klaviristom Danielom Špinerom vystúpia v piatok na nádvorí Barbakánu. Jedna speváčka a jeden klavirista. Dvaja interpreti a spolutvorcovia, ktorí sa dokážu dotknúť srdca.

19.15 h – Chôdza po drôte

Artista, ktorý chodí po povraze je povrazochodec. A ako sa asi volá ten, čo chodí po drôte? Žeby drôtochodec? Nie, volá sa Oliver Zimmermann. Narodil vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku. Chodil do Steiner School, kde získal prvé skúsenosti v oblasti umenia a techniky. Po ukončení štúdia a štátnej službe odišiel do Bruselu do Circus School, aby sa naučil chodiť po drôte. A svoje umenie predvedie po prvý raz aj na Pitvore.

21.00 h – Koncert

Prvý festivalový deň vyvrcholí koncertom Martina Geišberga a Richarda Autnera. Tu treba povedať, že Martin Geišberg, rovnako ako Kristína Tormová, patria k „inventáru“ Mičinského pitvora. Bez nich by to proste nebolo ono. Martin Geišberg a spolu s ním herec, skladateľ, textár, spevák a hudobník Richard Autner, bubeník Marek Žilinec, gitarista a autor hudobného nástroja woodpack Boris Čellár, kontrabasista Denis Pagáč a klavirista Valér Miko, ukončia program na Moysesovom námestí. V sobotu 22. júna sa dvere Mičinského pitvora otvoria v Hornej Mičinej.

V prípade nespriaznivého počasia sa piatkový program presúva do Robotníckeho domu.

Autorkou plagátu festivalu Mičinský pitvor 2024 je Adriana Jánošová Bútorová.

Súťaž

Deviaty ročník festivalu Mičinský pitvor sa uskutoční 21. až 23. júna 2024 v Banskej Bytrici a na Hornej Mičinej. Vstupenky sú v predaji tu. Vstupenky na program v piatok 21. júna v Banskej Bystrici môžete však vyhrať aj v súťaži, ktorú sme pripravili v spolupráci s organizátormi podujatia. Do súťaže sa môžete zapojiť do piatka 7. júna 2024 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni venujeme dve vstupenky.

Festival Mičinský pitvor organizuje Občianske združenie Umenie na Hornej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Na organizácii festivalu sa dlhoročne podieľa obec Horná Mičiná, množstvo partnerov, dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Viac informácií nájdete tu