Iba dvanásť predstavení vo vybraných mestách na Slovensku. Dve z nich v Banskej Bystrici. Strom sa vracia na pódiá.

Takmer dvadsať rokov ubehlo od premiéry tanečného divadla Strom. Udiala sa takto v októbri roku 1999 na bratislavskej Novej scéne a Slovenský ľudový kolektív (SĽUK) ňou oslávil svoje päťdesiate výročie. Strom zožal veľký úspech, strhujúcemu predstaveniu tlieskali diváci aj kritici a jeho autor, choreograf a režisér Ján Ďurovčík, zaň získal Krištáľové krídlo 1999.

Ján Ďurovčík, autor mnohých skvelých muzikálov, baletných a tanečných predstavení, sa rozhodol Strom, jednu z jeho najúspešnejších inscenácií, vrátiť na pódiá. Pretože je to  „ľudové tanečné divadlo inšpirované históriou národa, inscenácia, za ktorú získal Krištáľové krídlo a na ktorú je veľmi hrdý…“ Ján Ďurovčík sa s „novým“ Stromom zároveň vracia k folklóru.

Ústrednou postavou inscenácie je strom – personifikovaný hlasom Milana Lasicu, ktorý je zrkadlom histórie Slovanov. Sleduje hry detí na vojakov, nezmyselnú smrť mladých mužov vo vojne i každodenný život. Nikto sa ho na nič nepýta, no sám, ako kronika národa, tlmočí ľuďom svoje pocity a nabáda ich k mysleniu a úvahám o vlastnej podstate.

Nové naštudovanie Stromu, strhujúceho tanečného divadla, ktoré čerpá námet v histórii slovanstva, v podaní sólistov špičkových slovenských folklórnych súborov a na hudbu Henricha Leška, Jána Berkyho-Mrenicu ml. a Petra Uličného, bude mať premiéru už tento piatok, 19. októbra, v bratislavskom Istropolise. Od stredy 24. októbra sa Strom vydá na turné po Slovensku – len 12 predstavení vo vybraných mestách, medzi ktorými je aj Banská Bystrica.

https://www.youtube.com/watch?v=t1p3uX5oubA

V Banskej Bystrici sa Strom v celej svojej kráse, pravde, rýdzosti, radosti aj bolesti predstaví v piatok 26. októbra a v sobotu 27. októbra (ŠH Štiavničky, 19:00 h). Vstupenky sú v predpredaji na v sieti Ticketportal, ale môžete ich vyhrať aj v súťaži, ktorú sme pre vás pripravili s Agentúrou ART PRODUCTION.

Súťaž o vstupenky nájdete na Facebooku BBonline.sk.