Najkrajšie čítanie pred spaním ponúka knižná novinka Miniaturista, napätie a záhady zas tretia časť konšpiračného trileru Veža. 

Jessie Burtonová: Miniaturista

MiniaturistaJedného jesenného dňa v roku 1686 zaklope na dvere veľkolepého domu v najbohatšej časti Amsterdamu osemnásťročná Nella Oortmanová. Mladučká vidiečanka sa má ujať roly manželky zámožného kupca Johannesa Brandta, no privíta ju len jeho odmeraná sestra, čierny sluha a prostoreká slúžka. Manžela stretne až na druhý deň a ten jej venuje zvláštny svadobný dar, dokonalú zmenšeninu ich honosného sídla, veľkú ako skriňová vitrína. Nella si do nej objedná zariadenie od tajuplného miniaturistu a od tej chvíle sa začnú diať zvláštne veci. Drobné výtvory do detailov kopírujú skutočný život rodiny… až desivo verne. Umelec zjavne pozná životy jej členov lepšie, než oni sami, a drží ich osudy vo svojich rukách…

Ukážka z knihy

Nella sa cíti neviditeľná a dokonale ignorovaná. Je tu prvý deň a ani jeden z nich jej nepoložil ani jedinú otázku, hoci rozhovor o obchodoch jej dáva aspoň príležitosť skúmať svojho novomanžela spopod privretých viečok. Má takú opálenú pleť! Ona a Marin sú popri ňom ako prízraky. Nella si ho predstavuje s pirátskym klobúkom na hlave, jeho loď preráža tmavomodré vlny ďalekých morí. Ide ešte ďalej, vyvolá si v duchu obraz Johannesa bez šiat, predstavuje si, že nástroj, ktorý má pod stolom, čaká na ňu. Matka jej vykreslila, v čo môžu manželky dúfať – tyčka, čo sa vztyčuje, a bolesť, nádej, že to nebude dlho trvať, kvapka mazľavej tekutiny medzi nohami. V Assendelfte je dosť baranov a oviec, aby človek vedel, čo sa deje. „Nechcem byť len takýmto druhom manželky,“ povedala matke. „Iný druh nejestvuje,“ prišla odpoveď. Keď pani Oortmanová videla sklamanie svojej dcéry, trochu ubrala, vzala Nellu do náručia a potľapkala ju po bruchu. „Tvoje telo je kľúč, moja drahá. Tvoje telo je kľúč.“ Keď sa Nella spýtala, čo by mala odomknúť a ako, matka zaváhala. „Chvalabohu budeš mať strechu nad hlavou.“

Román Miniaturista (IKAR 2015) vyšiel doteraz v desiatkach krajín po celom svete. Vo Veľkej Británii sa stal najpredávanejším literárnym debutom, Rádio 4 ho označilo za najkrajšie čítanie pred spaním a mnohí mu dávajú prívlastok – impozantný debut. Jessie Burtonová sa pri písaní románu inšpirovala miniatúrou, ktorú kedysi vlastnila skutočná Nella Oortmanová.

Knihu Miniaturista môžete vyhrať, ak do 8. marca správne odpoviete na otázku: Čím sa Jessie Burtonová inšpirovala pri písaní románu Miniaturista?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Renáta Slezáková.

Simon Toyne: Veža

vezaPo stáročiach zastierania otvára Citadela v starovekom tureckom meste svoje brány. Takmer všetko v nej spustošila smrteľná nákaza. Charitatívny pracovník Gabriel Mann zomiera, lenže práve v ňom sa skrýva odpoveď na to, ako zastaviť jej ďalšie šírenie.

Bývalá novinárka Liv Adamsenovú musí sama čeliť zabijakom, ktorí ju chcú za každú cenu umlčať. Čoskoro však nebojuje len o holý život, ale vyrovnáva sa s oveľa väčšími problémami. V Spojených štátoch amerických pátra federálny agent Joe Shepherd po nezvestnom špičkovom vedcovi z Národnej leteckej a vesmírnej agentúry. Pri vyšetrovaní odkrýva globálne sprisahanie. Chystá sa udalosť nevypočítateľných rozmerov a nik nie je pripravený na jej príchod. Keď k nej dôjde, všetko sa zmení…

Ukážka z knihy

Duchovi na hrob hodili hviezdnu mapu, vlastnou váhou sa zaborila do mäkkej zeme, v strede sa vynímal vytesaný kríž v tvare písmena T. Zdalo sa jej primerané označiť jeho hrob písmenom Tau, náboženským symbolom ešte spred čias, keď vznikli veľké náboženstvá. Už nik nezapochybuje o dôležitosti tohto hrobu alebo o význame človeka, ktorý v ňom odpočíva.

„Musím ísť skontrolovať kone,“ povedal Tariq. „Mali by ste ísť do tábora, stmieva sa a nie je pre vás bezpečné pohybovať sa mimo neho.“

„Nebojte sa. Už len minútku.“

Tariq prikývol, vzdialil sa a nechal Liv pri hrobe samu.  Civela na kameň. Väčšina textu bola na druhej strane, siahla však do vrecka, vytiahla odtlačok z operačnej miestnosti a očami prebehla hárok plný symbolov. Text napísali v dvoch jazykoch. Jeden už zanikol a rozumela mu vtedy, keď niesla sakrament. Sústredila sa na symboly a zistila, že im ešte aj teraz rozumie, hoci ju sakrament už dávno opustil.

„Sakrament príde domov a Kľúč pozrie k nebesiam

Zrodí sa nová hviezda a na Zemi nový kráľ, aby vniesol poriadok

do konca dní“

do konca dní

Zamračila sa a pocítila, ako jej po tele stúpa chlad. Prvému riadku rozumela celkom presne, lebo udalosti prežila: ona bola kľúč, odomkla sakrament, vyniesla ho z Citadely a priniesla domov do zabudnutej časti púšte. Ale tu sa jej chápanie končilo. Druhý riadok naznačoval čosi úplné iné, niečo, čo malo ešte prísť – niečo zlovestné, čo zvestuje príchod novej hviezdy…

Veža Simona Toyneho (IKAR 2015) je tretia časť jeho úspešného konšpiračného trileru. Dodnes ho preložili do dvadsiatich siedmich jazykov a vyšiel v štyridsiatich krajinách.

Knihu Veža môžete vyhrať, ak do 8. marca správne odpoviete na otázku: V kom sa skrýva odpoveď na to, ako zastaviť šírenie smrteľnej nákazy?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Ružena Bradová.