Hoci máme za sebou sériu horúcich letných dní, leto sa k nám oficiálne dostaví až koncom tohto týždňa.

Piatok 21. júna je dňom letného slnovratu a to je u nás najdlhší deň roka. Ak by ste nemali čo robiť, vezmite si knihu a čítajte! Leto je ideálne obdobie na čítanie. Dovolenka, prázdniny… Ak sa zapojíte do našej knižnej súťaže – a pošťastí sa vám vyhrať, o dobré čítanie budete mať postarané.

Vojtech Beniczky: Zločin v uliciach

Metropola Slovenska nikdy nespí… Martin Novák bol v Bratislave sotva pár hodín, keď sa vo svojom byte stal obeťou vraždy. Objaví ho sestra, ktorá v jeho neprítomnosti byt prenajímala. Vzápätí prichádza na Slovensko jeho snúbenica, ktorá vyšetrovateľom prezradí, že Martin mal z niečoho strach, a preto sa nechcel vracať do rodného mesta. Bývalá podnájomníčka zase nahlási, že zmizol jej priateľ, hovorca ministerstva a syn poslankyne. Policajti z Jednotky boja s organizovaným zločinom majú plné ruky práce, ale do vyšetrovania sa im neustále pletie súkromná detektívka Paula Santorisová. Ako bývalú policajtku ju neuspokojuje hľadanie stratených psov či iné banálne prípady, a tak sa znova a znova púšťa do boja so zločincami v hlavnom meste.

Ukážka z knihy

Prežila nádherné leto. Takmer by zabudla na všetky tie hrôzy, ktorými si nedávno prešla. Takmer…

Bol piatok, chýlilo sa k večeru a Bratislava sa pripravovala na posledný víkend pred začiatkom nového školského roka. Paulu trocha znepokojovala predstava, že spoločné chvíle s Alexom, ktoré trvali od začiatku júla, budú teraz musieť obmedziť. Deťom sa končili prázdniny — vedela predsa, že si začala s učiteľom. Bude sa s tým musieť zmieriť.

S Alexom sa spoznali počas jej prvého a zároveň posledného prípadu, na ktorom pracovala krátko pred prázdninami, v čase, keď už oľutovala nápad živiť sa prácou detektíva.

Pomohol jej identifikovať páchateľa. Paula sa v jeho prítomnosti cítila nezvyčajne príjemne a trocha ju mrzelo, že sa ju nepokúsil zbaliť. Potom sa náhodne stretli v mestskej knižnici.

Akoby to bolo len včera. Paula zháňala starú knihu o forenznej vede. Odrazu stáli v tej knižnici oproti sebe zoči-voči a usmievali sa na seba. Zasa to cítila. Alex ju priťahoval, to si musela priznať. Možno svojou bezprostrednosťou a bezstarostnosťou. Koniec koncov, aj šarmom. Vždy sa jej páčili vyšportovaní muži a na hlavu bez vlasov si rýchlo privykla.

Čas potom plynul šialene rýchlo, ani sa nenazdala a prázdniny sa skončili. Leto si náramne žili. Veľa sa spolu prechádzali, smiali a dokonca aj tancovali. Paula nikdy netancovala s takou chuťou ako toto leto. A milovali sa. Paula bola po veľmi dlhom čase konečne spokojná so svojím životom.

J. D. Salinger: Kto chytá v žite

Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia, román J. D. Salingera Kto chytá v žite, bezpochyby poznačila doba jeho vzniku. Salinger román publikoval v roku 1951, no napriek tomu je stále aktuálny. Pôvodne ho napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež. Hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných. Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle, putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom.

Ukážka z knihy

Bolo ešte pomerne zavčasu. Neviem presne, koľko bolo hodín, ale nemohlo byť veľa. Jedno nenávidím, ísť do postele, keď sa mi ešte vôbec nechce spať. Tak som otvoril kufre a vybral čistú košeľu, potom som šiel do kúpeľne, umyl sa a preobliekol. Rozhodol som sa, že sa pôjdem pozrieť dolu do Lavender baru, čo sa tam koná. Lavender bar bol v tom hoteli nočný klub.

Kým som sa preobliekal, ohromne ma pokúšalo predsa len brnknúť sestričke Phoebe. Mal som hroznú chuť trošku si s ňou pokecať v telefóne. Konečne s nejakým rozumným tvorom a tak. Ale nemohol som to riskovať, lebo bola ešte malá a určite už nebola hore ani sama niekde blízko telefónu. Uvažoval som, že keby to zdvihli rodičia, normálne zložím, ale ani to nešlo. Spoznali by ma. Matka ma vždy spozná. Má telepatické schopnosti. Ale fakt by som nebol mal nič proti tomu pokecať si chvíľu s malou Phoebe.

Škoda, že ju nepoznáte. V živote ste nevideli také pekné a bystré decko. Fakt je bystrá. Odkedy chodí do školy, má samé jednotky. Aby som vám pravdu povedal, ja som jediný tupec v rodine. Môj brat D.B. je spisovateľ a brat Allie, ten, čo zomrel, ako som vám o ňom rozprával, bol úplný fenomén. Len ja som tupec.

Virginie Andrews: Kvety v podkroví

Prvá časť svetoznámeho päťdielneho románu Virginie Andrews opisuje na základe skutočných udalostí osudy štyroch súrodencov v povojnovom období v Spojených štátoch amerických, ktorým sa po smrti otca zásadne zmení život. Ich matka, krásna, šarmantná žena, sa po náhlom úmrtí manžela ocitne bez prostriedkov a rozhodne sa vrátiť do domu svojich nesmierne bohatých rodičov. Aby urovnala starý konflikt, ktorý spočíval v tom, že si vzala za manžela svojho strýka, a tiež aby získala obrovský rodičovský majetok, rozhodne sa „neprilievať olej do ohňa“ a zatají pred prísnym, chorľavým otcom svoje deti. Malé dvojičky a dvaja dospievajúci súrodenci, Chris a Cathy, prežívajú svoje detstvo v podkroví luxusného domu, zavretí pred svetom, bez možnosti vyjsť na čerstvý vzduch a bez akýchkoľvek kontaktov s inými ľuďmi. Aké útrapy a trápenia čakajú deti, ponechané na seba samých, bez rodičovskej lásky a starostlivosti? Ako sa táto neľahká situácia odzrkadlí v ich správaní a na ich zdraví? A ako sa vyrovnajú so zložitým obdobím dospievania dvaja mladí, zúfalí ľudia? Podarí sa im napokon dostať sa na slobodu?

Ukážka z knihy

Nastali studené dažde, za oknami sa preháňal neľútostný vietor – ranné slnko niekedy zahalila ťažká hmla. Suché konáre stromov v noci udierali o múr domu a zobúdzali ma. Zatajila som dych a čakala, čakala, čakala, kedy sa zjaví nejaké strašidlo a zje ma.

V jeden taký deň, keď vonku pršalo a zdalo sa, že neskôr začne snežiť, prišla do našej izby zadychčaná mama a priniesla nám škatuľu s ozdobami, aby sme si prestreli stôl na Deň vďakyvzdania. Nezabudla ani na svetložltý obrus a oranžové plátenné servítky s lemovaním.

„Zajtra na obed máme hostí,“ vysvetľovala, škatuľu položila na posteľ bližšie k dverám a zvrtla sa na odchod. „Už sa pečú dve morky, jedna pre nás a druhá pre služobníctvo, ale nebudú hotové tak skoro, aby vám z nich stará mama naložila do piknikového košíka. No nebojte sa, nepripustím, aby moje deti prežili Deň vďakyvzdania bez dobrôt, ktoré sú preň typické. Nájdem spôsob, ako vykĺznuť a priniesť vám teplé jedlo, po kúsku zo všetkého, čo sa bude podávať. Narobím veľa kriku, že chcem otca obslúžiť sama, a kým mu budem pripravovať podnos, môžem pritom pripraviť jeden aj pre vás. Čakajte ma zajtra asi o jednej.“

Vbehla dnu ako vietor a rovnako aj vyletela z dverí a nechala nás v šťastnom očakávaní, koľko horúcich dobrôt dostaneme na Deň vďakyvzdania.

Súťaž

V júnovej knižnej súťaži môže jeden/jedna z vás vyhrať tri knihy – Zločin v uliciach (Slovenský spisovateľ, 2019), Kto chytá v žite (Slovenský spisovateľ, 2019) a Kvety v podkroví (Noxi, 2019). Súťažiť môžete na Facebooku BBonline.sk do nedele 23. júna.

❗️ Súťaž ❗️Do súťaže o knihy Zločin v uliciach (Slovenský spisovateľ, 2019), Kto chytá v žite (Slovenský spisovateľ,…

Uverejnil používateľ BBonline.sk Pondelok 17. júna 2019