Nová kniha receptov od Marcela Ihnačáka Hostina, historický román s veľkolepými dramatickými zvratmi Mediciovci – Úpadok rodu, aj Vatikánska princezná, príbeh ženy, ku ktorej sa osud i dejiny správali nesmierne kruto.

Marcel Ihnačák: Hostina

Nechajte sa vtiahnuť do kulinárskeho sveta Marcela Ihnačáka s jeho novou kuchárskou knihou Hostina a oslávte deň skvelým jedlom, nielen pri špeciálnej príležitosti. Hostinu môžete mať každý deň, stačí málo – kvalitné suroviny, nápadité kombinácie chutí a príjemná spoločnosť. Pretože menej je niekedy viac.

Pre Marcela je záhrada nevyčerpateľným zdrojom nápadov na nové recepty. Kniha ponúka 54 receptov, vďaka ktorým objavíte nové kombinácie chutí. Sú tam recepty na pestré rána na tanieri, medzi ktorými nechýba napríklad údený pstruh s hruškou a černicami, ale aj šéfkuchárove tri vychýrené polievky. Chcete vedieť, ktoré to sú? Paradajková polievka s cícerom a mangoldom, gaspacho s mušľami a cibuľová polievka s feniklom a rybou. V knihe nechýbajú recepty bez mäsa, ale ani mäso na x spôsobov, zemiaky inak ako tradične, dezerty a ďalšie.

Čo by ste povedali na opekance s makom, maslom a hruškou? Čas prípravy je 60 minút a zjete ich hneď! Tu je recept na 4 až 6 porcií:

600 g zemiakov uvarených v šupke domäkka, očistených, nastrúhaných, 250 g polohrubej múky, 120 g masla, 50 g pomletého maku, 2 lyžice práškového cukru, 1 veľká hruška, umytá a nakrájaná na kocky, olivový olej.

Nastrúhané zemiaky zľahka premiešame s múkou, aby sme vytvorili cesto. Vytvarujeme z neho malé placky, ktoré opečieme na olivovom oleji z oboch strán do zlatohneda. Hotové opekance srvírujeme poliate roztopeným maslm, posypané makom, cukrom a hruškou.

Nuž, nechajte sa inšpirovať a pripravte polievky, mäso, zeleninu či dezerty tak, aby ste so svojimi blízkymi zažili skutočnú hostinu.

Matteo Strukul: Mediciovci – Úpadok rodu

V 17. storočí je Paríž plný neresti a násilia. Mária deʼ Medici, mladá nevesta Henricha IV. Burbonského, sa musí vysporiadať s mocenskými chúťkami svojej rivalky Henrietty dʼ Entragues, ako aj so šľachticmi, ktorí sa chcú intrigami zmocniť trónu. A to ešte netuší, že jej život poznačia ustavičné boje proti nepriateľom, čo túžia zničiť jej kráľovstvo. Keď Henrich IV. Burbonský zomiera ako obeť sprisahania, na politickú scénu vstúpi žiarivá hviezda prvej veľkosti kardinál Richelieu. Práve kardinál získa po kráľovej smrti veľkú moc a zradí svoju najväčšiu podporovateľku Máriu deʼ Medici.

Ukážka z knihy

Zámok Chambord sa halil do nočného ticha. Na čiernych holých konároch stromov sa ligotal biely sneh. Veže sa odrážali na zamrznutej hladine rieky Cosson a zlatisto sa leskli.

Vnútri kráľovná Mária odpočívala vo svojich komnatách, schúlená v kútiku pod prikrývkami. Z kozuba sa šírilo príjemné teplo do celej miestnosti. Konečne! Mala pocit, že zamrzne počas tej príšernej cesty domov. Cestou z Bordeaux, kde sa konečne uskutočnil Ľudovítov sobáš, po celý čas hrozne trpela zimou. Teraz sa tu rozhodla zastaviť a trochu si pred ďalšou cestou oddýchnuť. Robilo jej starosti, že ten darebák de Condé prešiel so svojimi oddielmi cez Loiru a pravdepodobne jej chcel vyhlásiť vojnu. Preto mu maršál d´Ancre vyšiel naproti s kráľovským vojskom: aby ho rozdrvil.

Leonora sa veľmi usilovala udržať oheň v kozube, aby nevyhasol. Oblečená bola v smútočnom ako zvyčajne. Už nejaký čas sa o nej pošuškávalo, že je bosorka. Boli to reči neprajných dvoranov, ale pri jej vzhľade, s tými dlhými čiernymi vlasmi a a vždy v tmavých šatách ich bolo ťažko presvedčiť o opaku.

C. W. Gortner: Vatikánska princezná

Keď sa Španiel Rodrigo Borgia stane pápežom Alexandrom VI., v Ríme sa začína nová epocha. Z otcovho povýšenia majú najväčší prospech pápežove nemanželské deti – synovia Cesare a Juan, ale aj krásna dcéra Lucrezia, keďže získavajú významné postavenie na pápežskom dvore. Rím je však zvodné a nebezpečné miesto, talianske vládnuce dynastie sa snažia držať svojich nepriateľov na uzde a stále menia spojenectvá. Hrozba francúzskej invázie prinúti pápeža vydať Lucreziu za svojho vplyvného nepriateľa. Keď Lucrezia odhalí strašnú pravdu, pustí sa do nebezpečnej hry.

Ukážka z knihy

Hodiny odbili polnoc, hodinu, ktorej som sa tak bála. Papá vybral skupinu kardinálov a odprevadil nás s Giovannim v slávnostnej dôstojnej procesii naspäť do Santa Maria – dokonca zakázal štaklivé vtipy a želania dobrého lovu v spálni, ako bolo zvykom na svadbách.

Srdce mi bilo ako splašené. Keď sme vošli do svadobnej komnaty pripravenej na prvom poschodí v nedokončenom palácovom krídle a uvidela som obrovitú, lupeňmi obsypanú posteľ s baldachýnom z červeného hodvábu, myslela som si, že omdliem. Vystrašená som sa obrátila na otca. Tváril sa neutrálne, a keď ma Giulia odviedla za maľovaný paraván, aby ma so svojimi dámami povyzliekala, ani na mňa nepozrel. Rozväzovanie živôtika, sukieň a spodničiek trvalo celú večnosť. Nikto neprehovoril. Keď mi natiahli hodvábnu nočnú košeľu s vyšívaným kvetinovým vzorom, tisli sa mi slzy do očí.

Giovanni už čakal pod prikrývkou, nočná košeľa zaviazaná až po krk. Keď ma Giulia viedla k stolčeku, aby som vystúpila na vysokánsku posteľ, nedokázala som odtrhnúť zrak od jeho čudne vystrčeného ohryzka.

Súťaž

Do súťaže o knihy z vydavateľstva Slovart – Hostina, Mediciovci – Úpadok rodu a Vatikánska princezná sa môžete zapojiť do piatka, 22. januára 2021 na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.