Tristošesťdesiat strán a viac ako štyristo fotografií. A ku každej príbeh. To je kniha Martina Straku Racing ‘n‘ Roll, ktorá je oslavou automobilového športu a fotografie. 

Známy český moderátor, renomovaný fotograf  a veľký fanúšik pretekárskych áut a automobilových pretekov Martin Straka zbieral materiál do tejto knihy takmer celý život. Predtým mu vyšla kniha Když fotoreportér  musí (2014) a kniha Mezi oceány (2015), ktorá je venovaná Dakaru. Racing ‘n‘ Roll je teda jeho druhá publikácia pretekárskych fotografií .

„Vďaka ponuke Vydavateľstva SLOVART mi pred očami prebehol celý môj život na závodoch. Tak som ho dal do jednej jedinej knihy. Je to mozaika fotografií a príbehov naprieč československým a svetovým motošportom. Najstaršia snímka je z roku 1981… Veľký priestor má aj moja láska Le Mans, rovnako ako udalosti z okruhov v Brne, Moste a na Slovakia ringu. V knihe sú veľké svetové mená rovnako ako ľudia takzvane bez mena. Všetkých ale spája jedno – vášeň s názvom motošport. Príbehy sú osobné, všetko je prežité v tej nádhernej tenzii, ktorú na závodoch vždy cítim. Dramatické búračky, portréty, víťazstvá, porážk…,“ hovorí Martin Straka, ktorý nie je len vynikajúci fotoreportér ale aj televízny komentátor automobilových a motocyklových pretekov.

Jeho fotografie nie sú iba o samotných pretekoch, ale zachytávajú celkovú atmosféru, rozprávajú príbehy. Tieto príbehy poodhaľuje autor čiastočne obrazom, čiastočne slovom,  prostredníctvom krátkych glos.

„V tvorivej slobode som sa od Vianoc 2015 do konca augusta minulého roku hral. Naordinoval som si tri „samotky“, počas ktorých som sa venoval iba knihe. Často to bolo sakra vzrušujúce… Pri výbere fotografií som sa totiž hneď ocitol na mieste a v čase ich vzniku. Napríklad záber Klausa Ludwiga, ako prichádza do cieľa Interserie v Moste s horiacim Porsche 956 Turbo alebo Michael Schumacher bozkávajúci svoje Ferrari pri prvom lúčení sa s F1 v mojej milovanej Monze. A je toho omnoho viac…“ poodhaľuje Martin Straka tvorivý proces na knihe Racing ‘n‘ Roll.

UKÁŽKA Z KNIHY

Niki…

Bylprvním. Prvnímmýmzávodnickýmhrdinou. Dřevnívzpomínky na náš „vztah“ jsou z jeho začátkůve F1. Jezdil v týmu BRM a jáprávěpřecházel zo školy mateřské do školy základní. Na plné peckyse má víra v nějrozjela v roce 1977.

Poté, cosezonupředtímzázračněpřežil strašlivou havarii na Nürburgringu, se stal podruhéšampionem F1 a mýmKrálemzávodění . V ten čas bylose mnou mimochodemzcela jasno – motorsportmě pohltil a dodnes neopustil.

„Je to louda, ne Lauda, Andretti je lepší,“ podpichoval mě věčně strýc Josef z brněnských Bosonoh. Ale jáse nedal a za Nikyho vždy bojoval.  Portrét vznikl při jeho návštěvě Brna. byla radost vést s ním dlouhý rozhovor pro mého tehdejšího zaměstnavatele deník Sport. Zejména v pasážích, kdy popisoval prožitky z původního Msarykova okruhu: „Dodnes nechápu, že jsem se svým silným BMW neskončil v některém z domků podél trati v kuchyni u hospodyňky,“ usmíval se Niki Lauda.

Jarní cena Brna, duben 2004

Martin Straka (*1967) je fotoreportér, televízny komentátor a novinár. Žije vo Vratimove pri Ostrave. Automobilové závody komentuje na rôznych televíznych staniciach od roku 2005 (24h Le Mans & WEC, Indy Car, Blancpain GT Series, Int. GT Series…), jeho hlas znie na Masarykovom okruhu v Brne a na Slovakiaringu od roku 2013. Jeho fotografie získali rôzne ocenenia, napríklad Zlaté oko za najlepšiu motoristickú fotografiu v Českej republike roku 2007 alebo Zvláštnu cenu Katovíc v rokoch 2011 a 2015. Okrem motošportu je jeho ďalšou vášňou umelecký svet. So svojím „železom a sklom“, ako hovorí svojej foto výbave, sa často a rád pohybuje v hudobnom, divadelnom a filmovom prostredí. S obľubou hovorí, že jeho ateliérom je svet a svetlo si vždy nájde.

Do žrebovania o unikátnu publikáciu Martina Straku Racing ‘n‘ Roll (Slovart, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 5. marca odošlú vyplnený súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: Z ktorého roku je najstaršia snímka v knihe Racing ‘n‘ Roll?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Martin Caban.