Sú dni, z ktorých sa o sebe nič nedozviete, ale sú aj dni nezabudnuteľné, tie na sútoku. Ich koniec je začiatkom čohosi nového.

MONIKA KOMPANÍKOVÁ: NA SÚTOKU

Monika KompaníkováMonika Kompaníková vo svojom novom románe Na sútoku rozpráva príbeh jedného takého dňa a dvoch žien. Jedna z nich zamyká opitého otca v izbe a absolvuje strastiplnú cestu za uznaním, druhá balansuje medzi povinnosťami voči synovi, otcovi, klientom a svojimi vlastnými túžbami. Jedna chodí ešte len na základnú školu, druhá je slobodnou matkou, no obidve sa pohybujú po chodníkoch tých najužších a najsubtílnejších vzťahov a emócií. Zdanlivo banálne každodenné situácie privádzajú obidve k sútoku, k miestu, z ktorého odídu natrvalo poznačené a zmenené.

Monika Kompaníková, jedna z najvýraznejších autoriek súčasnej slovenskej beletrie,laureátka našej najprestížnejšej spisovateľskej Ceny Anasoft litera, opäť raz bravúrne potvrdzuje svoj talent, rozprávačské umenie i schopnosť pozrieť sa svet prenikavými, všímavými očami. Príbeh z detailov príbytkov, rastlín aj zvierat… a najpravdivejšia je vo chvíľach, keď sa z krajiny v neustálom pohybe stáva krajina mysle. Je autorkou zbierky poviedok Miesto pre samotu, novely Biele miesta a románu Piata loď, ktorý v roku 2011 získal cenu Anasoftlitera a bol preložený do siedmich jazykov. Film Sheis a harbour, natočený na motívy tejto knihy, bude mať premiéru na jeseň tohto roku. Pre deti napísala knihu Hlbokomorské rozprávky.

Dizajn knihy Na sútoku a jej zalomenie sú dielom Tomáša Kompaníka, talentovaného dizajnéra, autora jednej z najúspešnejších slovenských autorských kníh Aha, za ktorú získal Red Dot Design Award, European Design Awards.

UKÁŽKA Z KNIHY

Na sútokuVidí obraz nad posteľou. Zaostrí, oko ju trochu reže, žmurkne, zaostrí. Smutná krajina s jeleňom v popraskanom sadrovom ráme visí už roky v otcovej izbe na klinci oproti dverám. Jeleň pozerá priamo vpred, do kľúčovej dierky, nohy trochu rozkročené, koruna parožia vpletená do konárov stromov. Osiky alebo hraby bez listov, hustý bezpečný háj, cesta vydupaná v tráve sa vinie pomedzi naklonené stromy. Vzadu, v úzkom kline medzi stromami ustupujúce kopce splývajú s nebom. Jeleň pomyká ušami, jedno ucho zaoblené, druhé tvarom podobné šípu, nozdry doširoka roztiahnuté hľadajú strelca. Kopce ustúpili a zbledli.

Zrazu sa ruka visiaca z postele pohne, telo sa pomrví, tatko asi otočil hlavou. Anička sa zľakne náhleho pohybu, vzpriami sa a prepletie si povrázok pomedzi prsty. Kľúč v dlani pevne stisne.

Posledné mesiace niekoľkokrát do týždňa sedím na otcovej posteli v niektorom zo zdravotníckych zariadení a kladiem mu otázky, no žiaden zvuk zo mňa nevychádza. Každá otázka sa ticho delí na dve otázky, každá z tých dvoch na ďalšie dve, rovnako ako bunky, z ktorých vzniká človek, po chvíli je ich milión. Mohli by nahradiť tatove nefunkčné orgány a zaplátať diery v mozgu. Chrlím nekonečné množstvo otázok, ktorých množenie by mohla zastaviť jediná vyslovená nahlas, veď bez otázky niet odpovede.

V pondelok 18. júla sa s Monikou Kompaníkovou môžete stretnúť v Banskej Bystrici na skvelom a zatiaľ skutočne ojedinelom podujatí 7 dní / 7 nocí, ktoré pripravilo banskobystrické Artforum, známe svojím zanieteným postojom k literatúre a kumštu. Dvere kníhkupectva na Dolnej 48 budú od pondelka 18. júla (od 9. hod.) do pondelka 25. júla (do 19. hod.) nepretržite otvorené dokorán pre všetkých a všetky, čo túžia po dobrých knihách a podnetnej diskusii. Počas tohto týždňa sa na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska, ktoré sídli oproti kníhkupectvu Artforum, okrem besedy s Monikou Kompaníkovou, môžete tešiť aj na Koncert Archívneho chlapca (v sobotu 23. júla o 20. hod.) a Nedeľnú chvíľku poézie s poetkou Mirkou Ábelovou (v nedeľu 24. júla o 17. hod.).

V knihe Na sútoku, o ktorú teraz môžete súťažiť, nájdete – ak sa vám pošťastí vyhrať, aj Monikin vlastnoručný podpis. Do žrebovania zaradíme všetkých, ktorí do stredy 20. júla vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Lenka Babicová.