Napínavý príbeh s detektívnou zápletkou Obvinená, spojenie toho najlepšie z historického románu, klasickej detektívky a gotického hororu v románe Diabol a temné vody, majstrovský triler so strhujúcou zápletkou Angličanka a príbeh z magického sveta štyroch nesmrteľných bratov Princezná z Izmiru. To sú knihy, ktoré môžete vyhrať v našej novoročnej knižnej súťaži.

Lucia Sasková: Obvinená

Hlavná hrdinka sa ocitá na psychiatrickej klinike na treťom poschodí, z ktorého sa väčšina pacientov nikdy nedostane, keďže je vyhradené pre najťažšie prípady. Kedy a ako sa tam ocitla? A najmä prečo? Netuší. Má nesmierny strach z ľudí, dostáva záchvaty paniky, trpí depresiou a agresívne správanie jej nedovoľuje racionálne myslieť. Lekári sa jej snažia pomôcť, no ona nie je schopná spolupracovať. Časom sa dozvedá, že je obvinená z najťažšieho zločinu – z vraždy. Vôbec si nespomína, že by ju spáchala, a tak má jediný cieľ: rozpamätať sa. Kto je tajomný muž, ktorý stáva v noci pod jej oknom? Ako sa dostane z oddelenia, odkiaľ niet návratu? A nájde sa niekto, kto uverí, že je nevinná a na psychiatriu vôbec nepatrí?

Ukážka z knihy

Naše pery sa stretli ako na povel. Ani jeden z nás nebol iniciátorom. Iskry, čo medzi nami lietali, jednoducho padli na úrodnú pôdu a obaja sme vzbĺkli ako fakle. Chcela som ho aj predtým. Ale on prvýkrát spolupracoval viac než v mojich predstavách, čo som náležite využila. Keď som pocítila v ústach jeho jazyk, vyšiel zo mňa neidentifikovateľný ston. Vzrušenie, ktoré mi prešlo celým telom, bolo priam bolestivé. Tak veľmi som po ňom túžila! Čakala som, kedy to stopne. Pretože nesmieme, pretože to nie je vhodné, pretože mu mama vysvetlila, ako to s nami celé bolo i bude. Ale dnes je dnes. A bude to úplne iné. Váhavo som mu zašla rukou pod tričko. Alexove bozky boli každým mojím dotykom náruživejšie. Pritlačila som ho ku gauču a obkročmo si naňho sadla. Telo mal pripravené a tento fakt ma neskutočne vzrušoval.

Lucia Sasková a jej nový príbeh Obvinená:

Stuart Turton: Diabol a temné vody

Píše sa rok 1634 a Samuela Pippsa, najlepšieho detektíva na svete, prepravujú obchodnou loďou Saardam z východindickej Batávie do Amsterdamu, kde ho majú súdiť a popraviť za zločin, o ktorom nikto nič netuší a nie je ani isté, či ho Pipps vôbec spáchal. Sprevádza ho oddaný strážca a pomocník Arent Hayes, ktorý je odhodlaný dokázať priateľovu nevinu. Len čo vyplávajú na šíre more, začne sa na osadenstvo lode valiť jedna pohroma za druhou. Po palube sa zakráda tajomný prízrak. Na lodných plachtách sa zjavuje záhadný symbol. Ktosi vyzabíja všetok dobytok. Pasažierov trápia zlovestné odkazy, ktoré im sľubujú diabolské zázraky a predpovedajú smrť troch ľudí vrátane Samuela Pippsa.

Ukážka z knihy

Jeho kôň klusal po ulici a ľudia mu so slzami v očiach volali na slávu, vystierali k nemu končeky prstov a snažili sa mu dotknúť nôh. Hádzali pred neho na zem kvety a udeľovali mu požehnania. Jan Haan si nič z toho nevšímal a so zdvihnutou bradou hľadel pred seba. Bol plešivý, mal krivý nos a podľa Arenta vyzeral ako jastrab učupený na koni. Štyria zadychčaní otroci s pozlátenými krytými nosidlami sa snažili udržať s ním krok. Niesli v nich manželku a dcéru generálneho guvernéra. Popri nosidlách kráčala komorná s červenou tvárou a v horúčave sa ovievala. Za nimi išli štyria mušketieri s krivými nohami a ťažkou truhlicou, v ktorej bola Alotria. Z tvárí im kvapkal pot a ruky sa im šmýkali, takže ju niesli s veľkou námahou. Občas sa pošmykli a tvárou im preletel strach. Vedeli, aký trest by ich stihol, keby poškodili úlovok generálneho guvernéra.

Daniel Silva: Angličanka

Sedem dní. Jedna žena. A žiadna druhá šanca... Po rokoch vyčerpávajúcej práce v tajných službách sa Gabriel Allon spolu so ženou Chiarou utiahne do ústrania v Jeruzaleme, aby sa tam venoval reštaurovaniu obrazov. No keď na Korzike záhadne zmizne Madeline Hartová, vychádzajúca hviezda na britskom politickom nebi, starý priateľ z MI5 požiada Allona o pomoc. Samozrejme, v prísnej tajnosti, keďže s Madeline je spojené tajomstvo, ktoré sa v žiadnom prípade nesmie dostať na verejnosť. A tak sa Allon opäť vydáva na nebezpečnú cestu, ktorá ho z Korziky zavedie do marseillského podsvetia, do hôr v malebnom Provensálsku a napokon až do Moskvy, mesta násilia a špiónov, kde si mnohí želajú jeho smrť…

Ukážka z knihy

Do straníckej centrály v Millbanku prišla pred dvoma rokmi po ukončení štúdia ekonómie a sociálnej práce na Edinburskej univerzite. Napriek druhotriednemu univerzitnému vzdelaniu – jej kolegovia zväčša absolvovali prestížne súkromné stredné školy a pokračovali v štúdiu v Oxforde či Cambridgei – veľmi rýchlo postúpila z úradníckeho miesta na post riaditeľky oddelenia styku s verejnosťou. Jej úlohou, hovorievala, je získavať hlasy voličov, ktorí dosiaľ nemali dôvod podporovať stranu ani jej kandidátov. Všetci sa však zhodli v názore, že je to pre ňu len medzistanica na ceste k niečomu lepšiemu. Madeline čakala skvelá budúcnosť – „žiarivá ako slnko“, povedala Pauline, ktorá pozorovala vzostup mladšej kolegyne s nemalou dávkou závisti. Povrávalo sa, že Madeline je chránenkou vysoko postaveného člena strany. Niekoho z okruhu premiéra. Ak nie samého premiéra. Madeline so svojou fotogenickou tvárou, bystrosťou a nevyčerpateľnou energiou bola priam predurčená na miesto v parlamente a vlastné ministerstvo. Je to len otázka času, hovorili ľudia.

Jana Pronská: Princezná z Izmiru

Joryna vyrastá obklopená láskou v nádhernom paláci v Izmire. Jej moc však stále rastie a s ňou aj obavy blízkych, že jedného dňa ju nebude vedieť ovládnuť a zničí všetko, čo miluje. Bez pomoci čarodejnice Solveig je dievčina odkázaná sama na seba. Keď sa napokon Solveig Joryne zjaví a požiada ju, aby odišla z Izmiru, mladá princezná ju nasleduje na loď, ktorej velí obávaný inkvizítor. Jorynu muž s uhrančivými očami neodolateľne priťahuje, no uvedomuje si, že mu nesmie prezradiť, kým v skutočnosti je.

Tretí z prekliatych bratov Vlad bol za svoje činy na stovky rokov uväznený v podzemí, odkiaľ ho vyslobodil až mladý kňaz, ktorý sa neskôr s jeho pomocou stal biskupom. Vlad uveril, že ho prekliala čarodejnica, a na dlhé roky sa stal neľútostným lovcom bosoriek. Pri návrate z výpravy do Svätej zeme sa na palubu Vladovej lode dostane krásna princezná a na prvý pohľad ho očarí. Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú na ceste do Uhorska, preveria nielen charakter a odvahu Vlada a Joryny, ale aj city, čo im navzdory všetkému vzklíčia v srdci. Bude aj tentoraz láska mocnejšia než stará mágia?

Jana Pronská – Princezná z Izmiru:

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Obvinená, Diabol a temné vody, Angličanka Princezná z Izmiru sa môžete zapojiť do stredy 12. januára 2022  (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky štyri knihy.