Prežívame neľahké obdobie. Kto môže, je doma. Lebo byť doma je teraz to najlepšie, čo môžeme urobiť. Pre seba a hlavne pre svojich blízkych a ďalších ľudí. Dobrá kniha môže byť doma s nami.

Joël Dicker: Zmiznutie Stephanie Mailerovej

Pokojným prímorským mestečkom Orpha v štáte New York otriasla 30. júla 1994 hrôzostrašná udalosť – vražda primátora a jeho rodiny, ako aj náhodnej svedkyne zločinu, mladej bežkyne. Vyšetrovanie zločinu vedie štátna polícia. Schopní a ambiciózni vyšetrovatelia pomerne rýchlo vypátrajú vraha, za čo si vyslúžia uznanie nadriadených a dokonca vyznamenanie. Lenže po dvadsiatich rokoch, začiatkom leta v roku 2014, novinárka Stephanie Mailerová tvrdí, že sa zmýlili a obvinili nevinného človeka. Mladá žena vzápätí za záhadných okolností zmizne.

Zmiznutie Stephanie Mailerovej je ďalším napínavým detektívnym príbehom švajčiarskeho spisovateľa Joëla Dickera, úspešného autora bestsellera Pravda o afére Harryho Queberta.

Ukážka z knihy

Potom sme pretočili záznam až na 21:55, čas, keď Stephanie platila za večeru kreditnou kartou. O dve minúty sa objavila na zázname. Nervózne kráčala k autu. Predtým, než nastúpila, vytiahla z kabelky mobil. Niekto jej volal. Zdvihla, hovor bol veľmi krátky. Vyzeralo to tak, že ona nehovorila, iba počúvala. Keď zložila, sadla do auta a chvíľu sa nehýbala. Cez okno ju bolo dobre vidieť, hľadala v telefóne nejaké číslo, zavolala a hneď aj zložila. Akoby jej nikto nedvíhal. Počkala ešte päť minút, sedela za volantom celá nervózna. Znova telefonovala, tentoraz s niekým hovorila. Rozhovor trval nejakých dvadsať sekúnd. Potom predsa len naštartovala a pohla sa smerom na sever.

„Toto sú možno posledné zábery Stephanie Mailerovej,“ zašepkal som.

André Aciman: Daj mi tvoje meno

Elio má sedemnásť a jazyk vášne pozná najmä z kníh  a hudby. Vie, čo znamená túžiť, a napriek tomu náhle čelí intenzite pocitov, na ktoré ho nemohlo nič pripraviť. Letný hosť jeho rodičov, dvadsaťštyriročný spisovateľ  Oliver, ho rozčuľuje, mätie, priťahuje, opantáva aj znepokojuje- Na slnečnej talianskej riviére sa začína odvíjať príbeh hľadania intimity, ktorá dokáže spojiť dve bytosti tak, že už nezáleží na tom, kde sa končí jedna a začína druhá.

Daj mi tvoje meno je strhujúcim príbehom lásky, ktorá vzplanie medzi 17-ročným Eliom a 24-ročným Oliverom. Obaja najskôr predstierajú ľahostajnosť, ale postupne ich čoraz viac pohlcuje vzájomná príťažlivosť, prerastajúca do posadnutosti aj strachu, fascinácie i túžby.

Ukážka z knihy

V tom tichu som naňho teraz pozeral, nie preto, aby som vzdoroval, či dal najavo, že už sa nehanbím, ale aby som sa poddal a povedal mu, toto som ja, toto si ty, toto chcem, medzi nami je len pravda a pravda nepozná bariéry ani vyhýbavé pohľady, a ak z toho nič nebude, nech sa nikdy nebude môcť povedať, že ani jeden z nás si nebol vedomý , čo sa môže stať.

Nezostala mi ani štipka nádeje .

A možno som na neho civel, pretože som nemal čo stratiť. Civel som na neho tým nástojčivým pohľadom pripraveným na bozk, jediným gestom som mohol výzvu prijať aj utiecť.

Úprimná, nesentimentálna pocta ľudskej vášni od oceňovaného autora Andrého Acimana sa stala predlohou pre rovnomennú filmovú adaptáciu nominovanú na Zlatý Glóbus a Oscara vo viacerých kategóriách vrátane ocenenia za najlepší film roku 2017.

Daj mi tvoje meno (trailer):

André Aciman: Nájdi si ma

Samuel, univerzitný profesor na dôchodku, cestuje z Florencie do Ríma za svojím synom Eliom. Náhodné stretnutie s mladou ženou vo vlaku mu zmení nielen plány ale aj život. Elio, teraz už úspešný klavirista, sa presťahuje do Paríža, kde sa stretáva s Michelom, s ktorým prežije vášnivý vzťah. A Eliova osudová láska Oliver, vysokoškolský učiteľ, ktorý žije s rodinou v Novom Anglicku, zrazu uvažuje o ceste späť za Atlantik…

Ukážka z knihy

Bude to tak, ako to bolo prvý, druhý či tretí raz. Vymysli si dôvod dostatočne uveriteľný pre ostatných aj pre seba, nasadni na lietadlo, prenajmi si auto alebo zaplať niekomu, nech ťa tam odvezie, choď po starých známych hradských, ktoré sa za tie roky asi zmenili, ale možno nie až tak veľmi, a stále si ma pamätajú, ako si ja pamätám ich, a ani sa nenazdám a je to tu- stará píniová aleja, známe chrupčanie kamienkov pod kolesami, keď auto pomaly zastavuje, a potom dom. Pozriem naň, a nikto tam nie je, nevedia, že prídem, hoci som im písal, že prídem, a zrazu, naozaj, tam je, čaká.

Súťaž

Do súťaže o knihy Zmiznutie Stephanie Mailerovej, Daj mi tvoje menoNájdi si ma (Slovart, 2020) sa môžete zapojiť do piatka, 27. marca na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.