V súťaži dnes máme tri knihy z vydavateľstva IKAR, ktoré zabavia aj poradia a tiež ponúkajú prvú pomoc v partnerských vzťahoch či pri otravách v domácnosti.

Marika Studeničová: Aj blondínky to vedia!

Aj blondinky to vedia6 × 9 pohladení pre (nielen) ženskú dušu… Známa novinárka Marika Studeničová, mimochodom sympatická blondínka, prináša pre čitateľov osviežujúcu knihu plnú zaujímavých a humorných  momentov z bežného života. Veľmi priaznivo sa o nej vyjadrili aj známe tváre slovenského šoubiznisu.

Pavol Hammel: Vtipné, milé, láskavé postrehy. Myslím si, že keby si knižku prečítala Jessica Sarah Parkerová, určite by uvažovala nad pokračovaním seriálu Sex v meste…

Beáta Dubasová: Každodenne zažívame množstvo rôznych situácií či zvláštnych okamihov. Takmer vždy na ne čoskoro zabudneme. Oči dokorán, otvorené srdce aj myseľ majú len niektorí ľudia. Marika k nim rozhodne patrí! Z každodenných životných príhod a postrehov tak vzniklo skvelé, pohodové čítanie, pri ktorom sa dá nielen zamyslieť a poučiť, ale aj schuti zasmiať.

Diana Mórová: Chcete si oddýchnuť a na nič nemyslieť? Iba sa jemne popod nos usmievať? Skúste si prečítať Marikinu knihu! A ak budete mať chuť a náladu zapamätať si z nej dve tri príhody, tak vedzte, že nimi zaujmete každú spoločnosť a vyčaríte im úsmev na perách, rovnaký ako hral na vašich pri čítaní tejto knižky.

Knihu ilustrovala Noemi Kolčáková Szakállová.

Knihu Aj blondínky to vedia! môžete vyhrať, ak do 29. marca správne odpoviete na otázku: Akú prácu má Marika Studeničová?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Anna Nociarová.

Gustáv Murín: 5 × P

5xPPrvá pomoc pri partnerských problémoch…

„Ako vedec som zvyknutý si objekt svojho záujmu najskôr naštudovať. A ženy ma zaujímali odjakživa, takže som prešiel všetkou dostupnou literatúrou už od svojich vysokoškolských štúdií. Prekvapilo ma, koľko samozrejmostí o partnerských vzťahoch sme už zabudli a tak som ich zhrnul vo svojej knihe Návod na manželstvo. Ohlas najmä čitateliek bol taký veľký, že som sa odhodlal k pokračovaniu v knihe 5 x P, kde už sú aj ich názory a skúsenosti,“ povedal o svojom najnovšom knižnom prírastku Gustáv Murín.

Každý radí: Nehádajte sa! S dodatkom: Keby sa to tak dalo… Nová rada znie: Hádajte sa! Dodatok k tejto novej užitočnej rade je obsahom knihy Gustáva Murína. Aj vy sa čudujete, ako ste si ešte včera hrkútali samé nežné slovíčka, a dnes by ste sa už pre hociktoré najradšej navzájom „zamaškrtili“? Partneri sa najčastejšie rozhádajú pre financie, deti, jedlo, príbuzných, zlozvyky toho druhého a rozhodovanie, čo s voľným časom. Sex je len výnimočne predmetom hádky, lebo sex sa vyhádať nedá. Zato sex s inými, teda nevera, je smrteľná kolízia, ktorá prekoná všetky predošlé. No práve z nevery je cesta, hoci neľahká, k novej rovnováhe vo vzťahu…

Ukážka z knihy

Hlučné svadobné veselie má dosiaľ odborne nepodchytené následky na mužoch. Väčšina z nich v manželstve onemie. Ešte včera boli samý žart, bonmot a nápad a odrazu z nich nevypáčite ani to, čo bolo nové v práci. Vysvetlenie je prosté, sú zaskočení! Náhly prestup z prípravného tábora nadšených mileneckých amatérov do prvej ligy netrénovaných manželských profesionálov ich zaskočil. Ľudová múdrosť hovorí, že muž nerozumie žene dvakrát – pred svadbou a po nej. A dobrá rada znie, že ak chce byť žena s mužom šťastná, musí ho veľmi chápať a aspoň trochu milovať, ale ak chce byť muž so ženou šťastný, musí ju veľmi milovať a nesnažiť sa pochopiť.

Muž si berie ženu s predstavou, že ostane rovnaká. Žena si berie muža preto, aby ho zmenila. Samozrejme, že k lepšiemu…

Knihu ilustroval Samuel Vrana.

Knihu 5 x P môžete vyhrať, ak do 29. marca správne odpoviete na otázku: Aká užitočná rada je obsahom knihy 5 x P?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Monika Oravcová.

Silvia Plačková, Blažena Cagáňová: Neotrávte sa!

Neotravte sa!Prvá pomoc pri otravách v domácnosti…

Kniha Neotrávte sa! je neoceniteľnou domácou príručkou. Prináša abecedný zoznam látok, ktoré môžu spôsobiť otravu vrátane jej príznakov a prvej pomoci. Spolu s pohotovostnými telefónnymi číslami sú to užitočné informácie pre všetky rodiny, najmä pre ľudí, ktorí si myslia, že im sa to nemôže stať.

Čo by nemalo chýbať v domácej lekárničke 

Odporúča sa, aby všetky domácnosti, najmä tie, kde vyrastajú malé deti, mali v lekárničke k dispozícii aktívne čierne uhlie, ľudovo nazývané živočíšne, vo forme tabliet (napr. Carbosorb, Carbotox). Optimálne je však mať v zásobe aj práškovú formu čierneho uhlia (Carbosorb vo vrecúškach), ktoré je vhodné podať iba u detí starších ako tri roky. Rozpustený prášok vo vode dokáže v tráviacom ústrojenstve vytvoriť väčšiu plochu schopnú pohltiť toxíny, čo sa drvením tabliet aktívneho uhlia nedosiahne. Efekt je najväčší, keď sa čierne uhlie podá hneď, najlepšie do jednej hodiny.

Účinné je najmä po nadmernom užití liekov, konzumácií húb a častí rastlín. Nemá veľký význam podávať ho v prípade vypitia napríklad alkoholu. Nepodávajte ho ani po požití leptavých látok (kyselín, zásad). Nepomôže a len skomplikuje situáciu.

Po požití penivých látok – saponátov (pracie prášky, prostriedky na umývanie riadu) – môžete podať liek s obsahom simetikonu (Espumisan, Sab simplex), ktorý zabráni tvorbe peny. Pri prvej pomoci pri otravách saponátmi podávame 1 – 2 čajové lyžičky simetikonu.

 Knihu Neotrávte sa! môžete vyhrať, ak do 29. marca správne odpoviete na otázku: Čo sa odporúča domácnostiam mať v lekárničke?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Slavomíra Haviarová.