Vydavateľstve SLOVART tento rok oslavuje štvrťstoročie s najlepšími knihami. Pri tejto príležitosti si na uplynulé roky zaspomína formou dvadsiatich piatich reedícií úspešných a obľúbených titulov. O tri z nich môžete súťažiť.

Anjel nad TeheránomGina B. Nahai: Anjel nad Teheránom

Jedna z najobľúbenejších beletristických kníh vydavateľstva SLOVART vychádza v reedícii s novou obálkou.

V jednu hviezdnatú noc uvidí päťročná Lili svoju matku Roxanu, ako vychádza na balkón, narastú jej krídla, vzlietne a zmizne kdesi na oblohe. Lili sa ju rozhodne nájsť a jej pátranie po matke ju zavedie až do Roxaninho detstva. Je to fascinujúce rozprávanie o drsnom živote v teheránskom židovskom gete, o svete bohatej iránskej aristokracie, o živorení v tureckých nevestincoch až po nový život v Los Angeles…

Gina B. Nahai je americká autorka, ktorá pochádza z Iránu. Do USA sa presťahovala v roku 1977. Je nositeľkou viacerých významných literárnych ocenení, v súčasnosti vedie seminár kreatívneho písania na univerzite v Južnej Karolíne.

Do žrebovania o knihu Anjel nad Teheránom (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 26. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Lucia Jablonská.

Mladý DônčPeter Pištánek: Mladý Dônč

Doplnené a rozšírené vydanie populárnej prozaickej zbierky Petra Pišťanka, obsahuje – okrem noviel Mladý Dônč, Debutant, Muzika (ktorú úspešne sfilmoval režisér Juraj Nvota) a poviedky Čas, aj jeden text navyše, novelu Kozmický vek. S účelovo skrátenou verziou tejto novely autor vyhral zemiakovú cenu na literárnych pretekoch Poviedka 1996. Pišťankovým tradičným nástrojom je drsná irónia a parodické postupy, pred ktorými nie sú v bezpečí ani také, pre bežného Slováka posvätné veci ako bukolický vidiek so svojimi pracovitými a múdrymi obyvateľmi, láska k žene, milujúca rodina, statočná tvrdá práca, túžba po novom, lepšom živote či priateľstvo na život a na smrť. Kniha sa už v časoch svojho prvého vydania stala bestsellerom a predmetom čitateľského kultu.

Do žrebovania o knihu Mladý Dônč (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 26. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Ľudmila Pěčová.

Stručné dejiny svetaErnst H. Gombrich: Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov

Fantastická kniha o svetových dejinách, ktorá by nemala chýbať v žiadnej detskej knižnici! Ernstovi H. Gombrichovi, ktorý patril medzi najvýznamnejších vzdelancov 20. storočia, sa podarilo niečo, čo sa dnes zdá byť až neuveriteľné: na tristo stranách hutne a výstižne opísal dejiny ľudstva. Autor obrazným a ľahko pochopiteľným jazykom živo vykresľuje vývojové trendy a zlomové udalosti, charakterizuje významné osobnosti a dejinné konflikty. Gombrich sa zameral na mladších čitateľov, ale to neznamená, že text nie je zaujímavý a užitočný aj pre dospelých. Gombrichova kniha je známa po celom svete v 21 jazykoch,  po autorovej smrti v roku 2001 vyšla opätovne v mierne upravenej podobe.

Do žrebovania o knihu Stručné dejiny sveta pre mladých čitateľov (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 26. júna vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Andrea Offeritzová.