Prší, neprší, už sme v tom až po uši… Mičinský pitvor za každého počasia otvorí svoje dvere už tento víkend. A keďže je už verejne známe, že to bude parádny cirkus, je veľmi pravdepodobné, že sa naň príde pozrieť aj slnko.

Festival Mičinský_pitvorOrganizátori divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor, banskobystrické občianske združenie Umenie na Hornej, „napratali“ do pitvora – v minulosti veľmi dôležitej časti domu, veľa skutočne dobrého umenia. Kým budeme pokračovať, len si pripomeňme, že pitvor bol/je predsieň dedinského domu, z ktorej sa vchádzalo do izby, komory, na povalu aj do kuchyne či na dvor, jednoducho všade! Aj festival Mičinský pitvor má viacero dverí, ktoré nás vovedú do svetazábavy a umenia, pouličného aj kočovného tak, že sa staneme jeho súčasťou.

Poďme sa zoznámiť s účinkujúcimi. Čítajte pozorne, aby ste neprehliadli súťaže o vstupenky, ktoré sme pre vás pripravili v spolupráci s OZ Umenie na Hornej. A keďže Mičinský pitvor je výnimočná udalosť, výnimočne vám nebudeme dávať otázky, stačí vyplniť a odoslať súťažný kupón.

V PIATOK SPRIEVOD MESTOM AJ KONCERT

 V úvode festivalu si rozhodne si nenechajte ujsť parádu na banskobystrickom Námestí SNP, kde svoje unikátne Vysoké snění predvedie

Divadlo V.O.S.A. Theatre

V.O.S.A. Theatre – Vysoké snění Foto: Piotr Chlipalski
V.O.S.A. Theatre – Vysoké snění
Foto: Piotr Chlipalski

Toto pražské divadlo vzniklo v roku 2010 pri príležitosti reprezentácie Českej republiky na Svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji. Skupina akrobatov a performerov pre túto príležitosť vytvorila predstavenie s prvkami nového cirkusu a živej hudby Vysoké sňení, ktoré uvedie na festivale Mičinský pitvor.

Vysoké snění, to je sen o lietajúcich strojoch, sen suchozemca o mori, tak trochu bizarné postavy na špeciálnych „hybostrojoch“, drobné príbehy o medziľudských vzťahoch a ľudskej túžbe… Vysoké snění je pri každom predstavení unikátom, predstavenie bez repríz ale s nespočetnými premiérami.

Piatok 17. jún o 16. hod. – Sprievod mestom Banská Bystrica

A po sprievode šup, šup na Hornú Mičinú, kde o 18. hod. na obecnom námestíčku patrónka festivalu, herečka Kristína Farkašová, festival slávnostne otvorí a iste vás hneď aj pozve na koncert do Kultúrneho domu, kde zahrajú a zaspievajú

Katka Koščová a Neřež

Katka Koščová a Neřež Foto: Michal Pivovar
Katka Koščová a Neřež
Foto: Michal Pivovar

Skupina Neřež, ako je všeobecne známe, je voľným pokračovaním českej folkovej legendy Nerez a sympatická Prešovčanka Katka Koščová si získala srdcia mnohých fanúšikov dobrej hudby nielen vďaka svojmu nesporne kvalitnému speváckemu prejavu, ale aj svojou skromnosťou a bezprostrednosťou. Nazrite do pitvora, otvorte tie správne dvere a počúvajte!

Piatok 17. jún

o 18.hod. – Otvorenie festivalu (Horná Mičiná, námestie),
18.30 hod. – Katka Koščová a Neřež (KD, 12 €),
20.15 hod. – V.O.S.A. Theatre (ihrisko, vstup voľný).

Súťaž o vstupenky na koncert Katky Koščovej a Neřež

Do žrebovania o dve vstupenky na koncert Katky Koščovej a kapely Neřež– v piatok 17. júna o 18.30 hod. v Kultúrnom dome v Hornej Mičinej, zaradíme všetkých, ktorí do stredy 15. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Božena Březinová.

V SOBOTU VŠELIČO PRE MALÝCH AJ VEĽKÝCH

V sobotu 18. júna sa jedny z dverí Mičinského pitvora otvoria o 11. hod. a takmer päť hodín budú otvorené najmä pre deti. Organizátori pre ne pripravili úžasný

Detský blok

BDNR - Akvabatolárium Foto: archív BDNR
BDNR – Akvabatolárium
Foto: archív BDNR

Tí najmenšía ich rodičia iste podľahnú čaru interaktívneho mokrého predstavenia Akvabatolárium v podaní banskobystrického Bábkového divadla na Rázcestí. Aj Polepetkopríde z Bystrice, spolu s hercami Divadla Clipperton. Zabavia sa so Šašom Fjodorom (Filip Hajduk), aj v dielničkách a pri súťažiach. A pozor! Chýbať nebude ani

CirKus-Kus a Cirkusová škola

Bratislavský CirKus-Kus je prvou a jedinou školou moderného cirkusu na Slovensku. Vyučuje sa v nej cirkusové umenie – gymnastika, akrobacia, žonglovanie, ekvilibristika, klaunéria ale aj divadlo pre deti aj dospelých. Čo sa týka žonglovania, v tom sú majstri aj

Bratři v tricku

V Českej republike ojedinelé duo, „prižongluje“ na Hornú Mičinú až z Prahy, a len preto, aby to tam spolu s deťmi a ich rodičmi parádne „vymaľovalo“. Predstavenie Malíři videli už tisícky ľudí nielen v Čechách. Bratři v tricku, to jest Václav Jelínek a Adam Jarchovský, ako maliari izieb dokážu so svojimi štetcami a rebríkom skutočne neskutočné veci. Verte, že sa nasmejete.

Sobota 18. jún

od 11.00 hod. do 15.30 hod. – Detský blok (ihrisko, 5 €)

Súťaž o vstupenky na Detský blok

Po dve vstupenky na úžasný Detský blok – v sobotu 18. júna od 11. hod. na ihrisku pri Obecnom úrade v Hornej Mičinej, môžu vyhrať dvaja/dve z vás. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 15. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňami sa stali Zuzana Hričišinová a Beata Spišiaková.

DoHaDy, koncert, divadlá aj ohňová show

Kristína Farkašová vo vtipnom tričku Foto: archív
Kristína Farkašová vo vtipnom tričku
Foto: archív

Popoludní sa v šapitó na ihrisku pri hornomičinskom Obecnom úrade môžete stretnúť so sympatickou herečkou Kristínou Farkašovou, inak tiež autorkou úspešnej knihy Som mama ako aj autorkou „vtipných tričiek“ (donesie ich so sebou)a v neposlednom rade patrónkou festivalu Mičinský pitvor. DoHaDy bude moderovať Richard Sanitra a o čom v nich bude reč, o tom sa teraz nebudeme DoHaDovať. Nech sa páči, vstúpte do šapitó a všetko sa dozviete. Ale možno sa budú preberať aj

Pytačky s Medveďom

Na ozajstné Pytačky, tie podľa Čechova,si však musíte zájsť do Kultúrneho domu. Uvidíte ich v podaní divadla študentov aj absolventov bratislavských vysokých škôl s ľubozvučným názvom Ívery. Podľa Čechova zahrajú Ívery aj jednoaktovku Medveď, ale to až v nedeľu večer. Po Pytačkách si už môžete všetci spoločne aj zaspievať, celkom konkrétne s triom

Otec a synovia Geišbergovci

Koncerty Geišbergovcov – otca Mariána Geišberga a jeho synov Martina a Mareka, sú vždy jedinečným zážitkom. Spievajú, hrajú, básnia, vtipkujú… Na otázku, čo bolo dôvodom, že sa dali všetci traja dokopy, Marek Geišberg odpovedal: „Chceme byť viac spolu. Takto robíme, čo nás baví a nájdeme si na seba viac času. Stretnutie dvoch generácií na jednom javisku je dobrý základ. Môžeme pochopiť, že aj vo všetkých rozdieloch máme schopnosť stáť pri sebe. To je inšpirujúce nielen pre nás v rodine, ale dúfam, že aj pre ostatných…“

Geišbergovci si radi skáču do reči, ale v tónoch sa snažia zladiť. O súlad, avšak v tomto prípade s kultovým románom Michaila Bulgakova, sa snažia herci Divadla TeatroTatro v inscenácii

Majster a Margaréta

Teatro Tatro - Majster a Margaréta Foto: Ctibor Bachratý
Teatro Tatro – Majster a Margaréta
Foto: Ctibor Bachratý

Inscenácia nadväzuje na najúspešnejšie tituly TeatroTatro. Po Bianke Braselli, dáme s dvoma hlavami zdedila atmosféru starého magického panoptika, v ktorom je všetko možné, a rozvinula sa do veľkého „cirkusu Moskva“. Po Prorokovi Iljovi zase tému približujúceho sa konca sveta… A existuje dnes ešte láska, ktorá je tak veľká, že sa pred ňou pokloní aj samotný diabol?V šapitó sa v sobotu večer budú hľadať odpovede nielen na túto, ale aj ďalšie na odveké otázky trápiace ľudstvo. Teatro Tatro je voľné zoskupenie hercov, režisérov, výtvarníkov a nadšencov, ktorým učarovalo divadlo. Za jeho existencie sa v ňom vystriedalo viac ako sto slovenských i zahraničných hercov.

Sobota 18. jún

15.00 hod. – DoHaDy s Kristínou Farkašovou (šapitó, vstup voľný),
16.30 hod. – Divadlo Ívery: Pytačky (KD, vstup voľný),
18.00 hod. – Koncert Geišbergovci (KD, 10 €),
20.00 hod. – TeatroTatro: Majster a Margaréta (šapitó, 25 €) – Vypredané!,
21.00 hod. – CirKus-Kus: Ohňová show (ihrisko, vstup voľný).

Súťaž o vstupenky na koncert Geišbergovcov

Do žrebovania o dve vstupenky na koncert Geišbergovcov – v sobotu 18. júna o 18. hod. v Kultúrnom dome v Hornej Mičinej,  zaradíme všetkých ktorí do stredy 15. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Zuzana Majerová.

V NEDEĽU DVE DIVADLÁ A… KONIEC

V už spomenutej jednoaktovke Medveď podľa predlohy A. P. Čechova a v podaní Divadla Ívery sa opäť a znova presvedčíme o tom, že láska dokáže aj nemožné!

V závere festivalu, tesne predtým, ako sa zatvoria posledné dvere prvého Mičinského pitvora, sa v šapitó odohrá príbeh kúzelníka Woland (Satan) a jeho kumpánov, vandalov a podvodníkov, zároveň však aj príbeh vášnivej lásky krásnej Margaréty a Majstra.

Nedeľa 19. jún

17.00 hod. – Divadlo Ívery: Medveď (KD, vstup voľný),
18. hod. – Teatro Tatro: Majster a Margaréta (šapitó,25 €).

VESELO BUDE AJ V ULICIACH A ULIČKÁCH

Ihrisko na Hornej Mičinej Foto: Dominik Janovský
Ihrisko na Hornej Mičinej
Foto: Dominik Janovský

Tak ako sa dá do pitvora vstúpiť, dá sa z neho aj vyjsť. Vonku, do ulíc a uličiek. Ulice Mičinského pitvora budú počas festivalu – v piatok a sobotu večer, skutočne žiť! Budú hrať a svietiť všetkými možnými farbami, jednoducho, budú čarovné. Stretnete v nich aj šaška Fjodora, aj ktorý navystrája všelijaké šibalstvá, ale aj Janku Ovšinkovú, ktorá zahrá na píle! Deti sa môžu povoziť na retiazkovom kolotoči a, pravdaže, nebudú chýbať ani stánky s rôznymi dobrotami.A aby sme nezabudli, moderátormi festivalu budú Richard Sanitra a Juraj Smutný a že by bolo fajn, keby ste na Hornú Mičinú prišli v pásikovaných tričkách a hlavne, že toto všetko sa udeje v spolupráci s obcou Horná Mičiná.

Piatok, sobota 17. a 18. jún

Od 18. hod. – Sprievodný program (ulice Hornej Mičinej)