Hoci Martin opäť neprišiel na bielom koni a zimný slnovrat očakávame až o mesiac, dlhé novembrové večery nám už evokujú zimu a inšpirujú siahnuť po dobrej kniheTrojica kníh v dnešnej súťaži poteší najmä milovníkov historických romancí.

Mary Baloghová: Láska bez citu (2. vydanie)

Lucasa Kendricka, vojvodu Harndona, život naučil, že srdce je človeku iba na príťaž. Nielenže ho otec odvrhol a matka sa ho stránila, ale zradil ho i starší brat a odmietla snúbenica. A tak utiekol do Paríža, kde sa stal idolom mladých dám a miláčikom vyššej spoločnosti. Po desiatich rokoch ho osud prinútil vrátiť sa do Anglicka. Stal sa hlavou rodiny, ktorá ho odmietla. Hoci sa netúži s nikým zblížiť, musí sa ujať zodpovednosti za mladších súrodencov, postarať sa o rodinný majetok aj o dediča. Vidina manželstva ho ani trochu neláka, až kým raz večer nezazrie v plesovej sále lady Annu Marlowovú…

Ukážka z knihy

Tancovala ľahko, graciózne. Bol zvyknutý na graciózne tanečnice. Smotánka si na gracióznosti dala záležať. No lady Anna Marlowová akoby prežívala tú hudbu a pohybovala sa rytmicky a harmonicky. Nebol to obyčajný tanec, bola to číra radosť, vyjadrenie vnútorných pocitov. A po celý čas, čo tancovala, okrem okamihov, keď ju tanečné figúry zaviedli k iným tanečníkom, mu hľadela rovno do očí a usmievala sa.

Odkiaľ to viem…? pýtal sa sám seba pred koncom kola. Vedel to len preto, lebo aj on na ňu upieral oči. Jej krása a priamosť naňho zapôsobili. Príjemná zmena. Nevedel, koľko má rokov, no odhadoval, že plnoletosť dosiahla už dávnejšie. Zostala na vidieku, lebo smútila za oboma rodičmi. To muselo byť ťažké, najmä ak si boli blízki. Ale odhliadnuc od toho usúdil, že nemá veľa skúseností, nevyzerala ako žena, ktorá by v živote veľmi trpela.

Mary Baloghová: Tichá melódia

Lady Emily Marlowová je krásna, nezávislá mladá žena. Od raného detstva je nepočujúca, a preto si veľmi cení podporu svojej rodiny. Manželstvo s mužom, ktorého jej príbuzní vybrali, ju však nemôže uspokojiť. Jediný, po ktorom Emily kedy túžila, je totiž ľahkovážny lord Ashley Kendrick. Je jej dievčenská láska a nikdy naňho nezabudla, hoci odišiel do Indie za novým životom.

Po siedmich rokoch sa Ashley vráti do Anglicka ako zdrvený vdovec. Ani on na Emily nezabudol a požiada ju o ruku. Dievčinou však zmietajú rozporuplné city. Aj keď ho stále ľúbi, bojí sa, že pred ňou pokľakol len z povinnosti. A čo si má myslieť o tých siedmich rokoch plných tajomstiev, ktoré jej Ashley neodhalil? Emily však postupne zisťuje, že stojí za to bojovať o muža svojho života. Dostala druhú šancu a cíti, že láska je ako jemná melódia, priveľmi krásna, aby sa dala vyjadriť slovami…

Ukážka z knihy

No čo už. Dnes ráno pri vodopáde nastal koniec. Koniec všetkého, čo patrilo minulosti. Toto je začiatok všetkého, čo patrí do budúcnosti. Možno keby mala v srdci Ashleyho dôvernosti, nevedela by tak ľahko zabudnúť na minulosť a zatlačiť ju, kam patrí.  Ale aj teraz, hoci nič nevedela, cítila, ako jej za ním prahne srdce. Pred chvíľou videla, že sa smeje, ale netváril sa pobavene. Na tvári akoby sa zračila grimasa. Zúrivosť.

Lord Powell ju držal za obe ruky a ona mu venovala všetku pozornosť. „Veľmi som sa naňho hneval, že vás včera večer núti tancovať proti vašej vôli,“ vyhlásil. „Takmer som túžil zavolať si ho, ale nechcel som robiť scénu a uviesť do rozpakov vás či môjho hostiteľa. Keby sa mu podarilo dosiahnuť, že by ste sa znemožnili, namôjveru, neovládol by som hnev. Ale zvládli ste to dobre. Bol som na vás hrdý.“ Stisol jej ruky.

Jana Pronská: Srdcom a mečom

Ardan Balaša mal všetko. Vznešený pôvod, významné postavenie na kráľovskom dvore i krásnu manželku… kým ho intrigy bosnianskeho bána Mladena Subiča nepripravili o česť aj o rodinu. Vďaka odvahe švagrinej Zorany sa mu podarilo ujsť z väzenia a ukryť sa v horách. Zorana za pomoc mužovi, ktorého od detstva milovala, zaplatila vlastnou slobodou. V kláštore, kde ju jej matka grófka Draškovičová ukryla pred bánom, ju prinútili vstúpiť do rehole.

Po rokoch však päť čelí Subičovej svojvôli. Tentoraz musí pred ním ochrániť svoju vnučku Darju. Treba však presvedčiť Ardana, aby sa domáhal spravodlivosti, len tak totiž môžu usvedčiť veľmoža z intríg. Zorane, jedinému človeku, ktorému Ardan verí, sa to podarí, a tak sa spolu púšťajú do neľahkého boja. Proti nim stojí takmer neobmedzená bánova moc, všemocná cirkev i temné tajomstvá minulosti. On je vyvrheľ odsúdený na smrť, ona rehoľná sestra, ktorou nikdy nechcela byť. V zápase o spravodlivosť i holý život však napokon obaja nájdu to, v čo už ani jeden z ich nedúfal…

Ukážka z knihy

CESTA TRVALA DLHŠIE, než predpokladali. Matejovi sa rana poriadne zapálila, morila ho horúčka a nemohol pokračovať v ceste. Ardan mu najprv šťavnato vynadal, že mlčal ako ryba, keď ho kvárili bolesti, no potom sa hneď chytil roboty. Natrhal byliny na zapálenú ranu, nazbieral vŕbovú kôru a uvaril silný odvar, zatiaľ čo Zorana sa o chorého vzorne starala a ani na okamih sa od neho nepohla. Za tri dni sa Matej pozviechal natoľko, že mohli pokračovať v ceste a dôjsť až do Budína. Radosť z toho nemali iba dvaja zajatci, ktorí boli čoraz bezočivejší a agresívnejší. Preklínali ich a otvorene sa im vyhrážali.

Ardanovi sa to nevidelo, no Gašpar bol neoblomný, za každú cenu ich chcel dopraviť do Budína a odovzdať do rúk spravodlivosti. Kastelán kráľovského paláca Ján Podmanický bol jeho dobrý priateľ a zároveň nepodplatný muž, ktorý ctil zákony. 

Súťaž

Do súťaže o knihy vydavateľstva Slovenský spisovateľ: Láska bez citu, Tichá melódiaSrdcom a mečom sa môžete zapojiť do stredy, 25. novembra na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovanému výhercovi (výherkyni) pošleme všetky tri knihy.