A máme tu ďalšiu knižnú súťaž, v ktorej môžete vyhrať ľúbostnú romancu alebo príbeh, ktorý sa odohráva medzi nebom a zemou.

Mieczysław Tomaszewski: Chopin a George Sand

Životopisný román Mieczysława Tomaszewského, znalca diela a výnimočného talentu Fryderyka Chopina, oživuje príbeh zvláštneho vzťahu poľského hudobného skladateľa a pianistu s francúzskou spisovateľkou, barónkou Dudevant, Amandine Aurore Lucille Dupinovou, známou pod pseudonymom George Sand. Chopin sa s ňou prvý raz stretol na večierku, ktorý usporiadala milenka Chopinovho priateľa Franza Liszta grófka Marie A´Agoult. Skladateľovi sa nezapáčila na prvý pohľad, práve naopak, vôbec sa mu nezdala pekná… Práve touto udalosťou, prvým stretnutím skladateľa a spisovateľky v roku 1836, sa začína Tomaszewského rozprávanie. A končí sa rokom 1947, keď sa priateľstvo Chopina a George Sand definitívne skončilo. Autor sa pokúša jemne poodhaliť závoj pravdy sponad citov a skutočných pohnútok obidvoch hrdinov tejto ľúbostnej romance. (Preklad Peter Čačko.)

Ukážka z knihy:

Čierne vlasy a čierne oči… Všimol si ich, aj to zdôraznil. Treba hneď povedať, že tie oči, ktoré nejedného fascinovali, bolo ťažké, ak nie jednoducho nemožné si nevšimnúť. Práve tak pôsobia aj dnes na portrétoch, pochádzajúcich napokon z obdobia, o ktorom sa hovorí. Zvlášť na portréte, ktorý v roku 1836 namaľoval August Charpentier a neskôr ho niekoľko ráz kopírovali. Amantina Lucilla Aurora Dupinová, barónka Dudevantová, ktorá používala pseudonym George Sand, pozerá na nás široko otvorenými tmavými očami, s pokojnou a podmaňujúcou, azda až hypnotizujúcou sebaistotou. Kvetmi v tmavých vlasoch zdôrazňuje svoju nepochybnú a intenzívnu ženskosť. Hľadí na nás zo steny vo veľkej hale kaštieľa v Nohante, a takisto z jednej steny parížskeho Musée de l´Art Romantique (Múzea romantického umenia). Charpentier ten portrét maľoval fascinovaný, čo možno vycítiť. Vyjadril sa: „Je to najočarujúcejšia hlava, akú možno vidieť, a stále som pod jej vplyvom.“ Onedlho, o rok či dva, opäť spisovateľku portrétoval. Teraz však bez kvetov vo vlasoch, ale zato s charakteristickými znakmi španielskeho štýlu: s vejárom a s ozdobnými rukavičkami zahaľujúcimi iba polovicu prstov na rukách. Taká George Sand nás čaká v chartreuse na Mallorke. V cele kartuziánskeho kláštora vo Valldemoze. Zdá sa, že čierne oči vravia s odzbrojujúcou – podľa niektorých návštevníkov s bezočivou – úprimnosťou: „Takou ma Boh stvoril. Inakšia nebudem.“

Knižku nájdete vo svojich kamenných či internetových kníhkupectvách, alebo môžete skúsiť šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do nedele 24. februára 16.00 h. na otázku: Kde sa Chopin prvý raz stretol s George Sand?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stala Dana Garčárová.

Lauren Kateová: Vykúpenie (Padlí anjeli 4)

Lucin a Danielov čas sa neodvratne míňa ako piesok v presýpacích hodinách. Na to, aby zastavili Lucifera, potrebujú nájsť miesto, kde na Zem dopadli anjeli. Temné sily ich stále prenasledujú a Daniel nevie, či to dokáže – žiť len pre to, aby znova a znova Luce stratil. A predsa spolu čelia ťažkému súboju, na ktorého konci ležia mŕtve telá… a anjelský prach. Obete budú veľké. Srdcia zničené. Luce odrazu vie, čo musí prísť.

Osud jej určil byť s niekým iným než s Danielom. Kliatba, ktorú spolu znášali, sa vždy týkala len jej – a lásky, ktorú zavrhla. Všetko závisí od jej rozhodnutia. Kto v boji o Luce vyhrá?

Prekvapujúce rozuzlenie očarujúcej série Padlí anjeli. Nebesá už nemôžu viac čakať! (Preklad Saskia Hudecová.)

Knižku nájdete vo svojich kamenných či internetových kníhkupectvách, alebo môžete skúsiť šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do nedele 24. februára 16.00 h. na otázku:  Aký je názov knižnej série, z ktorej je aj časť Vykúpenie?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stala Jana Štulrajterová.