Pesničkár a skladateľ Juraj Hnilica, ktorý sa koncom februára vydal na turné po Slovensku, má už niekoľko koncertov za sebou. V stredu 22. marca vystúpi v Bratislave a krátko na to, v piatok 24. marca, poteší svojím koncertom divákov a diváčky v banskobystrickom Robotníckom dome.

Juraj Hnilica pôsobí na hudobnej scéne už viac ako 20 rokov a verí, že muzika je jeho poslaním. Jeho piesne sú zmesou poézie a lásky. Hovoria o radostiach i starostiach každodenného života. Nahral tri sólové albumy – Dovoľte mi predstaviť sa Vám (2015), Slnečný (2017) a Pohni líca (2020). Pieseň Oceán zo zatiaľ jeho posledného  albumu sa umiestnila na treťom mieste v hitparáde rádia Frekvence 1 v Českej republike. Do podvedomia verejnosti sa tento sympatický a usmievavý rodák z Martina dostal aj vďaka úspešnej účasti v piatej sérii televíznej šou Česko-Slovensko má talent (2015), kde skončil na treťom mieste.

Juraj Hnilica – Oceán (Album Pohni líca 2020): 

Atmosféra, ktorou dýchajú koncerty Juraja Hnilicu, je neopakovateľná. Umocňuje ju aj skutočnosť, že jeho koncerty sú väčšinou akustické. A také je aj jeho aktuálne turné. Sprevádzajú ho na ňom klavirista Milan Hatala a violončelistka Nadežda Holenková. Napokon, túto atmosféru si môžete vychutnať na koncerte v piatok 24. marca v Banskej Bystrici, na ktorý môžete v našej súťaži aj vyhrať vstupenky a CD Pohni líca. 

Tvorba je pre mňa magický, ťažko opísateľný proces

Juraj Hnilica na koncerte v Banskej Bystrici predstaví staršie, novšie aj celkom nové piesne, medzi nimi i skladbu Pár nežných zločinov. V rozhovore sme sa ho, okrem iného, opýtali aj na to, či zločin môže byť aj nežný.

Šestnásť miest, medzi nimi aj Prahu, máte na trase svojho aktuálneho turné. Je vám niektoré z týchto miest obzvlášť blízke?

Úprimne, nerozlišujem, či ideme tam alebo tam. Vždy sa teším v podstate rovnako, lebo pre mňa je hlavné to, že idem za niečím, čo ma teší a baví. Milujem muziku a hlavne ma baví ju zdieľať s ľuďmi, ktorí sa prídu tiež zabaviť, potešiť a spolutvoriť ten jedinečný prítomný okamih. Ale keď sa zamyslím, teším obzvlášť na mestá, kde budeme aj spať a budeme mať čas si to mesto prezrieť aj ako turisti a nebudeme musieť ísť hneď po koncerte domov. Určite si chcem užiť Prahu, lebo toto mesto je pre mňa nekonečným prívalom energií a inšpirácií.

Koncert v Banskej Bystrici bude akustický, ako napokon väčšina vašich koncertov.  V akej zostave sa u nás predstavíte?

Áno, všetky koncerty tohto jarného turné sú akustické. V minulosti sme hrali väčšinou v rockovej zostave kapely, ale cítim, a aj mi to ukazuje situácia, že je čas priniesť ľuďom niečo iné. Preto som rád, že budeme vystupovať v komornej zostave spolu s Milanom Hatalom na klavíri a Nadeždou Holenkovou na violončele.

Zrejme zahráte skladby zo svojho zatiaľ posledného albumu Pohni líca.  Alebo aj staršie pesničky?

Bude to zmes všetkých albumov, ktoré som doposiaľ nahral, plus nové piesne, ktoré vznikli len pred nedávnom a dokonca ešte nie sú verejné. Teším sa hlavne na piesne, ktoré bežne na koncertoch nehrávame, lebo sú pomalšie a melancholickejšie. Do tejto zostavy sa však veľmi hodia a som rád, že to bude zas niečo iné, čo prinesieme naším poslucháčom a fanúšikom.

Zaznie aj vaša novinka Pár nežných zločinov? A myslíte, že zločin môže byť aj nežný?

Pekná otázka. Čo sa týka významu tohto spojenia a významu tohto textu, v tejto piesni je to tak, že áno, tento zločin môže byť nežný. Ide o isté vyjadrenie lásky a vášne v nej. Keď je človek zamilovaný, alebo sa oddá vášni, väčšinou sa z toho tak poblázni, že mu tá láska kradne bežné, všedné sny a nahradí ich zamilovanými predstavami. Preto sa v piesni spieva: „Tak poďme spáchať pár nežných zločinov. Túžba, láska, krádež snov. Únos len ak z vášne“.

Juraj Hnilica – Pár nežných zločinov:

Bez čoho (koho) sa na koncerte nezaobídete?

Pravdaže, bez publika. Bez neho by to nemalo význam. Pred každým koncertom mám však aj také rituály… keďže mám určitú malú trému, odbúravam ju dychovým cvičením a malou meditáciou. Je to super a vždy ma to upokojí.

Na akých hudobných nástrojoch hráte a na ktorých zahráte v Banskej Bystrici?

Milujem všetky hudobné nástroje, lebo každý prináša inú inšpiráciu. Na tomto turné hrám okrem gitary aj na djembe, woodpack, flautu, fujaru a možno zahrám aj na klavíri, ak mi môj klavirista dovolí…

Na vašom albume Pohni líca je dvanásť skladieb. Hudbu ku všetkým ste zložili vy a k viacerým aj texty. Skladá sa vám lepšie hudba na texty alebo naopak?

Všetko záleží od daného okamihu, keď príde múza. Tvorba je pre mňa magický, ťažko opísateľný proces. Je to určité napojenie na nejaký tvorivý kanál, ktorý keď sa otvorí, treba rýchlo uchopiť, či už zapísať si text, myšlienku, melódiu. Veľakrát sa mi stane, že keď nedokončím nápad, ktorý mi prichádza, je už veľmi ťažké mi ho dorobiť, aby som bol spokojný.

Juraj Hnilica – Ďuripavián:

Včera v dedine porazili sviňu. Škriekala zdesene na celú dedinu. Ja hovorím si nie toto ja nemusím. Radšej fajku mieru zeleninu skúsim… To sú slová z vašej veľmi milej piesne Ďuripavián. Kde a čím či kým ste sa inšpirovali pri jej tvorbe?

Pamätám si, že som jedol u svokry nejaké fašírky a išli sme potom domov. Nejako mi nesadli a tak som rozmýšľal, že skončím s mäsom a prejdem na vegetariánstvo. Videl som v tom veľký zmysel. Hneď, ako som prišiel domov, išiel som do štúdia, napísal tento text a vznikla táto bláznivá pesnička Ďuripavián.

Máte krásnu rodinku. Spievate si aj doma so svojimi dievčatami?

Ďakujem. Dievčatá sú zlaté. Staršia Betka už hráva na klavír a mladšia Amálka si často pospevuje. Keďže mám štúdio hneď vedľa domu, často za mnou chodia a hrajú sa na hudobníčky. Vôbec ich do ničoho nenútime, ony samé sa za tou hudbou ťahajú. Asi preto, že ich nepriamo inšpirujem. No uvidíme, možno založíme časom rodinnú kapelu.

Koncert Juraj Hnilica akusticky v Robotníckom dome v Banskej Bystrici sa uskutoční  v piatok 24. marca o 19.00 h. Vstupenky sú v predaji tu a v Informačnom centre v radnici na Námestí SNP (12,00 € / 7,00 € (študenti, dôchodcovia, ZŤP).

Juraj Hnilica – Krídla z pavučín:

Súťaž

Vstupenky na koncert Juraja Hnilicu a k nim aj CD Pohni líca môžete vyhrať v našej súťaži, do ktorej sa môžete zapojiť do piatka 17. marca 2023 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) venujeme dve vstupenky a CD.