Leto je horúce a viac ako knihy nás láka voda. No chvíľa s knihou niekde v tieni pod stromom môže byť veľmi osviežujúca. Najmä ak nám spoločnosť robí slávny Hercule Poirot a nemenej známy Raffael.
Agatha Christie: Halloweensky večierok
Halloweensky večierok z roku 1969, jedna z posledných kníh Agathy Christie, vychádza prvý raz v slovenskom preklade. Popri belgickom detektívovi Herculovi Poirotovi v ňom účinkuje autorka detektívok Ariadne Oliverová – svojrázne alter ego legendárnej spisovateľky.
Počas príprav halloweenskeho večierka, na ktorých sa zúčastňuje aj známa spisovateľka Ariadne Oliverová, trinásťročná Joyce Reynoldsová vyhlási, že raz bola svedkom vraždy. Nikomu o tom nepovedala, lebo si vraj až neskôr uvedomila, že šlo naozaj o vraždu. Dievčaťu, ktoré má povesť chválenkárky, nikto neverí, a tak sa na protest rozhodne odísť. O pár hodín ju však nájdu v dome – utopenú v kadi s vodou a jablkami. Otrasená Ariadne Oliverová uvažuje, či Joyce predsa len nehovorila pravdu, a požiada o pomoc svojho priateľa Hercula Poirota…
Ukážka z knihy
Pred sebou zbadal dve postavy. Na skalnom výčnelku sedel Michael Garfield so skicárom na kolenách, zahĺbený do kreslenia. Obďaleč pri neveľkom žblnkotajúcom potôčiku sedela na skale Miranda Butlerová. Hercule Poirot zabudol na svoje nohy, na všetky neduhy ľudského tela a znova sa sústredil na krásu, akú dokážu dosiahnuť ľudské bytosti. Nebolo pochýb, že Michael Garfield je veľmi pekný mladý muž. Detektív sa nevedel rozhodnúť, či sa mu architekt pozdáva, alebo nie. Vždy je ťažké zhodnotiť, či si vás niekto pekný získal. Každý rád obdivuje krásu, no zároveň ju takmer z princípu nikto nemá rád. Ženy bývajú krásne, no Hercule Poirot si nebol istý, či mu krása u mužov, naopak, neprekáža. Sám by určite nechcel byť pekným mladým mužom, hoci mal od toho vždy ďaleko. V súvislosti so svojím vzhľadom si odjakživa zakladal iba na svojich hustých fúzoch, ktoré reagovali na starostivosť, čo im venoval. Boli priam skvostné. Nepoznal nikoho, kto by mal aspoň spolovice také krásne fúzy. Nikdy nebol pekný ani príťažlivý. A už vôbec nie krásny…
Agatha Christie je jednou z najpredávanejších spisovateliek všetkých čias. Odhaduje sa, že doteraz sa na svete predali vyše dve miliardy výtlačkov jej kníh. Počas života autorka napísala 66 románov, ktoré aj niekoľko desiatok rokov po jej smrti stále vychádzajú v mnohých krajinách. Svojimi inteligentnými príbehmi a precízne prepracovanými zápletkami oslovuje Christie aj v súčasnosti milióny čitateľov. A vďaka úspešným filmovým a televíznym adaptáciám aj milióny divákov.
Rolando Cristofanelli: Raffael
Začiatok 16. storočia predstavuje najslávnejšie obdobie talianskych dejín. Nikdy predtým ani potom nežilo vedľa seba toľko vynikajúcich osobností, gigantov ducha a činu. Popri Michelangelovi a Leonardovi pôsobil aj najmladší z velikánov renesancie – Raffael Santi. Kniha Raffael je príbehom jeho krátkeho, no bohatého a dramatického života, o ktorom sa zachovalo málo autentických správ. Rolando Cristofanelli, spisovateľ a historik umenia, nemal preto ľahkú úlohu. Pokúsil sa preniknúť k Raffaelovej osobnosti zvnútra, rekonštruovať jeho názory na svet, ľudí a umenie. Fiktívny denník, ktorý si umelec začína písať ešte v detstve, nás zavedie najprv do Perugie, kde sa zaúča do maliarskeho remesla. Nasleduje Florencia, kde sa márne pokúša uplatniť, a napokon Rím, kde sa dočká vytúženej slávy, bohatstva a uznania. Postupne sa stávame svedkami umelcovej tragédie: v zápase o vrtkavú priazeň spoločnosti odovzdáva všetky sily umeniu, až mu z nich nezostáva ani toľko, aby mohol ďalej žiť.
Ukážka z knihy
Keď som mal jedenásť rokov, otec mi povedal, že naša rodina pochádza z Colbordola, a nie z Urbina, kam sa aj s rodinou v polovici minulého storočia presťahoval môj starý otec Sante do domu na ulici del Monte. Tu som žil do jedenástich rokov s rodičmi, a keď som osirel, najprv s Bernardinou di Parte, druhou ženou môjho otca, potom s tetou Santou. Santiovci presídlili do Urbina, keď do vojvodstva cez Colbordolo prenikli žoldnieri Sigismonda Malatestu. Dobyli pevnosť a podpaľovali jeden dom za druhým. Náš ľahol popolom medzi prvými. Nasledovali lúpeže a násilenstvá, o ktorých nemožno hovoriť bez hrôzy. Nad Colbordolom, ležiacim v hornatom kraji medzi Pesarom a Urbinom, sa rozpútalo besnenie nepriateľa. Môj pradedo Peruzzolo Santi a jeho žena Gentilina Urbinelli zostali nejaký čas v zrúcaninách svojho domu, no keďže sa napriek úsiliu všetkých, čo unikli masakre, život v Colbordole nepodarilo obnoviť, rozhodli sa presťahovať do Urbina…
Do súťaže o knihy Halloweensky večierok a Raffael (Slovenský spisovateľ, 2018) sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk.