Mladých čitateľov a čitateľky by mohli potešiť knihy Tu, kde bývam a Čarodeji dávnoveku, ktoré predstavujeme v aprílovej knižnej súťaži.

Brenda Rufener: Tu, kde bývam

Sedemnásťročná Linden Rose ukrýva tajomstvo. Nemá rodinu ani domov, a tak tajne prespáva v chodbách svojej strednej školy, vďačná za každú noc so strechou nad hlavou. Jediné, čo ju drží nad vodou, je jej práca redaktorky školského blogu a najlepší kamaráti, Šunka a Seung. A nádej na lepšiu budúcnosť. Veci sa však skomplikujú, keď jeden deň príde najobľúbenejšie dievča na škole Bea na vyučovanie s poranenými ústami. Linden začne na vlastnú päsť pátrať po tom, čo sa jej stalo, čím sa však vystavuje riziku, že na seba pritiahne pozornosť. A pozornosť je to posledné, čo nepriznaná bezdomovkyňa potrebuje. Linden tak stojí pred ťažkým rozhodnutím – ak má pomôcť spolužiačke, musí sa znovu postaviť vlastnej minulosti, rovnako poznačenej násilím. To však znamená porušiť všetky pravidlá, ktoré si kvôli prežitiu stanovila, a nechať na povrch vyplávať dávno pochované tajomstvá…

Ukážka z knihy

Mala odísť skôr, ako prišiel. Mala predsa rande. Bola šťastná. Šťastnejšia ako kedykoľvek predtým. Dokonca sa jej vyhladila aj vráska medzi očami. Ale zrazu som jej v očiach uvidela strach. Zhrbená som odkráčala k dverám, pozrela som sa ponad plece a videla v maminej tvári úľavu, keď som zaliezala do šatníka. Na bezpečné miesto. Tam mi kázala ísť vždy, keď zaklopal a dožadoval sa svojich peňazí. Nikdy mi nedovolila, aby som ho videla. Chlap, ktorý sa zjavil bez ohlásenia vždy, keď sme sa rozhodli, že budeme žiť krajší život, netušil, že existujem.

Prisunula som si kolená k prsiam a objala si nohy rukami. Keď prišla polícia, spala som, v ušiach som mala slúchadlá, stále z nich išla hudba. Snažila som sa nepozerať na mamino nahé telo. Na všetky tie rany, rezy, zlomené kosti. Predstierala som, že nepočujem, keď o nej hovorili. Keď ju nazývali mŕtvou prostitútkou. Keď si šepkali, že som dcérou niekoho, na kom nezáležalo. Prečo som sa jej vtedy nezastala? Prečo som im nepovedala, čo som si o nej myslela? Prečo som niečo neurobila? Prečo som nevybehla z tej skrine a neuchránila ju pred bolesťou? Mama mi sľúbila, že mi nikto neublíži, ak nebudú vedieť, že existujem. Lenže ona existovala. A ja existujem tiež.

Cressida Cowell: Čarodeji dávnoveku

Stig – dcéra mrazivej kráľovnej kmeňa Bojovníkov Sychorax, a Xar, syn Veľkého Eskamotéra, vodcu kmeňa Čarodejov, sa stretnú v strede temného Zlolesa. Xar má prísne zakázané doň vstúpiť, no keď hľadá svoje čary, nič ho neodradí. Stig má zase ako všetci bojovníci zakázané čarovať. Ale čo má urobiť, keď jej domáci maznáčik – Začarovaná lyžička sa naľakala a ušla do Zlolesa? Musí ju predsa nájsť. V temnom Zlolese však nájdu niečo, čo vôbec nechceli – stvoru desivejšiu ako najčernejšia noc. Stvoru, čo mala byť dávno mŕtva…

Ukážka z knihy

Keď Stig a Šidlo vošli do kobiek, začuli pieseň škriatka, ktorý sa volal Dávnoškriatok a stál na pleci obra Drviča, zamknutého v jednej zo Sychoraxiných hrobiek. Stig mala pravdu. Bojovníci kráľovnej Sychorax Drviča naozaj chytili, keď ho Xar nechal na čistine v lese.

A Drvič bol teraz tu, ukrytý kdesi v Sychoraxiných kobkách, oči mal zavreté, v hlave mu sedeli veľké myšlienky a dúfal, hoci to bola márna nádej, že ho Xar príde zachrániť.

Na pleci mu Dávnoškriatok spieval o krásnom modrom letnom dni, keď vyletel do výšky a spal na roztiahnutých krídlach, posteľou mu boli vzdušné prúdy a bol tak vysoko, že posledné, čo zazrel, kým zaspal, boli hlboko pod ním ostrovy Albionu a lesy ťahajúce sa od mora k moru.

A spieval tak krásne, až sa všetkým obyvateľom podzemia zdalo, že to vidia tiež, a pridali sa k Piesni o stratených čaroch. Dupali a železom tĺkli do rytmu tlčúceho srdca veľkého obra, akoby boli vysoko na oblohe a nie hlboko pochovaní, stratení a zabudnutí a navždy pripútaní k zemi. Úbohý Stiskokvík. Bude to aj jeho osud? Keď ste raz počuli Pieseň o stratených čaroch, nikdy na ňu nezabudnete.

Súťaž

V súťaži, ktorú sme pripravili s Vydavateľstvom Slovart, môže jeden/jedna z vás vyhrať knihy Tu, kde bývamČarodeji dávnoveku (Slovart 2019). Súťažiť môžete na Facebooku BBonline.sk do stredy 1. mája 2019.

❗️SÚŤAŽ❗️Príbeh sedemnásťročnej Linden v románe Tu, kde bývam a Čarodeji dávnoveku od autorky knihy Ako si vycvičiť…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Streda 24. apríla 2019