Ak patríte medzi tých, ktorí si nevedia predstaviť dovolenku bez knihy, zapojte sa do našej súťaže a môžete vyhrať knižku, ktorá vám spríjemní chvíle oddychu.

Mitch Winehouse: Amy, moja dcéra

V lete 2011 celý svet zaskočila správa o náhlom úmrtí jedinečnej a nenapodobiteľnej britskej speváčky Amy Winehouse. Zástupy fanúšikov prišli o svoj idol, rodina stratila svoju Amy. Bola nadaná, inšpiratívna, ikona svojej generácie. Amy možno charakterizovať mnohými prívlastkami, no fanúšikovia si ju budú navždy pamätať najmä pre jej povestný dôvtip, šarm a životný elán. Ako speváčke sa jej mohol rovnať iba málokto. Mitch Winehouse, Amin otec a dôverník, sa s jej fanúšikmi podelil o svoje zážitky. Spoznáme malú Amy, ktorú s láskou vychoval, úspešnú umelkyňu, ale aj ženu čeliacu závislosti. IkarKaždodenné príbehy a osobné spomienky postupne vytvárajú obraz milujúceho dievčaťa s čarovným hlasom. Zoznámime sa s Aminými hudobnými vzormi aj s jej tajnými snami. Strmú cestu k úspechu však lemovali temné skúsenosti so závislosťou od drog. Táto spomienková kniha vnáša svetlo do života jednej z najnadanejších speváčok svojej generácie.

Ukážka z knihy: Vybrala fotografiu mojej matky. „Bola to skutočne krásna žena, čo povieš?“ spýtala sa. Potom podržala fotografiu s Alexom. „Len sa naňho pozri!“ zasmiala sa a v hlase jej bolo cítiť hrdosť i súrodeneckú rivalitu.

Vyberala ďalšie fotografie a ku každej mi povedala niekoľko slov. Vtedy som si pomyslel, že táto preslávená speváčka, ktorá svojím hlasom teší milióny ľudí na celom svete, je stále obyčajné dievča s vrúcnym vzťahom k rodine. V tom okamihu som bol na svoju dcéru veľmi hrdý.

Amy mala v ten deň výbornú náladu, s radosťou som sa zdržal, no približne po hodine som už naozaj musel ísť. Pred odchodom sme sa objali. Cítil som, že je to zase ona. Naberala silu, doma si zriadila telocvičňu.

„Keď sa vrátiš, skúsime v štúdiu ten duet,“ navrhla mi cestou k dverám. Obaja sme mali dve obľúbené pesničky: Fly Me to the Moon a Autumn Leaves. Amy si želala, aby sme jednu z nich spoločne naspievali. „Poriadne ich nacvičíme,“ dodala.

„Až naprší a uschne,“ zasmial som sa. Podobné plány sme totiž spriadali celé roky. Aj napriek tomu ma potešilo, že o tom opäť uvažuje. Keď som odchádzal, naposledy som jej zamával z auta. Svoju dcéru som už živú nevidel…

Z anglického originálu Amy, My Daughter preložil Matúš Kyčina.

Túto knižku si už dnes môžete zakúpiť v kamenných alebo internetových kníhkupectvách. Skúsiť ale môžete aj svoje šťastie. Stačí, keď nám do nedele 23. júna 22.00 h odpoviete na otázku: Odkiaľ pochádzala Amy Winehouse?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Sandra Zraková.

Danielle Steelová: Hotel Vendôme

hotel_vendomeHotel bol starý, schátraný, ale pre mladého, ambiciózneho hoteliera švajčiarskeho pôvodu Hugua Martina, ktorý vyštudoval v najslávnejšej európskej hotelovej škole a praxoval vo vychýrených hoteloch, je to čosi ako nebrúsený diamant. Polohu mal ideálnu – nachádzal sa na tichej manhattanskej ulici. Podarilo sa mu nazbierať nejaké peniaze, niečo si požičal a napokon budovu kúpil. Dva roky ju rekonštruoval a premenil ju na jeden z najluxusnejších malých hotelov, známych svojou eleganciou, skvelým vedením, bezchybnými službami a diskrétnosťou, takže sa stal ideálnym útočiskom bohatých a slávnych, ale aj domovom pre Huguovu krásnu mladú manželku a ich dcérku Heloise. No keď mu manželka sčista-jasna utečie s rockovou hviezdou, Hugues sa musí starať o svoju štvorročnú dcérku sám. Heloise má napriek tomu šťastné detstvo a rada sa pohybuje medzi celebritami, cestovateľmi, politikmi, ale predovšetkým medzi hotelovým personálom, ktorý ju má veľmi rád. Hotel sa časom stane stredobodom jej života, vesmírom plným záhad a radostí, krízových situácií aj osláv, ktoré dodávajú jej životu čaro. Heloise túži kráčať v otcových šľapajach a jedného dňa by chcela viesť hotel spolu s ním. Radosť zo života jej však nečakane pokazí Huguova vážna známosť. Do tej chvíle bola Heloise jediná žena v jeho živote, a zrazu sa oňho musí deliť. Napokon sa cez to prenesie a aj sama nájde životnú lásku.

Z anglického originálu Hotel Vendôme preložila Tamara Chovanová.

Túto knižku si už dnes môžete zakúpiť v kamenných alebo internetových kníhkupectvách. Skúsiť ale môžete aj svoje šťastie. Stačí, keď nám do nedele 23. júna 22.00 h odpoviete na otázku:  Kde sa nachádza Hotel Vendôme?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Martina Šuhajová.