Pre zmenu a výnimočne, dnes môžete súťažiť o knihu známeho herca Braňa Deáka Chute a vône života a o nový album skladateľa, klaviristu a pedagóga Jevgenija Iršaia In the Space of Love. Dobrá kniha a dobrá hudba predsa patria k sebe.

 Braňo Deák: Chute a vône života

Chute a vone zivotaMiluje rána… kvôli raňajkám. Čo sa jedla týka, nie je gurmán ale pôžitkár. V detstve ho fascinovali zabíjačky a miloval obedy v školskej jedálni (bodaj by nie, keď babka tam bola kuchárka). Rád sa motká po lese a bez mäsa by neprežil ani deň. Symbolom absolútnej nedeľnej rodinnej pohody je pre neho bábovka namočená v kakau. A ešte niečo. Miluje ríbezľák…

Sympatický slovenský herec Braňo Deák, známy z televíznych seriálov aj z divadelných dosiek, má svoju knihu. Nazval ju Chute a vône života a vložil do nej to, čo mu robí radosť. Dobré jedlo, ktoré vie aj sám navariť, motorka, objavovanie sveta, spoločnosť priateľov ale aj samota a, samozrejme, rodina, divadlo…

Kniha obsahuje presne 30 receptov – podľa receptov Braňa Deáka si môžete pripraviť napríklad klokanie bagety,  bizónie hamburgery či chlapské brownies…

No v knihe nie sú len recepty a nie je len o jedle. Rozprávanie o Vianociach v rodine, o zážitkoch zo školskej kuchyne, zabíjačke, ochutnávke susedovho vína, cestovaní, chalupárčení… či cigánske reminiscencie a hriešne chute divadla… To všetko si pri listovaní v tejto knihe vychutnáte s pôžitkom ako keď si vychutnávate dobré jedlo. 

„Jedlo má užasnú schopnosť umožniť vám cestovať v čase. Stačí si privoňať k šošovicovej polievke a razom sa ocitnete doma na Vianoce. Alebo si niekde dáte lazane a skôr, ako stihnete zraziť podpätky, budete opäť na letnej dovolenke. Jedlo je jedna veľká asociačná mágia, a ten najprirodzenejší spôsob, ako udržiavať živé spomienky na výnimočné okamihy. A presne o tom je aj táto kniha. O jedle, ktoré mám rád, o spomienkach, ktoré vo mne vyvoláva, a o ľuďoch, ktorí boli a sú pre mňa výnimoční,“ hovorí Braňo Deák.

(Podľa rozprávania Braňa Deáka knihu napísala novinárka Marcela Heglasová.)

Knihu Atentát na Ježiša z vydavateľstva IKAR zakúpite v každom dobrom kamennom i internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto knižku aj súťažiť. Stačí do 12. októbra 2014, odpovedať na otázku: Koľko receptov je v knihe Chute a vône života?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Daniela Černáková.

Jevgenij Iršai: In the Space of Love

Evgeny Irshai In the Space of LoveSkladateľ, klavirista a pedagóg Jevgenij Iršai patrí k najzaujímavejším osobnostiam na našej klasickej scéne. Novinka In the Space of Love zachytáva jeho ďalšie tvorivé obdobie. Rodák z Petrohradu žije na Slovensku už viac ako dve desaťročia. Za ten čas stihol Iršai pôsobiť ako korepetítor v banskobystrickej Štátnej opere, pedagóg na Konzervatóriu Jána Levoslav Bellu, prednášal na Univerzite Mateja Belu a v súčasnosti vedie Katedru skladby a dirigovania na bratislavskej VŠMU. Za svoju skladateľskú činnosť si Jevgenij Iršai dostal viacero ocenení, vrátane ceny Jána Levoslava Bellu za dielo Hard Shabes.

„Skladby na album In the Space of Love vznikali od roku 2004, samozrejme som popri nich skomponoval aj množstvo iných. Za ideu nahrávky musím poďakovať dirigentovi Máriovi Košikovi. Stretli sme sa niekedy v roku 2007 alebo 2008 vďaka interpretom Milanovi Paľovi a Jozefovi Luptákovi, ktorí sú moji veľkí kamaráti. Na väčšine skladieb z albumu pôsobia ako sólisti, no zároveň boli aj mojou inšpiráciou,“ opisuje vznik nahrávky In the Space of Love Jevgenij Iršai.

Titulnú skladbu CD komponoval na mieru huslistovi Milanovi Paľovi. 

„Bola to skladba napísaná vyslovene pre neho. Očaril ma už na Konzervatóriu v Banskej Bystrici. Má obrovský energetický a muzikálny potenciál. Pritom všetkom nemá technické problémy a je nesmierne zanietený,“ vyzdvihuje Jevgenij Iršai kvality výrazného slovenského huslistu.

„Dirigent je všeobecne dôležitá osobnosť. Ako pochopí skladbu a ako ju dokáže vysvetliť hráčom. S Máriom Košikom mám veľmi dobré skúsenosti. Nikdy sa nestalo, že by nepochopil moju hudbu. Väčšinou mu nemusím dávať ani poznámky, on to proste cíti. A to je vzácna vec. Rovnako nemusím zasahovať ani do interpretácie Milana Paľu a Jozefa Luptáka. Túto hudobnú blízkosť medzi nami si veľmi vážim,“ povedal Jevgenij Iršai.

Nahrávka In the Space of Love vás pohltí svojou sugestívnou naliehavosťou. V štyroch skladbách môžete okrem spomínaných hudobníkov počuť aj Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a brilantného klaviristu Ladislava Fančoviča. Album Evgeny Irshai – In the Space of Love vyšiel vo vydavateľstve Hudobný fond.

Videovizitka albumu Evgeny Irshai – In the Space of Love:

[youtube c_4IDIvg95w 640 390]

O album Evgeny Irshai – In the Space of Love z vydavateľstva Hudobný fond môžete súťažiť na našom portáli BBonline. Stačí do 12. októbra 2014, odpovedať na otázku: Na mieru koho komponoval Jevgenij Iršai titulnú skladbu albumu?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Martina Ridzoňová.