Už zajtra, v piatok 22. septembra, sa v Banskej Bystrici uskutoční beseda so sociológom a intelektuálom Fedorom Gálom a novinárom Karolom Sudorom.

V kníhkupectve Artforum Fedor Gál a Karol Sudor predstavia novú knihu rozhovorov Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu. Viac informácií o uvedení tejto knihy sa dočítate v našom staršom článku.

Fedor Gál má za sebou silný príbeh. Narodil sa v koncentračnom tábore v Terezíne a vyrastal bez otca, ktorého tesne pred koncom vojny zastrelili na pochode smrti. Od robotníka v chemickej fabrike sa prepracoval až na pozíciu vedca.

V novembri 1989 sa stal popredným revolucionárom a neskôr aj šéfom Verejnosti proti násiliu. Pred násilím verejnosti sa však potom odsťahoval do Prahy, kde žije dodnes. V Česku podnikal, bol pri zakladaní televízie Nova, vďaka čomu sa stal milionárom, postupne však o peniaze prišiel. Nikdy pritom neprestal písať, viesť dialóg a vyjadrovať sa k aktuálnym témam a pridal k tomu aj angažovanie sa v prospech spravodlivosti a nakrúcanie dokumentárnych filmov na citlivé témy.

Kniha rozhovorov Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu, ktorú pripravil reportér Denníka N a niekoľkonásobný víťaz Novinárskej ceny Karol Sudor, je podľa Fedora Gála jeho testamentom. Na takmer tristo stranách podrobne reflektuje celý svoj život, nevyhýba sa ani boľavým miestam, vlastným zlyhaniam a témam dneška.

Rozhovory Karola Sudora s Fedorom Gálom nájdete v knihe, ktorú môžete vyhrať aj v našej knižnej súťaži. Nesporne pútavý rozhovor nájdete aj v internetových novinách Medzi knihami. Jeho autorkou je Monika Kompaníková a prečítať si ho môžete tu.

Najlepšie však urobíte, ak v piatok 22. septembra zájdete do Artfora na Hornej Striebornej a sami sa Fedora Gála a Karola Sudora opýtate na to, čo vás zaujíma. Beseda sa začína o 19-tej hodine.

SÚŤAŽ O KNIHU

Do žrebovania o knihu Ešte raz a naposledy. Koniec príbehu (N Press, 2017) zaradíme všetkých, ktorí do 12. hod. v piatok 22. septembra odošlú vyplnený formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Kristína Bartušová.