Už tradične na jeseň prichádza do Banskej Bystrice multižánrový Festival Barbakan, jeden z najstarších festivalov na Slovensku. Jeho prvý ročník sa konal v roku 1993 na nádvorí hradného opevnenia Barbakan v centre mesta.

Barbakan 2019 otvorí v Banskej Bystrici koncert kapiel The Youniverse a Sushicide v sobotu 12. októbra v Záhrade CNK a ukončí koncert talentovanej poľskej pianistky a skladateľky Hanie Rani 10. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke. Medzitým sa návštevníci festivalu môžu tešiť na ďalšie zaujímavé hudobné, filmové či výtvarné zážitky.

Na Barbakan 2019 pozýva Miro Lánik (OZ Vresk Factory):

https://www.facebook.com/festivalBarbakan/videos/506325000150479/?v=506325000150479

O programe festivalu ešte budeme podrobnejšie informovať, teraz vám ponúkame súťaž o vstupenky na už spomenutý úvodný koncert festivalu.

Súťaž o vstupenky: The Youniverse + Sushicide

Speváčka Tammy Nižňanská a gitarista Jerguš Oravec sa spoločne niekoľko rokov venovali objavovaniu zvuku a vytváraniu identity a pesničiek pre svoju budúcu kapelu. Skupina The Youniverse oficiálne vznikla v roku 2015 počas jam sessions v klube Rustique. Vďaka pravidelnému hraniu vlastnej tvorby ako aj voľnej improvizácii sa rýchlo zapísala na bratislavskej hudobnej scéne. Vystriedala mnoho členov z etablovaných slovenských kapiel, no počas roku 2017 si konečne našla stálych členov a pravidelne koncertovala po Slovensku aj Čechách. V tom istom roku uspela aj v prestížnom International Songwriting Competition, kde sa prebojovala do svetového semifinále.

Vlani The Youniverse vydali debutový album CMYK, ktorý bol okamžite nominovaný na päť cien RadioHead Awards a to v kategóriách Skladba roka, Album roka a Debut roka. V auguste tohto roku robili support na bratislavskom koncerte legendárnej britskej kapely Skunk Anansie.

Kapela The Youniverse hrá v zostave: Jerguš Oravec (guitar & manliness), Tammy Nižňanská (vocals & sexiness), Šimon Vladár (bass & zen), Adam Olexík (drums & drive)

Mladú banskobystrickú skupinu Sushicide tvoria štyria stáli hudobníci a tím mladých ľudí okolo nich. Je to projekt, ktorý slúži, okrem hudby, aj ako kreatívny priestor pre mladých umelcov. Po dvoch rokoch hľadania zvuku v skúšobni a sceľovania tímu v apríli tohto roku vydali prvý singel s názvom Hormones. Kapele záleží na každom detaile. Snažia sa vytvoriť taký malý  Sushicide vesmír, s myšlienkou, že sushicide je vlastne opak suicide (samovražda). Kapela chce motivovať ľudí, aby svoje problémy riešili ich hudbou, umením, priateľmi, športom, sushi… a nie rôznymi krajnými rozhodnutiami. Okrem videoklipov a hudby pracuje Sushicide aj na vizuálne/príbehovo zaujímavej show, čo je ich najsilnejšia stránka.

„Naším cieľom je, aby naše koncerty boli od začiatku plné vizuálnych prvkov zložených zo zaujímavých predmetov na pódiu, animácii v pozadí kapely, naprogramovanej light show, rôznych outfitov, ktoré sa budú meniť počas show. Chceme, aby sa publikum cítilo zatiahnuté do našej show. Pripravujeme aj spoluprácu s tanečníčkami súčasného tanca.“

Kapela hrá v zostave: Laura Prachárová (vocals), Emanuel Kucbel (keys and bass guitar), Richard Barcík (guitar), Leonard Seres (drums).

Súťaž

Koncert The Youniverse + Sushicide sa uskutoční v sobotu 12. októbra od 19:00 h v Záhrade CNK v Banskej Bystrici. Vstupenky si môžete zakúpiť v predpredaji. Vstupenky však môžete aj vyhrať v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili s OZ Vresk Factory. Dvaja výhercovia, ktorí budú mať šťastie pri žrebovaní, dostanú po dve vstupenky. Súťažiť môžete do stredy 9. októbra na Facebooku BBonline.sk.

❗️SÚŤAŽ❗️V období od 12. októbra do 10. decembra sa v Banskej Bystrici a Bratislave koná tradičný jesenný Festival…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Piatok 4. októbra 2019