Zoznámte sa s výnimočnými ľuďmi a ich nevšednými osudmi. Či už ide o dizajnérov, umelcov alebo vedcov, všetci dosiahli úžasné úspechy, hoci na začiatku bol každý z nich len malé dieťa s veľkými snami.

Určite nikto z osobností, ktorým je venovaná séria kníh Malí ľudia, veľké sny (Slovart, 2022), to nemal jednoduché. Títo ľudia sa však svojich snov nevzdali, prekonali prekážky a problémy, ktoré im stáli v ceste a žili skutočne naplnený  život. Naviac, zanechali po sebe dedičstvo, ktoré v určitom smere obohatilo celé ľudstvo. Medzi tých, čo sa odvážili snívať a šli za svojimi snami aj napriek prekážkam, nesporne patria aj Marie Curie, Anna Franková, Frida Cahlo či David Attenborough.

Zaujímali ju sopky aj mimozemšťania

Aj na Slovensku máme osobnosti, ktoré si za svojimi veľkými snami išli od detstva. O čom v detstve snívala napríklad astrobiologička Michaela Musilová? A podarilo sa jej svoje veľké sny naplniť? To sa už dozviete v nasledujúcom rozhovore.

O čom si snívala ako malá?

O tom, že sa raz stanem umelkyňou, módnou návrhárkou, spisovateľkou, vedkyňou, astronautkou… Mala som množstvo vášní, ale napokon som sa rozhodla  sústrediť na vedu, písanie a najmä na to, aby som dosiahla môj astronautský sen.

Čo ťa priviedlo na dráhu vedkyne?

Bola to láska k prírode. S rodičmi sme chodili často na prechádzky do parkov, túry do hôr a na stanovačky. Túžila som v prírode nielen byť, ale jej aj rozumieť. Zistila som, že ma zaujímajú sopky a neskôr mimozemšťania. Aj preto som sa rozhodla, že sa chcem stať astrobiologičkou, vedkyňou, ktorá hľadá mimozemšťanov.

Dajú sny z detstva skutočne naplniť?

Nie je ľahké splniť si detské sny, preto je dôležité ísť si za nimi aj napriek tomu, že človek nemusí mať vždy podporu od svojho okolia. Niekedy je nevyhnutné mnoho obetovať, veľakrát to však stojí za to. Je nesmierne obohacujúce, a aj dobré pre dušu, keď môžeme robiť to, čo nás skutočne baví a napĺňa.

A čo ak sa na ceste za splnenými snami objavia prekážky?

Prekážky, žiaľ, skoro vždy stoja v ceste za snami, hlavne ak sú to veľmi ambiciózne sny. Je dôležité nenechať sa nimi odradiť. Byť vytrvalý a mať svoj sen neustále na mysli. Jeho dosiahnutie pre nás musí byť dôležitejšie než prekážky a problémy, ktoré sa určite vyskytnú. A často. A budú aj veľké. Ak každú prekážku budeme vnímať ako výzvu, tak sa z týchto skúseností môžeme niečo naučiť, aj sa poučiť do budúcnosti. Práve prekonané prekážky sú najväčšie dary, ktoré nás obohacujú a dodávajú nám silu ísť ďalej.

Splnili sa tvoje veľké detské sny?

Niektoré sa mi už splnili a na ďalších ešte tvrdo pracujem. Napríklad vo výskume sa mi podarilo získať zaujímavé výsledky na svetovej úrovni. Do vesmíru, ako astronautka, som ale zatiaľ, žiaľ, nemala možnosť ísť. Pre Slovenky a Slovákov je  stále veľmi náročné stať sa astronautmi. Napriek tomu sa o to budem naďalej usilovať a snáď, ak sa aj astronautkou nestanem, tak sa to v budúcnosti  niekomu inému zo Slovenska podarí aj vďaka mne.

Maria Isabel Sanchez Vegara: Malí ľudia, veľké sny

Marie Curie, rodená Sklodowská, David Atenborough, Frida Kahlo, Anna Franková a mnohí ďalší svetoví velikáni sú v knižnej sérii Malí ľudia, veľké sny predstavení detsky prístupnou a vizuálne príťažlivou formou.

Prostredníctvom prepojenia obrazovej a textovej časti sa detskí čitatelia (5 – 7 rokov) zoznámia s ľuďmi, ktorí skutočne formovali a ovplyvnili dejiny ľudstva. Zároveň budú mať možnosť nahliadnuť do sveta kedysi rovnakých detí, akými sú teraz oni.

Autorkou kníh, ktoré môžete vyhrať v našej súťaži, je španielska spisovateľka Maria Isabel Sanchez Vegara. Jej knihy, spájajúce kreativitu s učením sa, s cieľom vytvoriť nový a svieži vzťah medzi deťmi a popkultúrou, sú veľmi obľúbené a úspešné. Svedčí o tom multimiliónový bestseller Little People, BIG DREAMS (Malí ľudia, VEĽKÉ SNY).

Anna Franková

Anna Franková sa narodila v Nemecku. Keď vypukla druhá svetová vojna, celá jej rodina sa musela skryť v tajnej miestnosti otcovej firmy v Amsterdame. Tu vznikol Annin denník, v ktorom písala o svojej viere v dobro ľudstva a nádeji na mier. Po skončení vojny sa jej zápisky dostali do rúk čitateľov z celého sveta, a tak sa stala jednou z najdôležitejších autoriek 20. storočia.

David Attenborough

Ako malý chlapec bol David zberateľom fosílií a rastlín. Jeho veľká láska k živým veciam ho doviedla k vede a odhodlanie priblížiť zázraky prírody všetkým ľuďom zas k povolaniu dokumentaristu. Davidovi sa podarilo zmeniť pohľad ľudí na našu planétu.

Frida Kahlo

Frida Kahlo prežila v mladosti hrozivú nehodu autobusu, ktorá ju poznačila na celý život. Nemohla chodiť, a tak začala v posteli maľovať. Jej autoportréty zobrazovali bolesť a zúfalstvo, ale aj životnú vášeň a intuíciu, ktoré ju poháňali vpred. Vďaka svojim obrazom sa stala najznámejšou umelkyňou 20. storočia.

Marie Curie

Keď bola Marie Curie mladá, štúdium na univerzite jej ako žene zakázali. Napriek tomu sa stala vedkyňou uznávanou na celom svete. Za objav rádia a polónia, ktorý významne pomohol v boji proti rakovine, získala Nobelovu cenu za fyziku.

Na konci každej z týchto kníh nájdu malí čitatelia a čitateľky fotografie osobností a fakty z ich života.

Súťaž

Do súťaže o štyri knihy z knižnej série Malí ľudia, veľké sny (Slovart, 2022) – Anna Franková, David Attenborough, Frida Kahlo a Marie Curie, sa môžete zapojiť do nedele 18. septembra (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk.  Vyžrebovanému výhercovi alebo výherkyni pošleme všetky štyri knihy.