Autobiografia, ktorú si vystaval umelec na vlastnú počesť a slávu alebo Tajný život Salvadora Dalího a príbeh starnúcej hollywoodskej hviezdy Sedem manželov Evelyn Hugovej. To sú knihy, ktoré môžete vyhrať v našej súťaži.

Taylor Jenkins Reid: Sedem manželov Evelyn Hugovej

Starnúca hollywoodska hviezda Evelyn Hugo, ktorá už roky žije v ústraní, sa konečne rozhodla prezradiť celú pravdu o svojom nevšednom a škandalóznom živote. Za autorku svojej biografie si vyberie neskúsenú reportérku Monique Grantovú, čím zaskočí nielen jej kolegov, ale najmä samu Monique. Prečo práve ona? Prečo teraz? Evelinine dôvody síce nepozná, no jej vlastná kariéra už nejaký čas stagnuje, takže sa rozhodne túto príležitosť využiť a vyťažiť z nej čo najviac. Keď  dorazí do herečkinho luxusného bytu na Manhattane, Evelyn jej rozpovie svoj životný príbeh, od jej začiatkov v Los Angeles v päťdesiatych rokoch, cez jej sedem manželstiev, až po jej rozhodnutie odísť zo šoubiznisu. Evelinino rozprávanie odhalí jej nemilosrdnú ambicióznosť, nečakané priateľstvá, veľkú zakázanú lásku a roztočí tornádo poháňané sexom, láskou, peniazmi a hollywoodskymi klebetami. A záver knihy, ten je naozaj provokujúci…

Taylor Jenkins Reid, autorka knihy Sedem manželov Evelyn Hugovej, je úspešná americká spisovateľka. Pochádza z Marylandu a popri písaní kníh pôsobí aj ako televízna scenáristka a esejistka. S manželom, dcérou a psíkom žije v Los Angeles.

Ukážka z knihy

Celia sa na našej svadbe tvárila skľúčene, len s námahou potláčala žiarlivosť, hoci vedela, že sobáš je len finta. Veď jej vlastný manžel stál vedľa Harryho, preboha.

Dvaja muži, ktorí spolu spávali, boli ženatí  so ženami, ktoré spolu spávali. Dve manželstvá naoko.

Keď som vyslovila „áno“, moja prvá myšlienka bola: A teraz sa konečne začne skutočný život. Konečne budeme rodina. Harry a John sa ľúbili, ja s Celiou tiež.

Po návrate z Talianska som predala svoj dom v Beverly Hills a Harry predal svoj. Kúpili sme si apartmán na manhattanskej Upper East Side. len ulicu od Celie a Johna.

Najprv som donútila Harryho pozisťovať o mojom otcovi všetko, čo sa dalo, až potom som súhlasila s kúpou. Nevedela som si predstaviť, že by som mala žiť v tom istom meste ako otec. Čo keby som ho náhodou niekde stretla? 

Salvador Dalí: Tajný život Salvadora Dalího

Som génius? Pre Salvadora Dalího je odpoveď jasná: o svojej genialite nikdy nepochyboval. Kniha Tajný život Salvadora Dalího je svojrázny monument, ktorý si vystaval na vlastnú počesť. Ak mu aj chýba falošná skromnosť, jeho úprimnosť je nesmierna. Dalí odhaľuje svoje tajomstvá takmer bezohľadným spôsobom. Je to vášnivá a zveličená autobiografia geniálneho umelca. S nadšením si ju prečítajú nielen jeho milovníci.

Salvador Dalí (1904 – 1989) bol vskutku všestranný umelec – maliar, sochár, grafik, ilustrátor, fotograf, filmár a spisovateľ, a zároveň najznámejší predstaviteľ surrealizmu. Vďaka svojmu experimentovaniu a excentrickosti v tvorbe i v živote sa stal jedným z najslávnejších umelcov 20. storočia. Ako osobnosť oplývajúca darom neuveriteľnej predstavivosti a neobyčajne bystrého úsudku bol schopný vnášať do diel nové estetické tendencie. Jeho geniálny talent sa prejavil vo viacerých oblastiach a v mnohých umeleckých dielach, ktoré sa preslávili na celom svete. Na Dalího tvorbu mala značný vplyv jeho životná láska Gala, ktorá bola jeho múzou a spolupracovníčkou neuveriteľných päťdesiat rokov.

Ukážka z knihy

Keby mi dovolila vyzúvať a obúvať jej sandále, vydržal by som to robiť celé hodiny. A keby som sa na prechádzke mohol jemne dotknúť jej ruky bruškami prstov, rozihrali by sa mi žilky v tele, zahučali hory a spŕchol hustý dážď zelených listov a predčasne dozretých plodov zo všetkých stromov túžby.

Gala, ktorá oplývala jedinečnou intuíciou a čoskoro vycítila, že presne rozoznávam takzvané reaktívne detaily, vonkoncom nepostrehla, že som sa do nej zamiloval až po uši. Prejavila síce náležitú zvedavosť, lež opačným smerom. Rozpoznala vo mne napoly šialeného génia prekypujúceho veľkou duchovnou odvahou. Nesmierne túžila po osobitej legende a navravela si, že iba ja by som jej ju bol schopný vytvoriť.

Súťaž

Do súťaže o knihy Sedem manželov Evelyn Hugovej (Slovenský spisovateľ 2019) a Tajný život Salvadora Dalího (Slovenský spisovateľ, 2020) sa môžete zapojiť do nedele 2. februára na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme obidve knihy.