Dnes máme v súťaži detektívku od amerického spisovateľa Michaela Connellyho, duchovného otca losangeleského policajta Harryho Boscha, ako aj román, ktorý preslávil spisovateľku Ericu Jong. 

Michael Connelly: Echo park

Echo parkV roku 1993 zmizla cestou zo supermarketu Marie Gestová. Na prípade jej zmiznutia pracoval detektív Harry Bosch, no nedokázal ho vyriešiť. Mladá žena sa nikdy nenašla. Bosch má spis Gestovej znova na stole, keď mu nečakane zavolajú z prokuratúry. Muž obvinený z dvoch ohavných zločinov je ochotný priznať sa k niekoľkým ďalším, vrátane zmiznutia Marie Gestovej. Harry musí prijať priznanie muža, ktorého hľadal a nenávidel trinásť rokov. Keď sa dozvie, že v roku 1993 s partnerom prehliadli stopu, čo ich mohla priviesť k vrahovi, a zachrániť tak život deviatim ľuďom, jeho istota v role policajného detektíva sa začína rúcať…

Do žrebovania o knihu Echo park (Slovart, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 21. júna správne odpovedia na otázku: Koľko rokov hľadal detektív Harry Bosch vraha Marie Gestovej?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Miroslava Majlingová.

Erica Jong: Strach z lietania

Strach z lietaniaV lietadle, s ktorým sa pohráva búrka, nenájdete ateistu… Úspešná americká spisovateľka Erica Jong sa preslávila románom Strach z lietania. Román vyšiel v roku 1973 a krátko po vydaní si vyslúžil hodnotenia ako kontroverzný a revolučný, najmä za Jongovej otvorený prístup k ženskej sexualite. Kniha je dnes považovaná za nadčasový príbeh o sebaobjavovaní a slobode.

Inteligentná a nekonvenčná spisovateľka Isadora Wingová hľadá muža, ktorého by mohla naozaj milovať, a s ktorým by bola šťastná. S manželom prichádza do Viedne na kongres psychoanalytikov. Zaľúbi sa do jedného z kolegov a neskôr spolu cestujú po Európe. Román humorným spôsobom glosuje módny psychoanalytický ošiaľ v Amerike 70. rokov dvadsiateho storočia.

Ak nechcete nič riskovať, tak riskujete ešte viac. (Erica Jong) 

Ukážka z knihy:

Vedela som, že ho musím znovu uvidieť. Myslela som na to, ako si zo mňa uťahoval, že vždy musím mať svoju istotu. Myslela som na to, čo hovoril o odvahe, o zostupe na dno a o tom, čo tam človek nájde. Myslela som na všetky opatrné pravidlá dobrých dievčat, podľa ktorých som žila – dobrá študentka, svedomitá dcéra, vinná verná manželka, ktorá cudzoložila len v duchu… a rozhodla som sa, že tentoraz budem odvážna a poslúchnem svoje city bez ohľadu na následky. Myslela som na to, ako doktor Happe povedal: „Vy nie ste sekretárka, vy ste poetka – prečo si myslíte, že budete mať nekomplikovaný život?“ Myslela som na všetkých skutočných a vymyslených ľudí, ktorí sa pozbierali a spálili za sebou všetky mosty a vzlietli do modrého neznáma. Ja som bola jednou z nich. Nijaká ustrašená gazdinka, ja teda nie. Ja som lietala.

Tento román je pre všetky ženy, ktoré túžia vzlietnuť, a pre všetkých mužov, ktorí ešte stále veria, že také ženy existujú… (Naomi Wolf) 

Do žrebovania o knihu Strach z lietania (Slovart, 2015) zaradíme všetkých, ktorí do 21. júna správne odpovedia na otázku: V ktorom období sa odohráva román Strach z lietania?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Gabriela Kováčová.