Posledná tohtoročná knižná súťaž patrí knihám pre mladších čitateľov. Aj keď svet, v ktorých sa odohrávajú príbehy, je úplne odlišný, obidve knihy majú niečo spoločné. Snahu detí pomôcť prírode.   

Zuzana Štelbaská: Kde sú včely?

Tento vzrušujúci príbeh sa odohrá pred vašimi očami ako na filmovom plátne. Začne sa v momente, keď Eva utečie z domu, pričom jej kroky budete sledovať spolu s utajenou rozprávačkou. Sem-tam vám vyšle o sebe signály, niekedy ponúkne vtipné komentáre alebo vás nečakane prekvapí rôznymi otázkami. Kto teda tento príbeh rozpráva a prečo sa až do konca chce pohrávať s vašou zvedavosťou? Ani Eva nechápe. To, čo sa stalo jej, by sa mohlo stať hocikomu. Vynechali sme niečo? Aha! Čo s tým všetkým vlastne majú tie včely?

Knihu Ilustrovala Martina Minorová

Ukážka z knihy

Ak by ste bývali v takom mestečku ako Eva, aj vy by ste vedeli, že sa v ňom oplatí bežať. Totiž Levoču, kde sa tento príbeh odohráva, prebehnete z jedného konca na druhý asi za pol hodiny. Ak nie ste Eva, samozrejme, pretože tá beh neznáša. Lenže bola na úteku z domova a útek bez behu by bol iba vychádzkou, a to sa neráta. Zo sídliska utekala hore kopcom smerom do centra. Zastavila sa na Baštovej ulici, ledva lapala po dychu. Pri nádychoch jej v hrdle pískalo, zdalo sa jej, že pľúca má v plameňoch. Oprela sa o lavičku pred starým tehlovým panelákom. Pozrela sa hore. Strecha bez okien sa prudko zvažovala do oboch strán. Už dlho snívala, že keby sa pod ňou dorobilo podkrovie, raz by tam mohla mať svoju izbu. Výhľad by mala na obe strany. Z jednej by sledovala ich zaspaté námestie a z druhej by sa kochala pohľadom na Mária huru. Bol to zelený kopec s bazilikou, kam chodili pútnici. Bývala v ňom Mária. V Eviných predstavách to bola kráľovná z rozprávky. Oblečená v belasom rúchu, dobrá, láskavá. Keď jej bolo ťažko, pozerala sa na Mária huru a myslela na rozprávkovú Máriu. Na jej teplú dlaň, ktorou ju hladí po líci.

„Kam teraz?“ šepla si sama pre seba. Mohla skočiť k Lucii, svojej spolusediacej, ale tá mala každý deň krúžky až do večera. Ešte tu bola Anetka, s ktorou sa kamošila od škôlky, ale jej mama neznášala nečakané návštevy. Eva mala prikázané sa vždy vopred ohlásiť. Lenže to sa teraz nedalo. Vedela však o niekom, kto bude určite doma. Stačilo prebehnúť centrom a pokračovať dolu až k paneláku deda Nemožeša.

Barbora Vanická: Dvere v kúte sveta

Fantasy príbeh Dvere v kúte sveta poteší najmä mladých čitateľov. Iste sa hneď spriatelia s dvanásťročným Adamom, ktorý ich  cez zvláštne dvere vezme do Stromorohu,  čarovného sveta, v ktorom žijú rozličné magické bytosti ovládajúce živly.

Ukážka z knihy

„Asi by si mal vedieť, že si sa dostal do… do Stromorohu,“ zašepkalo zelenovlasé dievčatko a vážne pokývalo hlavou. Vystrašený a špinavý Adam, ktorý vôbec nemal dobrý deň, myslel, že vybuchne. Za svoj dvanásťročný život sa už musel vyrovnať s panovačnou sestrou, jej uchichotanými kamarátkami aj desivou učiteľkou matematiky. Zatiaľ sa mu podarilo získať si takmer jedného kamaráta.

Práve dnes prvýkrát v živote zablúdil. Pri pokuse dostať sa domov, otvoril nesprávne dvere a našiel sa v inom svete – Stromorohu, ktorý sa rozprestiera okolo obrovského umierajúceho Stromu Anat – prvého a najväčšieho stromu, aký kedy vznikol. Chránia ho správcovia mágie, zázračné bytosti rôznych tvarov a farieb, ktoré sú príchodom Adama rovnako ohromené ako on. Spolu s Evou, jeho panovačnou dvojičkou, veselým Tomim, vážnou, tichou Petrou a so zvláštnym Samom, ktorý hovorí len „kúsok po kúsku vytvoríme celok“, musia prekonať nástrahy, ktorými sa Stromoroh len tak hemží. Adam sa nachádza pred neľahkou úlohou, ako prežiť medzi toľkými rôznorodými ľuďmi a nezblázniť sa.

Súťaž

Do súťaže o knihy Kde sú včely? (Ikar, edícia Stonožka, 2019) a Dvere v kúte sveta (Ikar, 2019) sa môžete zapojiť do stredy 1. januára 2020 na Facebooku BBonline.sk. Vyžrebovaný výherca či výherkyňa vyhráva obidve knihy.

SÚŤAŽ❗️Knihy v poslednej tohtoročnej súťaži potešia najmä mladých čitateľov. Pre Evu, hlavnú postavu knihy Kde sú…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Sobota 28. decembra 2019