Je sympatická, šarmantná, usmiata a vtipná. Tridsať už mala. A splnilo sa jej takmer všetko, čo si pred tridsiatkou želala. Navyše, jej bonusom k splneným prianiam je písanie kníh. Nedávno jej vyšiel druhý román.

Banskobystričanka Martina Jakubová v románe P.S.: Hľadám chlapa predstavuje ženu po tridsiatke, ktorá má skoro všetko, no nemá muža a túži po dieťati. Príbeh má úžasný spád a strhne vás od samého začiatku. Martina doň vložila svoj šarm aj vtip. Nudiť sa určite nebudete! Nielen pri čítaní knihy ale ani pri čítaní rozhovoru s autorkou.

Bianka, hlavná postava vášho románu P.S.: Hľadám chlapa. Nájde ho?

Tých chlapov nájde viac, či však bude medzi nimi ten pravý, ktorý sa hodí na jej potreby, to už prezrádzať nebudem. To hľadanie však rozhodne bude stáť za to.

Bianka má takmer všetko, čo by si mohla žena po tridsiatke želať… Čo ste si po tridsiatke želali vy? A vôbec, máte už tridsať?

Haha, táto loď, žiaľ, odplávala už pred pár rokmi. Keďže ja som si toho pravého zadovážila už pred tridsiatkou, myslím, že najväčšou túžbou boli tak ako u Bianky deti. A keďže sme sa krátko predtým vrátili po dlhých rokoch zo zahraničia, tak aj nájsť si prácu, ktorá by ma napĺňala a bavila… aha, jasné, a vilu s bazénom. (Úsmev.)

Aj sa vám niečo z tých želaní splnilo?

Na tú vilu stále čakám, ale to ostatné sa mi splnilo. Máme doma dvoch malých čertíkov, a pred rokom sme si v Banskej Bystrici otvorili malý rodinný obchodík, kde sa môže vybúriť moja kreatívna stránka. Bonusom sa pre mňa stalo písanie. Pred tridsiatkou by mi určite nebolo napadlo, že jedného dňa budem držať v rukách  svoju vlastnú knihu.

Ako si predstavujete dokonalého muža… aj keď taký zrejme neexistuje, či?

Túto otázku ako zadaná žena nemôžem zodpovedať bez negatívnych vedľajších účinkov. (Smiech.)

Svoj nový knižný príbeh rozprávate z pozície ženy aj muža. Nerobilo vám problém vžiť sa do  pocitov a myšlienok muža?

Musím povedať, že scény z pohľadu Matúša sa mi písali rovnako ľahko ako tie z pohľadu Bianky. Asi je už na posúdení mužských čitateľov, či sa mi to podarilo.  Výhodou bolo, že som mohla Matúšove myšlienky usmerňovať podľa svojich nálad a potrieb. Myslím, že by sa nám také niečo občas zišlo aj v reálnom živote. To znamená, že vždy povedal a urobil presne to, čo som od neho v tej chvíli očakávala. Týmto sa z neho tak trochu stáva ideálny chlap, no nie? (Úsmev.)

Čo sa týka „hľadania“ partnera či partnerky, majú to podľa vás jednoduchšie muži alebo ženy?

Myslím že v dnešnej dobe sú už stereotypy ohľadom toho, kto koho balí, dávno zmazané. No čím vyšší vek, tým to podľa mňa majú ľahšie chlapi. Presne, ako sa píše na začiatku knihy.  Taký tridsaťpäťročný chlap si môže hľadať partnerku aj medzi dvadsiatničkami a tým pádom má oveľa širší záber. Ale žena v tomto veku sa rozhliada skôr po chlapoch svojej vekovej kategórie a povedzme si úprimne, koľko dokonalých, nezadaných tridsiatnikov behá po svete? (Úsmev.)

Ukážka z knihy

Keď sa pokojne usadil do kresla oproti mne, nebola som prekvapená, dokonca ani zúrivá. Bolo totiž vopred jasné, že moje slová bude ignorovať.

„Takže?“ chcela som to mať čo najskôr za sebou. „Čo také, čo si mi ešte nestihol vykričať v piatok, ťa trápi? Spôsobila som pokles eura na trhu, zapríčinila rozpad Backstreet Boys? No tak, von s tým a nešetri ma.“ Nahodila som ironický úškrn a odhodlane čakala na jeho odpoveď. Po tom, čo som si vypočula pred pár dňami, ma už nemohol prekvapiť ničím.

„Mám na teba len jednu otázku. Čo si vtedy robila s Tomášom v zasadačke?“

Vyvaľovala som na neho oči a snažila sa pochopiť, čo sa ma vlastne pýtaš. „He? O čom točíš?“

„Vtedy, keď som ťa tam našiel polonahú…“ osviežoval mi pamäť.

Nechápavo som naňho civela a snažila sa v mysli vybaviť, o čom tam môže rozprávať. Nakoniec som si dala dve a dve dokopy a prekvapene som sa rozosmiala. To azda nemôže byť pravda.

Súťaž

Aj tentoraz sme pre vás pripravili súťaž, v ktorej máte šancu knihu P.S.: Hľadám chlapa (Motýľ, 2018) vyhrať. Do súťaže sa môžete zapojiť na Facebooku BBonline.sk do pondelka 10. decembra.