Nielen preto, že marec je mesiacom knihy, vám počas tohto mesiaca, evokujúceho príchod jari, ponúkneme súťaže o zaujímavé knihy. Všetci predsa radi čítame.

Madeleine L’Engle: Struny času

Príbeh o dospievaní, ktorý má pochopenie pre tínedžerskú neistotu a rozpaky, oceňuje odvahu a zdôrazňuje dôležitosť rodinných vzťahov pri prekonávaní prekážok… Napísal The New York Post na margo knihy Struny času (A Wrinkle in Time), od Madeleine L’Engle. Kniha prvýkrát vyšla v roku 1962. Teraz sa dobrodružný vesmírny príbeh vracia v novej knihe aj vo filme. Madeleine L’Engle stvorila sériou Struny času klasiku detskej sci-fi literatúry, ktorá ovplyvnila tvorbu spisovateľov posledných päťdesiatich rokov.

Otec hlavnej hrdinky Meg je vedec, ktorý záhadne zmizol, keď experimentoval s piatou dimenziou a cestovaním v čase. Tínedžerka Meg ho spolu s kamarátom Calvinom a bratom Charlesom musia oslobodiť. Spoločne s tromi záhadnými nebeskými bytosťami sa vydávajú na neuveriteľnú dobrodružnú cestu naprieč časom i priestorom, objavujú svety za hranicami našej fantázie, kde musia čeliť mocnému zlu. Meg sa môže domov vrátiť až po tom, čo porazí strach vo vlastnom srdci a objaví silu na boj s temnotou, ktorá postupne zahaľuje celý vesmír.

Režisérka Ava DuVernay obsadila do veľkovýpravnej rodinnej snímky Struny času hviezdnu zostavu – slávnu moderátorku Oprah Winfrey a oceňovanú herečku Reese Witherspoon. V slovenských kinách bude mať film premiéru 12. apríla.

Madeleine L’Engle (1918 – 2007) je autorkou viac ako 60 kníh, z ktorých najznámejšia je päťdielna séria Struny času (A Wrinkle in Time). Kniha bola v roku 1963 ocenená prestížnou Newbery Medal, ktorú udeľuje asociácia amerických knihovníkov za najlepšiu literatúru pre deti. V jej dielach sa odzrkadľuje záujem o modernú vedu, napríklad regeneráciu orgánov. Madeleine L’Engle vyrástla v Spojených štátoch a vo Švajčiarsku, študovala angličtinu a pracovala v divadle, neskôr sa venovala iba písaniu.

Do žrebovania o knihu Vyšetrovateľ (Slovart, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 21. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.

Haruki Murakami: Slon mizne

Haruki Murakami, pisateľ „príbehov, ktoré sú akoby esenciou japonskej duše“, je jedným z najvýznamnejších a najznámejších súčasných spisovateľov Posledné roky jeden z večne čakajúcich kandidátov na Nobelovu cenu za literatúru.

Vo Vydavateľstve SLOVART mu koncom minulého roku vyšla kniha poviedok Slon mizne. Obsahuje sedemnásť krátkych prozaických textov, ktoré v rokoch 1980 až 1991 vychádzali prevažne časopisecky a neskôr sa stali súčasťou iných zbierok. Poviedky, tak ako sú usporiadané v tejto zbierke, vyšli v anglickom preklade v roku 1993, v japončine až o dvanásť rokov neskôr. Podobne ako napríklad v románe Hon na ovcu, aj v tejto knihe Murakami opisuje svet ako prelínanie reality a skutočnosti presahujúcej hranice nášho bežne vnímateľného sveta. Z japončiny preložila Dana Hashimoto.

Keď v jednom nemenovanom japonskom meste zmizne slon, život istého muža sa mierne vychýli z rovnováhy; žena trpiaca nespavosťou prenikne do zvláštneho sveta polovedomia, v ktorom je možné všetko, aj smrť; do inej ženy sa zaľúbi netvor z podzemia; neznesiteľný hlad dovedie manželský pár k tomu, aby prepadli McDonald… Murakami aj v tomto diele dokazuje, že je majstrom v odkrývaní zvláštnych, občas priam surrealistických chvíľ v živote každého z nás.

Haruki Murakami (1949) sa narodil v Kjóte a vyštudoval klasickú drámu na Univerzite Waseda v Tokiu. Debutoval románom Počúvaj spev vetra (1979), za ktorý získal cenu Gunzó, udeľovanú mladým spisovateľom. Ďalšie ocenenie, Literárnu cenu Noma pre nových autorov, získal za román Hon na ovcu (1982), ktorým sa medzinárodne preslávil.

Do žrebovania o knihu Vyšetrovateľ (Slovart, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 21. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.

Dragan Velikić: Vyšetrovateľ

Ako spomína spisovateľ: „Stál som v okne hotela Skaleta, zhlboka sa nadychoval a z rohovej izby obomkýnal pohľadom priestor až po Puntu, ba až na druhú stranu po Arénu. V nosných dierkach som cítil vôňu dažďa. Bola to len predtucha, no roky strávené v týchto končinách mi vyostrili zmysly. Namýšľal som si, že dokážem tak ako zviera vycítiť každú zmenu počasia, čo sa priblížila k jednému zo siedmich pahorkov, na ktorých leží Pula.“

Román Vyšetrovateľ od srbského autora Dragana Velikića, nositeľa prestížnej literárnej ceny časopisu NIN, je v poradí 140. titulom Edície MM, v ktorej Vydavateľstvo Slovart ponúka čitateľom preklady svetových autorov literatúry

V románe zastihne spisovateľa, rozprávača románu, správa o matkinej smrti a stáva sa hybnou silou, ktorá rozpletá vrstevnaté rodinné príbehy a vedie k otvoreniu emotívnej rodinnej čiernej skrinky. Nikto si život nepamätal podrobnejšie ako jeho matka. A po jej smrti v odkrývaní nielen rodinnej minulosti pokračuje jej syn. Ako kronikár s trpezlivosťou vyšetrovateľa odkrýva spomienky na detstvo v Pule, život vo Viedni, Budapešti, Belehrade či Solúne, rozpráva o zaniknutej histórii veľkých miest i civilizácií, o strachu zo zabúdania a preniká do sveta, ktorý už nejestvuje.

Dragan Velikić (1953) sa narodil v Belehrade a vyrastal v prímorskej Pule. Pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Rádia B92 a prispieval do viacerých časopisov. V 90. rokoch sa čoraz častejšie dostával do konfliktu s miloševićovským vedením štátu, a preto na niekoľko rokov Srbsko opustil a žil striedavo vo Viedni, Budapešti, Berlíne a Mníchove. V rokoch 2005 až 2009 bol srbským veľvyslancom v Rakúsku. V súčasnosti sa radí medzi najznámejších a medzinárodne uznávaných srbských spisovateľov.

Do žrebovania o knihu Vyšetrovateľ (Slovart, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do stredy 21. marca odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená.