Ako sme vás už na našom portáli informovali, do Banskej Bystrice opäť zavíta martinské Slovenské komorné divadlo (SKD). A opäť to bude na pozvanie OZ Vis Verbi a herca Ivana Palúcha.

Narodny cintoriin_1Na divadelnom pódiu v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Banskej Bystrici SKD v utorok 24. februára (19. hod.) uvedie prvú z piatich častí situačnej komédie www.narodnycintorin.sk.

Autorský projekt režiséra Doda Gombára svojou poetikou nadväzuje na Kuba, Štúrovcov či Nový Život a predstavuje divákom sitcom, divadelný žáner na Slovensku známy skôr z televíznej obrazovky ako z divadelného javiska. Prvá časť zavedie divákov na martinský Národný cintorín, kde sa na poslednom odpočinku stretli najväčšie osobnosti slovenského národného života, ale aj množstvo bezmenných postáv a postavičiek, ktoré pre národ neurobili takmer nič a tiež jeden náhodou zahrabaný pes, ktorý pre národ neurobil vôbec nič. Významnú zložku sitcomu tvorí autorská hudba Daniela Heribana, Mareka Geišberga a Róberta Mankoveckého.

Postavu Janka Kráľa stvárňuje Daniel Heriban, ktorého môžeme vidieť aj v inscenácii Reality snov v banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí a aktuálne aj ako Ďura Brmbalíka v úspešnom televíznom seriáli Horná Dolná.

narodny cintorin@V komédii www.narodnycintorin.sk ďalej účinkujú: Henrieta Jančišinová – Kolláriková (Anička Jurkovičová), Zuzana Rohoňová (Elena Maróthy Šoltésová), Nadežda Vladařová (primátorka), Marek Geišberg (Miloslav Schmidt),  Karol Čičmanec (Karol Kuzmány), František Výrostko (Mazaník), Dominik Zaprihač (Pes Bača), Róbert Mankovecký (hudobník, dramaturg).

Premiéra prvej časti hry sa uskutočnila 15. decembra 2012 v Štúdiu SKD Martin. Bola to druhá premiéra divadelnej sezóny 2012/2013 a 544. premiéra Slovenského komorného divadla.

S druhou časťou „národného cintorína“ príde martinské divadlo do Banskej Bystrice 29. mája tohto roku.

 

V spolupráci s OZ Vis Verbi sme pre vás pripravili súťaž o dve vstupenky na prvú časť komédie www.narodnycintorin.sk – v utorok 24. februára o 19. hod. v Aule SZU v Banskej Bystrici.

Do žrebovania o vstupenky zaradíme všetkých, ktorí do piatku 20. februára správne odpovedia na otázku: Akú postavu stvárňuje v inscenácii www.narodnycintorin.sk herec Daniel Heriban?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Tomáš Moravec.