Napínavý triler o boji hackerov s podsvetím Chobotnička a dynamický príbeh plný tajomstiev a prekvapení Chýbaš mi. To sú knihy, ktoré môžete vyhrať.

Miro Hrubjak: Chobotnička

chobotnicka„Keď je človek zúfalý, robí zúfalé veci. Ak je zatlačený na samé dno, nie vždy skolabuje. Občas sa v ňom prebudí pradávny lovec a dokáže nemožné, aby si zachránil holý život. A o to ide, pretože ak by sa to stalo komukoľvek z nás, začalo by to podobne: jedno obyčajné predpoludnie, nevinná jazda a život obrátený naruby…,“ týmito slovami predstavuje Miro Hrubjak svoj románový debut Chobotnička (Ikar, 2015).

Pod jednoduchým, hoci dvojzmyselným názvom sa skrýva dynamický príbeh, od ktorého sa čitateľ len ťažko odpúta. Tridsiatnik Daniel, informatik, v celkom všedný víkendový deň nechtiac skríži cestu veľkému SUV a dostáva sa do konfliktu s egocentrickým majiteľom auta. Daniel utŕži niekoľko presne mierených úderov a skončí na pohotovosti. Verí v spravodlivosť, a preto ide incident ohlásiť na políciu. To však nemal robiť… Podliatiny zmizli, ale následky udalosti sa stupňujú natoľko, že jeho existencia je ohrozená. A tak sa neskúsený mladý muž púšťa do boja s podsvetím. Jeho plán je však rafinovaný, premyslený… vychádza z využívania  súčasných digitálnych technológií, v ktorých je Daniel ako ryba vo vode. Ítečkár s hackermi stoja proti policajtom ovládaným podsvetím a výpalníkmi. Daniel nemá žiadnu zbraň, no muži, čo ho ohrozujú, záhadne umierajú…

Ukážka z knihy

Daniel venoval zúboženému chlapovi posledný pohľad. Tvár mu opuchla, hlavu mal pohodenú nabok. Bolo mu ho ľúto. Keby sa mal rozhodovať, ako bol vychovaný, urobil by všetko, aby Senka zachránil. Lenže rozum mu pripomenul, že keby ten chlap mohol, tiež by ho zabil. Výpalník stále vnímal. Daniel mu zamával a pustil spojku. Auto s odpichom vyrazilo dolu kopcom. V zákrute preborilo slabé zvodidlá a prepadlo sa do priekopy. Padalo dosť dlho. Predkom narazilo o zem. Vyleteli airbagy…

Miro Hrubjak sa od začiatku profesijnej kariéry pohybuje v oblasti IT. S autorovým povolaním úzko súvisia aj jeho záujmy. Sleduje novinky v technologickej oblasti, v spravovaní počítačových systémov a sietí, fascinujú ho výdobytky modernej techniky. Možno preto, že je slobodný a bez záväzkov, okolie ho pokladá za „klasického“ ítečkára. On sám si však taký nepripadá. Rád cestuje, jeho srdcovkou sa stalo Nórsko. Sníva o tom, že raz bude svoje knihy písať na brehu studeného Severného mora. Miro Hrubjak si vyskúšal aj špecifickú prácu na firemných inštruktážnych videách. Jeho tvorba zaujala. V budúcnosti by rád nakrútil vlastný film. Na otázku, či niečo z jeho napínavej knihy sám zažil, nechce odpovedať…

Do žrebovania o knihu Chobotnička zaradíme všetkých, ktorí do 31. mája správne odpovedia na otázku: V akej oblasti sa pohybuje Miro Hrubjak, autor knihy Chobotnička?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva František Oravkin.

Harlan Coben: Chýbaš mi

Chybas miVyhýbaj sa ľuďom, čo patria minulosti. Nedovoľ im vracať sa do tvojho života…

Medzinárodne uznávaný autor šestnástich románov Harlan Coben ani svojím najnovším literárnym dielom nesklamal. Práve naopak. Román Chýbaš mi (IKAR, 2015) je dynamický príbeh plný tajomstiev a prekvapení.

Na začiatku je to len bežná profilová stránka ako veľa iných na webovom zoznamovacom serveri. Ale keď sa Kat Donovanová, vyšetrovateľka newyorského policajného zboru, lepšie zahľadí na sprievodnú fotografiu, akoby jej doterajší svet odrazu vybuchol a znova na ňu ťaživo doľahnú city, ktoré dlhé roky potláčala. Z fotografie na ňu hľadí jej niekdajší snúbenec Jeff, muž, ktorý jej zlomil srdce a ktorého nevidela už osemnásť rokov. V Kat sa rozhorí iskierka nádeje, či práve toto nie je okamih, keď sa pominú dávne tragédie a otvorí sa pred ňou nová budúcnosť. No len čo sa pokúsi nadviazať kontakt s mužom z profilu, oživená nádej sa rýchlo zmení na temné podozrenie a potom hrôzu.

Postupne vychádzajú na povrch obludné zločinecké plány a ich korisťou sa stávajú tí najzraniteľnejší. Počet obetí narastá a Katina vyhliadka na opätovné zblíženie s Jeffom sa čoraz väčšmi vzďaľuje. Úplne ju pohlcuje vyšetrovanie vyvolávajúce otázky týkajúce sa všetkých milovaných ľudí – bývalého snúbenca, matky, ba aj otca, ktorého surová vražda sa za dlhé roky nikdy celkom neobjasnila. Kat riskuje životy vrátane vlastného, ponára sa do ešte väčšej temnoty a hľadá v sebe silu, aby sa so svojimi zisteniami vyrovnala.

Ukážka z knihy

Nakrátko mozog odmietal uveriť, čo zazreli jej oči. Ešte chvíľu trvalo, kým jej prst prestal klikať na tlačidlo myši, potom sa ponuka profilových fotografií spomalila a napokon celkom zastavila. Kat sa hlboko nadýchla. To nie je možné!

Surfovala doteraz bleskovým tempom a myslela všeobecne na mužov skrývajúcich sa za fotografiami, na ich život, túžby a nádeje. Bolo jej prednosťou i slabosťou ako policajtky, že nie vždy sa plne sústreďovala na to, čo je pred ňou, a predsa všetko vnímala v plnej celistvosti. Pri policajnej práci to znamenalo, že je schopná vnímať predpokladané možnosti, únikové cesty, alternatívne scenáre, náznaky toho, čo sa skrýva za prekážkami, nepochopiteľnými vecami, zábranami a úskokmi.

No takisto to znamenalo, že Kat niekedy uniklo to, čo bolo na prvý pohľad jasné ako facka. Pomaly klikala na šípku a posúvala sa na obrazovke späť. To predsa nemôže byť on!

Do žrebovania o knihu Chýbaš mi zaradíme všetkých, ktorí do 31. mája správne odpovedia na otázku: Ako sa volá niekdajší snúbenec vyšetrovateľky Kat Donovanovej?

 Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Lenka Babicová.