Svetoznáma topmodelka slovenského pôvodu Adriana Sklenaříková-Karembeu si vypracovala vlastnú metódu, ktorá jej pomáha žiť vyrovnane, šťastne a zdravo, zvládať stres a zostať štíhlou.

Rodáčka z Brezna, ktorá detstvo a študentské roky prežila v Banskej Bystrici, zavítala nedávno na Slovensko, aby tu predstavila svoju knihu o životnom štýle Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top. O krste knihy sme písali aj na našom portáli.

Adriana ako nadšená zástankyňa zdravej výživy už počas štúdia medicíny a neskôr vďaka literatúre a stretnutiam s odborníkmi získala poznatky, ktoré úspešne využíva v každodennom živote.

Len málokto však o nej vie, že je veľmi maškrtná, neodolá dobrému vínu, miluje sladkosti, nemá rada zákazy ani obmedzenia a nie vždy mala športového ducha.

Vo svojej knihe prináša kľúč k pestrej a vyváženej strave, predstavuje cvičenie vhodné pre každého, prezrádza niečo o umení dobrého spánku aj dobrého zobúdzania a ponúka rozličné finty, ktorými potešíte svoje telo i dušu… Skrátka, bez akýchkoľvek módnych vplyvov a s chytľavou dávkou humoru sa s vami podelí o svoje sny, predstaví vám svoj pohľad na svet, v ktorom hľadá predovšetkým krásu, a porozpráva aj o tom, ako sa angažuje a pomáha druhým. Spoznáte ju takú, aká naozaj je, bez príkras a pretvárky. Zistíte, že aj topmodelky majú slabôstky a niekedy im chýba pevná vôľa. Určite vás zaujmú jej rady, z ktorých si každý vyberie niečo pre seba.

Z francúzskeho originálu Tout ce que vous avez toujours voulu savoir pour etre au top et le rester (Éditions Michel Lafon, Paris 2017) preložila Andrea Černáková.

Ukážka z knihy

Nikdy bez bylinkového čaju

Na Slovensku sa pije veľa druhov čaju, je to súčasť kultúry. Ako malá som bývala pri lese a môj starý otec tam chodieval zbierať bylinky, ktoré potom sušil. Naučil ma ich rozoznávať. Náš dom bol ozajstné bylinkárstvo. Mal aj úžasnú lipu a mne sa dodnes pri vôni tohto stromu podlamujú kolená.

Jedným z mojich obľúbených bylinkových čajov, ktoré pijem od detstva, je odvar z materinej dúšky. Nosím si jej zo Slovenska celé vrecká. V slovenčine sa názov materina dúška viaže k známej legende o mame, ktorá sa premenila na kvet, aby ochránila svoje dieťa. Vo Francúzsku je materina dúška málo známa, no má naozaj priaznivé účinky, napríklad na nervový systém. Pomáha bojovať s úzkosťou, kŕčmi, so zápalom priedušiek.

Na zlepšenie trávenia používam rascu. Odvar z jej semien má jasnožltú farbu a výborne pomáha pri nafukovaní.

Moja láska k bylinkovým čajom má kultúrny pôvod, no nielen to. Mám rada rituály a pripraviť si ráno bylinkový čaj je aj istý druh pôžitku. Vyberiem si tie správne rastlinky, pomiešam ich v peknom čajníku a potom sa oddávam chuti tohto nápoja.

Do žrebovania o knihu Všetko, čo ste vždy chceli vedieť o tom, ako byť a zostať top (IKAR, 2018) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 15. apríla odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňu sme kontaktovali e-mailom.