Tri knihy z vydavateľstva Noxi môžete vyhrať v našej augustovej knižnej súťaži. V jednej je návod na zmysluplný život pre každého muža, v druhej sa opäť objavujú prízraky z minulosti a tretia hovorí o tom,  že život sa málokedy vydarí podľa nalinkovaných koľají.

John Kim: Bol som mizerný ču*ák

Kniha nielen pre mužov od amerického kouča Johna Kima,  ponúka 66 krátkych, mierne dráždivých kapitol o mužskej povahe, zdraví, vzťahoch, kariére, úspechu, komunikácii a o bežnom každodennom živote. Tento „nas*atý terapeut“, ako John Kim sám seba nazýva, vychádza z vlastných skúseností, aj preto je jeho kniha úprimná a jeho rady praxou overené.

John Kim našiel skvelý spôsob, ako priamo a pravdivo poukázať na najčastejšie chyby a slabosti mužov, a pritom nezraniť ich samoľúbosť. Hravým, vtipným a miestami až bezočivým spôsobom nabáda mužov, aby sa zbavili svojich chlapčenských návykov v správaní a stali sa zodpovednými, aktívnymi mužmi. Svoje názory prezentuje úprimne a bez servítky.

Ukážka z knihy

Necikajte v sprche

Počúvajte: ak jej to nevadí, že cikáte v sprche, tak v poriadku, robte to. Pokojne, doriti, napíšte močom svoje meno na stenu. Je to všetko okej a neznamená to, že ste menej mužný.

Hovorím o situácii, keď žena nechce, aby ste cikali v sprche a vy to robíte aj tak, lebo si myslíte, že sa to nedozvie. Je jedno, ako veľmi to spláchnete šampónom. Ženy takéto veci zacítia. Majú lepšie vyvinutý čuch ako my. Ale nejde o smrad. Ide o to, že niečo robíte za jej chrbtom. Ide o tú dôveru.

Ak klamete o tom, či cikáte v sprche – a verte, že ony vedia alebo tušia, že klamete – tak je pravdepodobné, že klamete aj o iných veciach. Možno nie o veľkých veciach. Ale klamstvá nemusia byť veľké, aby naštrbili dôveru. Cikanie v sprche je jedným z tých „čo ak“ správaní. Ak to robí, čo ešte robí? Kŕmite psa pod stolom? Jazdíte na motorke bez prilby? Flirtujete s babysitterkou?

Cikanie v sprche nie je o cikaní v sprche. Je to o nevinných klamstvách, ktoré môžu pomaly naštrbovať dôveru a časom zničiť vzťah.

Virginia Andrews: Ovocie minulosti

Po knihách Kvety v podkroví, Lupene vo vetre, Budú aj tŕne nasleduje štvrtá časť päťdielneho románu Virginie Andrews, ktorá sleduje ďalšie osudy rodiny Dollangangerovcov. Príbeh sa odvíja z pohľadu hlavnej protagonistky Cathy, teraz už päťdesiatročnej bývalej baletky, ktorá s bratom Chrisom vychováva svojich synov z predchádzajúcich vzťahov, Jorryho a Barta, a spolu s nimi aj adoptovanú Cindy.

Dej sa odohráva na miestach, kde Chris a Cathy prežili svoje traumatické detstvo, vo foxworthovskom sídle. Po zničujúcom požiari, ktorý tak dramaticky ukončil jednu životnú etapu hlavných hrdinov, ho dal znovu postaviť Cathyin syn, Bart. Ten sa stal nielen univerzálnym dedičom obrovského rodinného majetku, ale zdá sa, že okrem rozprávkového imania zdedil aj desivé povahové črty svojho prastarého otca Malcolma, bigotného a krutého človeka, ktorý sa kedysi tyransky a neľútostne správal ku všetkým ľuďom v okolí.

Ukážka z knihy

Tiene blednú

Sychravé zimné dni, poznamenané množstvom drobných epizódok, sa míňali jeden za druhým. Príchod nového roku sme oslávili na novoročnej zábave a vzali sme so sebou aj Cindy a Joryho. Cindy sa konečne zoznámila so všetkými mladými mužmi z okolia. Mala obrovský úspech. Bart s nami nešiel, vybral sa do exkluzívneho pánskeho klubu, nazdal sa, že tam príjemnejšie strávi čas.

„Ale ten klub je nielen pre mužov,“ zašepkala Cindy, myslela si, že musí mať na všetko odpoveď. „Ide do nejakého bordelu.“

„Také niečo už nikdy nepovedz,“ vyhrešila som ju. „Bart si môže robiť, čo chce! Kam chodíš na tie klebety?“

Na tej novoročnej zábave bolo niekoľko hostí, ktorých pozval Bart na svoj vianočný ples. Taktne som sa ich spýtala, či dostali Bartovo pozvanie. Všetci tvrdili, že nie, hoci s údivom hľadeli na mňa a na Chrisa, potom na Joryho v invalidnom vozíku, akoby si v duchu mysleli všeličo, čo nevyslovili.

„Neverím ti, mami,“ povedal Bart odmerane, keď som mu zreferovala, že hostia, s ktorými sme sa stretli, nedostali pozvánky. „Nenávidíš Joela, vidíš v ňom len Malcolma, a preto podrývaš moju dôveru v toho dobrého a zbožného starca. Prisahal mi, že tie pozvánky odoslal, a ja mu verím.“

„Ty teda veríš jemu a nie mne?“

Pokrčil plecami. „ Ľudia sú neúprimní. Možnože tí, ktorých si stretla, chceli byť len zdvorilí.“

Alexandra Potter: Priznania štyridsiatničky, ktorá si pos*ala život

Vtipné a sviežo písané romány bestsellerovej autorky Alexandry Potter si nachádzajú milióny čitateliek na celom svete. Vo vydavateľstve NOXI vyšla jej ďalšia kniha, tentoraz o tom, že život sa málokedy vydarí podľa nalinkovaných koľají…

Príbeh písaný formou denníka hravým spôsobom ukazuje, aké dôležité je nestratiť nadhľad, vidieť samy seba neprikrášlené a napriek všetkému sa vedieť smiať z vlastných trapasov, pretože ani tie najdokonalejšie statusy na sociálnych sieťach vás nezachránia pred vnútornou prázdnotou a frustráciou.

Keď sa Nell Stevensová po rozchode so svojím snúbencom presťahuje z Kalifornie späť do rodného Anglicka, nič už nie je také ako predtým. Po štyridsiatke sú všetky jej kamarátky vydaté a zamestnané rodinnými a pracovnými povinnosťami. Dokonca jej rodičia prenajímajú jej starú detskú izbu, takže vrátiť sa domov nepripadá do úvahy. A tak jej nezostáva nič iné, ako si za lacný peniaz zohnať podnájom, prácu a snažiť sa prežiť vo svete dokonalých Instagramov a Facebookov. V byte, o ktorý sa navyše delí s nájomcom, sa živí písaním nekrológov a zažíva komické, až bizarné skúsenosti so schôdzkami z online zoznamky…

Ukážka z knihy

Mohol by mi, prosím, niekto vysvetliť, kedy sa stal preplnený diár meradlom úspechu? A znamená to, že som totálna nula, ak momentálne ležím v posteli a premýšľam, ako je možné, že môj kamarát Max má dnes päťdesiat rokov? Päťdesiat. Neuveriteľné. Päťdesiatka je predsa vek vášho otca. Vek politika v správach s nešikovne začesanou plešinou a príšerným vkusom na kravaty.

Znamená to, že ste v STREDNOM VEKU! (A myslím tým naozaj v strednom veku, nie sa tak iba cítiť.) Päťdesiatnik nemôže, opakujem, NEMÔŽE byť niekto, s kým ste v lete na kartu InterRail precestovali Európu, keď ste mali osemnásť. Niekto, s kým ste prespávali na plážach, lebo všetky peniaze ste minuli na lacné Chianti, ktoré ste slopali priamo z fľaše na Španielskych schodoch presvedčení, že život už ani nemôže byť krajší. Ak mám byť úprimná, ani s odstupom času nie som si istá, či život môže byť krajší.

Alexandra Potter:

Súťaž

Do súťaže o knihy Vydavateľstva NOXI – Bol som mizerný ču*ák, Ovocie minulosti a Priznania štyridsiatničky, ktorá si pos*ala život, sa môžete zapojiť do stredy 12. augusta na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca alebo výherkyňa získa všetky tri knihy.