Na margo severských krimi trilerov, ktoré v súčasnosti zaznamenávajú boom aj na Slovensku, píšu čitatelia len superlativy. Je očividné, že záujem o severské krimi odštartoval neobyčajný celosvetový úspech Stiega Larssona. Existuje však aj názor, že „larssonmánia“ bola skôr iba akýmsi spúšťacím mechanizmom, pretože dobrých autorov tohto žánru bolo aj pred ním dosť.

Hoci úspech Larssona zostane zrejme neprekonaný. Čitatelia boli ním takí nadšení, že trojica autorov – Dan Burstein, Arne de Keijzer a John-Henri Holmberg napísala knihu Tajomstvo dievčaťa s dračím tetovaním s podtitulom Záhady okolo Stiega Larssona a najnapínavejších trilerov našej doby. Autori v nej skúmajú nielen Larssonovu trilógiu, ale zamýšľajú sa nad fenoménom severskej detektívnej a napínavej literatúry všeobecne. Podľa nich za úspechom severských príbehov stoja tri faktory: jazyk, hrdinovia a prostredie.

Kepler - Hypnotizer
Novinka Larsa Keplera Hypnotizér.

Úspech románov do značnej miery súvisí aj s ich štýlom – je realistický, jednoduchý a precízny, zbavený zbytočného balastu. Severskí autori sa neutápajú v ťažkých opisoch prostredia a píšu, takpovediac, k veci. Nemenej dôležitým faktorom triumfu severských krimi vo svete trilerov je i to, že nejde len o klasické detektívky s postavami vraha a vyšetrovateľa. Tento žáner severskej literatúry sa neraz zaoberá vážnymi témami. Viacerí z autorov, vrátane Stiega Larssona, píšu politicky orientované texty.

Ďalším momentom, ktorý stojí za povšimnutie, je skutočnosť, že hrdinovia severských krimi sú ľudia z mäsa a kostí, žiadni superhrdinovia ale obyčajní smrteľníci s podlomeným zdravím, často živoriaci na hranici sociálneho minima, ľudia so strachom z budúcnosti. Severské texty poskytujú možnosť identifikovať sa s poníženými a sociálne slabými a ponúkajú aj odpovede na problémy globalizovaného sveta. Zaujímavým prvkom, ktorý pridáva týmto krimi príbehom na atraktivite, sú aj špecifické klimatické podmienky, vďaka ktorým majú neopakovateľnú atmosféru. Sú to napínavé a strhujúce texty, ktoré človeka doslova „prilepia k stoličke“. Severským autorom popri tom nechýba literárna poctivosť, teda kvalitná spisovateľská práca s jazykom. Severské krimi sa tak stalo zárukou jedinečného čitateľského úspechu.

Zhrnuté a  podčiarknuté: invázia krimi románov škandinávskych autorov zrejme tak skoro neskončí, lebo ešte stále máme koho objavovať. Napríklad aj Lizu Marklundovú, ktorá je označovaná za kráľovnú švédskej krimi – už onedlho vyjde na Slovensku jej slávny romám Atentátnik, ktorý sa stal medzinárodným bestsellerom. Reakcie zahraničných čitateľov napovedajú, že to bude opäť vzrušujúca knižná lahôdka…

Lars Kepler: Hypnotizér

Z úspešnej kolekcie škandinávskych krimi románov dnes môžete súťažiť o Hypnotizéra od Larsa Keplera (Švédsko). Pod pseudonymom Lars Kepler sa skrýva manželská dvojica Alexandra a Alexander Ahndorilovci. Meno Lars si zvolili podľa autora slávnej trilógie Millennium Stiega Larssona a priezvisko podľa významného nemeckého astrológa Johannesa Keplera.

Štokholmského lekára Erika Mariu Barka privolajú v noci k naliehavému prípadu ťažko zraneného chlapca. Jeho otca, stredoškolského učiteľa Andersa Eka, matku Katju aj päťročnú sestru Lisu našli mŕtvych. Brutálny vrah ich dobodal nožom. Prežil len pätnásťročný Josef. Kriminálny inšpektor Joona Linna predpokladá, že páchateľ plánoval vyvraždiť celú rodinu. V nebezpečenstve sa tak ocitá aj Josefova staršia sestra Evelyn. Komisár chce dôležité informácie o prípade získať od zraneného chlapca pomocou hypnózy. Podujme sa na to doktor Bark a nechtiac tak spustí reťaz ďalších nečakaných udalostí. V hypnóze sa totiž Josef prizná, že hľadaným vrahom je práve on! (Zo švédskeho originálu preložil Miloš Švantner.)

Knižku už kúpite v každom dobrom kníhkupecte, ale môžete ju zároveň vyhrať v našej súťaži. Stačí do utorka 16. apríla 14.00 h odpovedať na otázku: Z ktorej krajiny pochádza autor románu Hypnotizér?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Katarína Šurjanska.