Do Vianoc ešte môžete súťažiť o knižné novinky z Vydavateľstva Slovart. Na svoje si prídu milovníci cestovania a rozprávok.

Dorota Nvotová: Fulmaya na rázcestí

Speváčke, herečke, spisovateľke a publicistke Dorote Nvotovej vyšla koncom novembra nová kniha Fulmaya na rázcestí a zároveň aj očakávaný štúdiový album More.

Z Nepálu cez Moskvu až domov na Slovensko. Kto by to bol o Fulmayi povedal? Fulmaya na rázcestí je pokračovaním jej  úspešnej prvotiny Fulmaya (Slovart, 2017). Po divokých rokoch cestovania a sprevádzania v Himalájach si Dorota Nvotová (a jej nepálske alter ego Fulmaya) môže vybrať medzi istotou a neistotou, medzi dobrodružstvom a rodinným životom, medzi karmicky správnym a nesprávnym rozhodnutím. A ponesie za to, samozrejme, aj následky… Dorota opäť píše svojím prirodzeným civilným štýlom, nevynechávajúc kočišský slovník a pikantné informácie. Robí to však so šarmom, s noblesou a sebakritikou, akej je len ona schopná.

Albumom More robí Dorota Nvotová čiaru za predošlou tvorbou a prináša novú prelomovú nahrávku. Jej najciteľnejšou zmenou je nová kapelová zostava po takmer pätnástich rokoch. Album vznikal šesť rokov a je čiastočne konceptuálny. Piesne Káthmandu, Bratislava, Moskva či Maldivy odrážajú život na miestach, na ktorých speváčka posledné roky žila.

Ukážka z knihy

Tá brána ma zabije. jediná nevýhoda nového bývania. Musím ju odtláčať do boku, čo je na moju zlomenú platničku úplne najhorší pohyb. Musím sa úplne celá zatnúť, predkloniť, zaťať zuby, zaprieť sa do kolien… a prásk!

Jebla mi platnička. Zas. Zvriesknem od bolesti a padám na zem. Môj skúter tiež. Ešteže mám prilbu. Susedky rýchlo pribehli  a začali ma ratovať. Na ulici zgrcnutý dav ľudí, tí vonku poriadne nevidia, čo sa deje vnútri, ale niečo sa tam evidentne deje, a preto sa každý, kto ide okolo,  pristaví. Tí zvnútra posielajú odkaz do vonkajších kruhov.

Dorota Nvotová (Foto: Boleslav Boška)

„Odpadla,“ vravia žene v druhom rade.

„Že vraj odpadla,“ vraví žena z druhého radu smerom k štvrtému radu zvedavcov.

„Niekto tam odpadol, neviem, či muž, alebo žena,“ posúva štvrtý rad informáciu ďalej.

„Niekto spadol z bicykla,“ ozýva sa v siedmom rade.

„Zrazili sa motorkári,“ šepkajú si dvaja muži v stredných rokoch v desiatom rade.

„Niekto niečo predáva,“ informuje žena predposlednú várku zvedavých okoloidúcich.

„Predávajú porno časopisy!“ vraví mladík kamarátovi v poslednom rade.

Aj so mnou tak isto bolo, ale ja som počula len prvé informácie. Seklo ju v chrbte. Suseda ma zdvihla a odniesla domov. V Nepále sú silné ženy. Často nosia drevo a vodu. Deti nosia všade so sebou do troch rokov. Furt niečo nosia, lebo muži sú leniví. Ešteže sa mi to stalo pred domom…

G. Futová, K. Škorupová: Hups, Rups a Šups

Nová rozprávková kniha Hups, Rups a Šups vznikla vďaka spolupráci troch skvelých tvorkýň. Tandem autoriek Gabriela Futová a Katarína Škorupová napísal zábavný text pre deti o troch tlačiarenských škriatkoch, ktorí celé dni v tlačiarni robia neplechu a povymieňajú písmenká aj v čítanke dievčatka Amálky. Malých čitateľov knihou sprevádzajú pôvabné ilustrácie Kataríny Ilkovičovej.

Malý Hups je tlačiarenský škriatok. Berie z kníh písmenká a robí si z nich nábytok vo svojej myšacej diere. Inokedy ich len poprehadzuje a dobre sa na tom baví. Jedného dňa sa zoznámi s Amálkou a zdá sa, že jej svojimi písmenkovými kúskami narobil kopu problémov. Ale nie, všetko je inak, písmenká v Amálkinej čítanke predsa nevymenil Hups, no Amálka sa naňho za to hnevá, ba dokonca jej po lícach stekajú kvapky slanej vody. Hups jej musí dokázať, že to nebol on, musí nájsť toho záškodníka, čo Amálku rozplakal. Koľko škriatkov môže byť v takej jednej tlačiarni? Že neviete, lebo chybu nájdete skoro v každej knihe? Jeden by to asi nezvládol, však? Tak sa môžete tešiť na stretnutie s Hupsom, Rupsom a Šupsom.

Chceš sa zahrať s písmenami?
Prečítaj si knihu s nami.
Vstúp do sveta rôznych trikov
tlačiarenských nezbedníkov.
Títo malí škriatkovia
ti doň dvere otvoria.
ups ten kradne písmená,
Rups ten ich zas vymieňa,
no a Šups ten prešmyčkuje,
stále nové zbojstvá kuje.
Keď opustia rozprávku,
nájdu dievča – Amálku.

Súťaž

Do súťaže, v ktorej môže jeden/jedna z vás vyhrať knihy Fulmaya na Rázcestí a Hups, Rups a Šups, sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do nedele 23. decembra.

SÚŤAŽ ❗️Dorota Nvotova je mimoriadne aktívna a všestranná umelkyňa. Okrem toho, že spieva, je aj herečka, publicistka,…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Štvrtok 20. decembra 2018