Meteorológovia nám na najbližšie dni predpovedajú premenlivé, daždivé počasie, prehánky a búrky. Ideálny čas siahnuť po dobrej knihe.

Mary Baloghová: Keď príde láska

Sny Abigail Westcottovej sa rozplynuli, keď jej zomrel otec a vysvitlo, že jej rodičia neboli legálne zosobášení. Ale teraz, o šesť rokov neskôr, si vychutnáva nezávislosť, ktorú jej zabezpečuje postavenie bohatej slobodnej ženy. Dokonca je taká sebavedomá, že bez váhania vyhreší sluhu, čo sa v prítomnosti dám opovážil rúbať drevo do pol pása nahý.

Mary Baloghová

Ibaže ten muž nie je nijaký sluha. Je to podplukovník Gilbert Bennington, dôstojník, ktorý sprevádzal jej raneného brata Harryho domov po vojnách s Napoleonom. Gil prišiel do Hinsfordského sídla, aby svojmu priateľovi pomohol pri zotavovaní, a nepáči sa mu, keď sa k nemu správajú povýšene – najmä preto, lebo nemá urodzený pôvod.

Aj keď spočiatku Gil a Abigail stelesňujú jeden pre druhého vlastnosti, ktorými najväčšmi opovrhujú, zakrátko zistia, aký mylný môže byť prvý dojem. Pretože za fasádou kedysi vznešenej dámy a muža prostého pôvodu sa skrývajú dvaja ľudia, ktorí chápu, čo je skutočná česť, a že iba vďaka nej môže človek nájsť pravú lásku.

Ukážka z knihy

Keď podplukovník Gilbert Bennington, pre priateľov a známych Gil, vystúpil v Doveri z lode po nočnej plavbe z Calais, cítil iba únavu, podráždenie a neblahú predtuchu, že návrat domov mu neprinesie šťastie na večné veky.

Pri pohľade na elegantný koč s vojvodským erbom na dverách urobil grimasu. Koč očividne čakal naňho. Alebo skôr čakal na Averyho Archera, vojvodu Netherbyho, jedného z troch jeho spolucestujúcich. Gil by si bol radšej najal ľahký koč, no mohol si myslieť, že jeho milosť sa neuspokojí len tak s hocičím, iba s honosnou nádherou.

A nechtiac musel uznať, že tento dopravný prostriedok bude lepší než najatý koč, lebo jeho ďalší spoločník Harry bol od únavy až popolavý.

Gil neplánoval cestovať s tromi spoločníkmi. V nedávnej minulosti strávil rok na Ostrove svätej Heleny ako súčasť posádky, ktorá strážila Napoleona počas jeho druhého exilu. Keď sa odtiaľ vracal loďou smerujúcou do Francúzska, nie do Anglicka z jednoduchého dôvodu — bola to prvá loď, ktorá smerovala z ostrova, keď sa mu skončila vojenská služba, vybral sa do Paríža.

Agatha Christie: En ten tulipán

Agatha Christie

Detektívny román En ten tulipán patrí k menej známym dielam Agathy Christie. Popri famóznom Herculovi Poirotovi v ňom vystupuje aj detektívova výkonná, takmer dokonalá sekretárka slečna Lemonová. A je to práve ona, kto upozorní Hercula Poirota na čudné udalosti v študentskom penzióne Tulipán na Hickory Road, ktorý spravuje jej sestra pani Hubbardová.

Slečna Lemonová je totiž akási roztržitá, v obyčajnom liste spraví tri chyby, čo u nej nie je zvykom. Prezradí Herculovi Poirotovi, že má starosti o svoju sestru, ktorá spravuje študentský penzión pre cudzincov. Dejú sa tam krádeže… Keď si Poirot prečíta bizarný zoznam ukradnutých a zničených vecí – vrátane stetoskopu, pudrenky, starých nohavíc, bonboniéry, rozstrihaného ruksaka a diamantového prsteňa, ktorý sa neskôr našiel v polievke -, musí blahoželať pani Hubbardovej k „jedinečnému a úžasnému rébusu“. Zoznam nedáva vôbec žiadny zmysel, no Poirotovi neschádza z mysle: Ak sú to len obyčajné krádeže a páchateľom je neškodný kleptoman, prečo sú potom obyvatelia penziónu takí vystrašení?

Ukážka z knihy

Hercule Poirot sa zamračil.
„Slečna Lemonová,“ ozval sa.
„Áno, pán Poirot?“
„V tomto liste sú tri chyby.“

V hlase mu zaznieval neveriacky tón. Slečna Lemonová, nepekná, ale schopná žena, nikdy nerobila chyby. Nikdy nebývala chorá, unavená, rozrušená ani nepresná. Z praktického hľadiska vlastne vôbec nebola žena, ale stroj. Dokonalá sekretárka. Vždy všetko vedela a zakaždým si poradila. Celý život Hercula Poirota spravovala tak, aby aj on fungoval ako stroj. Hercule Poirot sa už roky riadil heslom „poriadok a systém“ a vďaka svojmu dokonalému sluhovi Georgeovi a dokonalej sekretárke slečne Lemonovej dokázal toto heslo vniesť do svojho života. Odkedy sa okrem okrúhlych lievancov piekli aj štvorcové, nemal sa na čo sťažovať. A predsa dnes ráno slečna Lemonová urobila tri chyby pri prepise celkom jednoduchého listu a navyše si ich vôbec nevšimla. Zem sa asi prestala krútiť!

Hercule Poirot jej podal chybný dokument. Nehneval sa, ale bol zaskočený. Také niečo sa nikdy nemalo stať — a predsa sa stalo! Slečna Lemonová vzala list do rúk a zadívala sa naň. Poirot prvý raz v živote videl, ako sa červená.

Daniel Silva: Padlý anjel

Gabriel Allon sa pomaly spamätáva z operácie v saudskoarabskej púšti, ktorá ho takmer stála život, a nachádza útočisko vo Vatikáne, kde reštauruje vzácny obraz od Caravaggia. Raz ráno ho však pápežov osobný tajomník Donati požiada, aby sa šiel pozrieť do Baziliky svätého Petra na mŕtve telo krásnej mladej ženy, ktorá údajne spáchala samovraždu. Tajomník poverí Allona tajným vyšetrovaním, ktoré ho privedie na stopu medzinárodného gangu aj k niečomu oveľa hrozivejšiemu… Dej Padlého anjela sa závratným tempom presúva z honosných priestorov Vatikánu do galérie v St. Moritzi, do elegantných ulíc Berlína a Viedne, do zastrčených uličiek Istanbulu, až napokon šokujúco vyvrcholí v útrobách Chrámovej hory v Jeruzaleme. Podarí sa Allonovi odvrátiť katastrofu apokalyptických rozmerov?

Ukážka z knihy

V tú noc ho ešte dva razy priviedli na výsluch, zakaždým s rovnakým výsledkom. Potom mu nedovolili, pravidelne ho polievali ľadovou morskou vodou a púšťali mu do cely nahrávku ohušujúceho rámusu. Gabriel sa sprvoti bránil použitiu fyzických donucovacích prostriedkov – vedel, že nedostatok spánku a zmyslových vnemov napokon spôsobí, že Massúd sa prizná k hocičomu -, lenže nemal na výber. Teraz totiž nástojčivo tikalo dvoje hodín. Jedny odmeriavali čas do útoku a druhé čas, ktorý im zostával, kým ich vypátrajú. Gabriel vydal rozkaz, že do sedemdesiatich hodín musia opustiť Dánsko.

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľKeď príde láska, En ten tulipán Padlý anjel sa môžete zapojiť do piatka 16. júla na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky tri knihy.