Začítajte sa do očarujúceho príbehu Temný vojvoda, plného lásky a horúcej vášne, či do príbehu Kedysi tu žili vlky o výnimočnej žene a jej zúfalom úsilí zachrániť tvory, ktoré miluje, alebo mrazivo aktuálneho románu Violončelistka, ktorý vynikajúcim spôsobom zachytáva hrozby, ktorým čelí dnešný krízami zmietaný svet.

Charlotte McConaghy: Kedysi tu žili vlky

Inti Flynnová prichádza do Škótska ako vedúca tímu biológov, ktorých úlohou je vypustiť štrnásť vlkov dravých do voľnej prírody v odľahlej časti Škótskej vysočiny. Inti dúfa, že sa jej podarí prinavrátiť život nielen zomierajúcej krajine, ale aj svojej dvojičke Aggie, traumatizovanej hroznými udalosťami, pre ktoré sa sestry odsťahovali z Aljašky. Vedomie, akých krutostí sú ľudia schopní voči divokej prírode aj voči sebe navzájom, zmenilo Inti na nepoznanie. Vlkom sa však v novom prostredí prekvapivo darí, Inti pomaly stráca ostražitosť a otvára sa priateľstvám i láske. Jedného dňa sa objaví mŕtvola miestneho farmára a Inti vie, koho budú všetci viniť z jeho smrti…

Ukážka z knihy

KEĎ SME MALI OSEM, ocko ma rozrezal od krku po brucho… Jeho prašná, krvou páchnuca dielňa stála v lese uprostred divokej prírody Britskej Kolumbie. Viseli v nej sušiace sa zvieracie kože, keď sme sa pomedzi ne predierali, obtierali sa nám o čelo. Chvela som sa, no Aggie, oveľa odvážnejšia než ja, kráčala predo mnou a diabolsky sa usmievala. Nejedno leto som strávila uvažovaním, čo sa v tejto kôlni deje, a teraz, keď som sa konečne ocitla dnu, nevedela som sa dočkať, kedy sa odtiaľto dostanem. Keď ocko lovil zajaca, dovolil nám, aby sme s ním v lese stopovali, no nikdy ho nezabil pred našimi očami. Aggie bola nedočkavá, v zhone zakopla o sud so soľným roztokom. Po náraze, ktorý som pocítila aj na svojej nohe, sa dielňou rozľahol hlasný dunivý zvuk. Ocko na nás pozrel a vzdychol si. „Naozaj to chcete vidieť?“

Gaelen Foley: Temný vojvoda

Lucas Wakeford, vojvoda z Fountainhurstu, vedie dvojitý život. Londýnska smotánka ho pozná ako čudáckeho, utiahnutého šľachtica, zatiaľ čo v podsvetí si vybudoval rešpekt ako spravodlivý lúpežník Silversmoke, ktorého sa bojí nejeden kriminálnik. Jeho postavenie vo vyššej spoločnosti si vyžaduje, aby mal manželku, čo mu porodí pokračovateľov rodu, a zdá sa, že elegantná a urodzená Portia Tennesleyová je na túto úlohu ako stvorená. Na jeho veľké prekvapenie ho však Portia vyhľadá ako Silversmoka v jeho lúpežníckom brlohu a požiada ho, aby našiel jej strateného nápadníka. Česť mu nedovolí odmietnuť dámu v núdzi, a tak jej prisľúbi pomoc. Rýchlo si však uvedomí, že jeho snúbenica je oveľa odvážnejšia a zaujímavejšia, než si myslel, a rozhodne sa o ňu zabojovať…

Ukážka z knihy

Lúpežník

Lady Portia Tennesleyová pevne zvierala kožené držadlo, aby si neudrela hlavu, zatiaľ čo koč pomaly drkotal po ceste. Odbočili z hradskej do tmavého lesa, kde mohli kone pokračovať nanajvýš krokom. Keď sa cesta pred nimi zúžila na listami zapadaný chodník široký sotva pre jeden koč, počula, ako kolesá škrípu a drevený podvozok protestne vŕzga, ako si mestský koč razil cestu drsným terénom. Srdce cítila až v hrdle. Hľadela cez otvorené okno na strieborné čepele mesačného svitu, ktoré prenikali hustou spleťou čiernych pokrútených stromov. Kde-tu sa predierali cez atramentovú temnotu hrubých hrčovitých konárov starých dubov, ovíjajúcich sa lián a hustého lístia. Do tohto strašidelného, priam hrozivého výjavu sa do horúcej vlhkej júnovej noci ozývalo hlasné kvákanie žiab. Ohlušujúci orchester sa niesol nehybným tichom lesa.

Daniel Silva: Violončelistka

Miliardár a mediálne známy odporca Kremľa Viktor Orlov, kedysi najbohatší človek v Rusku, bol nútený opustiť rodnú krajinu a uchýliť sa do prepychovej rezidencie v londýnskej štvrti Chelsea. Napriek tomu, že ho stráži ozbrojená ochranka, v  jeden daždivý letný večer ho nájdu v pracovni mŕtveho – otráveného novičokom. Podľa britskej tajnej služby je páchateľkou Orlovova zamestnankyňa, prominentná investigatívna reportérka.

Gabriel Allon, ktorý Viktorovi vďačí za svoj život, je však presvedčený, že kolegovia z MI6 sa fatálne mýlia, a vydá sa hľadať skutočných priateľových vrahov. Aby uspel, musí sledovať tajné toky špinavých peňazí, a tak si prizve na pomoc krásnu Isabel Brennerovú, nadanú violončelistku a špičkovú analytičku RheinBank, „najšpinavšej banky sveta“. Nebezpečné pátranie po pravde ich zavedie z Londýna do Amsterdamu, Zürichu, Paríža,  Ženevy a napokon do Washingtonu – na stopu neslýchaného násilného činu, ktorý by mohol ohroziť stabilitu svetového poriadku…

Daniel Silva o Violončelistke:

Ukážka z knihy

Isabel vypla televízor. Osprchovaná a oblečená si zabalila dosť vecí na niekoľkodňový pobyt v chladnom a vlhkom podnebí. O 11.45, sledovaná dvoma zamestnancami Haydnovej Skupiny, naložila kufor a violončelo do taxíka Uber na rue de l´Hôtel-de-Ville. Keďže bola nedeľa, cesta na letisko trvala iba desať minút. Anna už sedela v Martinovom Gulfstreame a telefonovala.

„Môj agent,“ zašepkala a pokračovala v rozhovore, až kým lietadlo nevzlietlo a spojenie sa prerušilo. Ani Isabelin mobil nemal signál. Napriek tomu Anna odložila obidva telefóny do vrecka na blokovanie signálu a zazipsovala ho.

„Odkedy cestuješ s takým vybavením?“ Anna sa usmiala, ale neodpovedala.
„Kam ideme?“ spýtala sa Isabel.
„Do mojej vily v Portugalsku.“
„Iba my dve?“
„Nie, bude tam náš spoločný priateľ.“
„Smiem ti položiť otázku?“
„Je to dlhá história, Isabel.“
„Má šťastný koniec?“
Anna sa smutne usmiala. „Bohužiaľ, nie.“

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ Kedysi tu žili vlky, Tajomný vojvodaViolončelistka sa môžete zapojiť do nedele 23. januára 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi / výherkyni pošleme všetky tri knihy.