Prinášame vám ďalšiu súťaž, v ktorej môžete vyhrať doslova knižné lahôdky. Či už je to kniha Mareka Hamšíka, známy horor Stephena Kinga alebo šokujúco brutálny príbeh Juraja Jánošíka z pera Mariany Čengel Solčanskej.

Marek Hamšík: Neapolská odysea

Futbalista Marek Hamšík, rodák z Banskej Bystrice, dobyl taliansky Neapol. Jedenásť a pol roka pôsobil v belasom drese tamojšieho prvoligového klubu SSC (Società Sportiva Calcio), kde sa vypracoval na kľúčového hráča. Za čias trénerov Beníteza a Sarriho bol kapitánom mužstva. V knihe Neapolská odysea sa vyznáva z nadštandardnej vernosti klubu.

Ukážka z knihy

Vybral som si Neapol, pretože tamojší klub o mňa prejavoval vytrvalý záujem, keď som nemal ešte ani dvadsať rokov. Nikdy som svoje rozhodnutie neoľutoval a nespochybnil. Ani na začiatku kariéry v belasom drese, keď fanúšikovia prejavovali nespokojnosť s klubom, podľa nich málo aktívnym na transferovom trhu.

Spomínam si, že som chcel mať dres s číslom sedem – aj preto, že som sa narodil dvadsiateho siedmeho. Lavezzi ma predbehol, nuž som si vybral sedemnástku, ktorá podľa povery dokonca prinášala smolu. Nikdy som však nebol poverčivý a so sedemnástkou na chrbte sa mi podarilo naučiť milovať „nešťastie“ dokonca aj Neapolčanov. Odvtedy to číslo patrí mne a zmenilo sa na amulet, s ktorým som sa dokonca dotiahol – samozrejme, len čo do počtu gólov! – na najväčšieho velikána všetkých čias Diega Armanda Maradonu.

Od februára tohto roku je Marek Hamšík hráčom čínskeho klubu Ta-lien I-fang, no Neapol navždy zostane jeho láskou. Neapolčania ho milujú a presvedčili ho o tom aj nedávno, keď sa do Neapola vrátil, aby sa oficiálne rozlúčil s klubom a fanúšikmi. Stalo sa tak počas zápasu Ligy majstrov Neapol – Genk, v ktorom Neapol zvíťazil 4:0 a zabezpečil si tak postup do osemfinále najprestížnejšej klubovej súťaže na svete. Prestávka pred druhým polčasom tohto dôležitého zápasu patrila Marekovi Hamšíkovi. Keď sa objavil uprostred slávnom Stadio San Paolo, 55-tisíc divákov ho privítalo potleskom a skandovaním jeho mena.  Ešte predtým mu jeho prvý neapolský tréner Edy Reja odovzdal dres. Nechýbali silné emócie, dojatie, ani slzy…

Edy Reja, ktorý Mareka trénoval v Neapole od roku 2005 do 2009, v knihe hovorí:  Spoznal som ho a cenil si ho ako hráča, predovšetkým však z morálneho hľadiska: je to naozajstný muž. Povedal, že chce ostať v Neapole, a tak aj urobil. Na rozdiel od iných, čo pri prvej príležitosti opustili mužstvo, on sa s Neapolom oženil. Necítime potrebu si posielať si esemesky či telefonovať si. Keď sa stretneme, objímeme sa a hotovo. Medzi nami je vzťah, ku ktorému nepotrebujeme nič iné.

A takto sa Marek Hamšík lúčil s Neapolom

https://www.youtube.com/watch?v=2UtGiL92xd0

Stephen King: Cyntoryn zvieratiek

Doktor Louis Creed dostane nové zamestnanie a presťahuje sa s rodinou zo zadymeného Chicaga do idylického vidieckeho mesta Ludlow v Maine. Starý, ale pohodlný dom poskytuje dostatočný priestor na to, aby sa v ňom rodina cítila dobre a deti vyrastali v bezpečí uprostred mainskej prírody. Začiatok nového života sa však zdá až priveľmi dobrý na to, aby bol skutočný. Napriek navonok pokojnej atmosfére je v Ludlowe čosi temné a nebezpečné.

Nákladné autá na ceste priamo pred Creedovým krásnym starým domom jazdia akosi prirýchlo. Dôvodom je provizórny cintorín v neďalekom lese, kde celé generácie detí pochovávajú svojich zvieracích miláčikov. Smutné miesto, ale bezpečné. Celkom isto bezpečné. Nie také, čo vám preniká do snov, budí vás a vy sa od strachu a zlej predtuchy potíte.

Louis zachytáva rozličné varovania. Niektoré sú celkom reálne, iné akoby z hlbín jeho vlastných nočných mor. Podľa nich by nemal prekročiť hranice tohto malého cintorína, hoci ho láka zvodnými sľubmi a bezbožnými pokušeniami. Skrýva sa tam desivá pravda – omnoho desivejšia než smrť sama a oveľa mocnejšia. Louis prichádza na to, že niekedy je lepšie byť mŕtvy…

Podľa New York Times je bestseller Cyntoryn zvieratiek (Pet Sematary) bestseller číslo jeden, divoká, silná a vzrušujúca klasika o zle, ktoré existuje ďaleko za hrobom. Kingov najikonickejší a najobľúbenejší román.

Ukážka z knihy

Starec zastal uprostred chodníka. Hlavu naklonil nabok. Ústa našpúlil a stisol pery.

„Jud? Čo…“

„Psst!“

Louis zmĺkol a celý nesvoj sa obzeral okolo seba. Prízemná hmla zredla, ale stále si na topánky nevidel. Vtom začul praskot podrastu a lámanie konárov. Niečo sa pred nimi pohybovalo, dačo veľké. Otvoril ústa, aby sa Juda spýtal, či je to los (hlavou mu však prebleskla myšlienka na medveďa), no ihneď ich znovu zavrel. „Zvuk sa nesie priestorom,“  povedal Jud.

Hlavu naklonil nabok a nevedomky napodobnil Juda, neuvedomil si, že to urobil, a počúval. Zvuk sa mu sprvu javil vzdialený, potom veľmi blízky, akoby od nich odchádzal a znovu sa k nim zlovestne vracal. Louis pocítil, ako mu na čelo vyráža pot a steká po uzimených lícach. Plastové vrecko s kocúrom si preložil z jednej ruky do druhej. Dlaň mu zvlhla a zelený plast sa stal klzkým, chcel sa mu vyšmyknúť z ruky. V tej chvíli sa mu bytosť pred nimi javila nesmierne blízko, v každom okamihu očakával, že zazrie jej tvar. Ako sa na dvoch nohách dvíha a hviezdy zakrýva nepredstaviteľne obrovským a chlpatým telom.

Na motívy Kingovej knihy vznikol aj film s rovnomenným názvom Cyntoryn zvieratiek (Pet Sematary, USA, 2019).

Mariana Čengel Solčanská: Jánošík

Po Milanovi Rastislavovi Štefánikovi prichádza ďalší národný hrdina, ktorého spisovateľka a režisérka Mariana Čengel Solčanská zobrazuje osobitným spôsobom. Jánošík.

Marianu Čengel Solčanskú netreba veľmi predstavovať filmovým ani knižným nadšencom. Každá vec, ktorú robí, sa osobitým spôsobom zapíše do sŕdc divákov i čitateľov. Jej film Únos otriasol spoločnosťou natoľko, že mal dopad na zmenu zákona a zrušenie Mečiarových amnestií. Román Generál patrí medzi najkvalitnejšie napísané diela o Štefánikovi a krátko po svojom vydaní sa stal bestsellerom. V týchto dňoch autorka dokončila filmovú adaptáciu románu Arpáda Soltésza Sviňa, ktorá sa do kín dostane už začiatkom februára 2020.

A na predvianočných pultoch kníhkupectiev je jej nový román Jánošík. Nie je nekritickou ódou na zbojníka a národný symbol, naopak, ukazuje ho v odlišnom svetle a v historickom kontexte a napísaný je brilantným jazykom. Jánošík bude pre mnohých  čitateľov veľkým zážitkom.

Šokujúco brutálny príbeh zločinca Juraja Jánošíka, odohrávajúci sa v posledných desaťročiach stavovských povstaní na území Uhorska, je úplne zbavený romantizujúceho pátosu a ukazuje jeho osobnú tragédiu na pozadí krvavých udalostí konca 17. a začiatku 18. storočia.

Jánošík, Rákócziho pešiak, súčasť jeho divokej soldatesky zloženej zo sedliakov a čvargy bez domova, naučený zabíjať, znásilňovať a mučiť, sa po rozpade povstaleckej armády mení na lesného tvora živiaceho sa zločinom. Jeho zatvrdnuté srdce, trápené dávnym tajomstvom, sa začne premieňať až v okamihu, keď sa neodvratne priblíži koniec. Až Jadviga, krčmárova dcéra, vyplní Jurišovu pálčivú prázdnotu a dá jeho zbytočnej existencii zmysel…

Minulý mesiac Jánošíka hrachom „pokrstil“ herec Marko Igonda. Pre Marianu Čengel Solčanskú je práve on prototypom stredoslovenského muža „od Žiliny“, ktorý by predstavoval filmového Jánošíka. Ukážku z knihy prečítal herec Juraj Hrčka a večerom sprevádzal Dado Nagy.

Ukážka z knihy

Keď sa na malom nádvorí v strede pevnosti zhromaždili diváci, nevideli na popravisku žiadny kôl, ba ani kata. Začali reptať. Trochu ich upokojilo, keď stráže priviedli Laca Ocskaya, spútaného na rukách i nohách reťazami. Tackal sa ako nevidomý, oči mal krvavé od plaču, z nosa mu tiekli sople a z hrdla vyčerpaného kričaním nevychádzali už ani stony. Podrazili mu nohy, aby ho dostali na kolená.

„Kde je kôl?“ vykrikovala luza pod popraviskom. „Riť má namastenú?“ Vyskakovali ako psy odviazané z reťaze.

Javorka však žiadny kôl neprichystal.

Sykol na Juriša, že má prísť bližšie. Ešte bližšie. Celkom blízko. Potom strčil Jurišovi do ruky meč.

„Keď si si ho upiekol, tak si ho aj zjedz.“

Ocskay zbadal pred sebou Juriša a ťažký dlhý popravný meč s čerstvými stopami po brúske. Uvedomil si, že je to forma milosti. Telom mu otriasol výdych nepredstaviteľnej úľavy. „Skonči to,“ zašepkal.

Juriš dvomi či tromi rýchlo za sebou nasledujúcimi sekmi oddelil od tela slávnu hlavu s jedným uchom. 

Súťaž

Do súťaže o knižné novinky vydavateľstva Ikar – Neapolská odysea, Cyntoryn zvieratiekJánošík sa môžete zapojiť do stredy 18. decembra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca či výherkyňa vyhráva všetky tri knihy.