Prvák Eliáš je veselý, strapatý chlapec so srdcom plným lásky, a hoci je mu trochu ľúto, že narodeniny aj meniny má v ten istý deň, teší sa z toho, že má super zábavný a dobrodružný život.

Eliáš je hlavný hrdina knižky pre deti, ktorú napísal Peter Petko Opet z Polemicu. Známy hudobník a autor tínedžerskej série Život Adama sa tentoraz zameral na mladších čitateľov a napísal úsmevný príbeh zo života ich vrstovníka Ako sa máš, Eliáš?

Eliáš býva v rodinnom domčeku na dedine kúsok od mesta. Do školy chodí v meste, lebo u nich v dedine je len prvý stupeň základnej školy. Doma majú poriadny zverinec: mačku Miušku, kocúra Murka, psíka Alexa aj morčiatka Beu, Kamoša a Pankáča. Posledného pomenovala sestra podľa chlpov na hlave.

Viac – ale nie všetko, nám svojom knižnom dieťati Eliášovi prezradí Peter Petko Opet.

Ako sa máte, Peter Petko Opet?

Ďakujem za opýtanie. Mám sa tak, ako si zaslúžim a zároveň sa mám dobre, spokojnosti so životom treba vychádzať v ústrety a spraviť pre ňu niečo.

A ako sa má vaše nové knižné dieťa Eliáš?

Úžasne! Ležal viac ako rok v písmenkách rukopisu. Čakal, kedy ku jeho príbehom pribudnú ilustrácie a kedy sa dostane na pulty kníhkupectiev v bohato ilustrovanej knihe, aby potešil deti a rodičov svojimi láskavými príbehmi.

Kde ste objavili tohto strapatého chlapca? Je skutočný, či ste si ho vymysleli?

Eliáš je vymyslená postavička, ktorá sa veľmi nápadne podobá na chlapca, ktorý som mnou žije v spoločnej domácnost. Ale pssssst, nikomu o tom, prosím, nehovorte….

Podobá sa prvák Eliáš na niekdajšieho prváka Petka? Aké sú vaše spomienky na prvý rok v škole?

Ja ako prvák som mal úplne iné zážitky, iných rodičov, možnosti aj vymoženosti. Spoločné máme s hrdinom knihy azda  len to, že sme obaja veľkí zvedavci, máme radi zvieratá a nedáme dopustiť na dobrých kamarátov.

Eliáš má plno plyšákov, hrá sa s nimi, aj s nimi spí. Mali ste v detstve aj vy svojich obľúbených plyšákov?

Samozrejme, plyšovým obdobím si prejde asi každý. Dodnes si spomínam na macka, ktorému chýbalo jedno oko, ale mal som ho zo všetkých najradšej. Keďže som však chlapec, oveľa obľúbenejšie v mojej detskej izbe boli stavebnice a dobrodružné knihy.

A má Eliáš niečo, čo ste v jeho veku vy nemali?

Pravdaže, školu online, výlety autom s rodinou aj počítačové hry. Pre dnešné deti je nepochopiteľné, že v mojej mladosti, napríklad, neexistoval internet, mobily a auto mala jedna rodina z desiatich, mali sme výber jeden z dvoch televíznych kanálov. Pre deti vyrastajúce v tejto dobe je to úplne nepochopiteľné …

Svoju kapitolu má v knižke aj vírus. Eliáš aj jeho sestra Viki sa tešia, že zatvoria školu… Priali ste si niekedy, aby vaša škola „zmizla“?

Deti sú už také, keď majú školské povinnosti, tak by ich najradšej nemali a vtedy vymýšľajú, že by škola aj mohla zmiznúť.  Deti tejto generácie však zažili, aké to je mať školu doma online cez počítač a zistili, ako je im vlastne v tej škole dobre. Kamaráti, ihrisko, aj za desiatovú prestávku by dali počas núteného pobytu doma čokoľvek.

Knihu Ako sa máš, Eliáš? ilustroval Tomáš Hasaj, ktorý kreslil obrázky aj k príbehom o Adamovi. Podobu Eliáša navrhol on, alebo to bolo podľa vašej predstavy?

Tomáš je geniálny ilustrátor, ktorý je v podstate stále neobjavený talent. Dokonale vie vystihnúť kresbou to najlepšie zo slov. Vizáž knižného hrdinu je jeho dielo a ja sa s ním absolútne stotožňujem.

Básničky na začiatku každej kapitoly sú milé, bezprostredné a rýmujú sa. Písali sa vám ľahko a či si vyžadovali viac „dumania“?

Išlo to celkom ľahko, som zvyknutý veršovať v textoch pre Polemic, tak som chcel knižku ozvláštniť aj takto. Ďakujem za pochvalu, presne to bol úmysel, aby boli básničky ľahké, hravé či rýchlo naučiteľné.

Ukážka z knihy

Ach, tie plyšáky!

Všetky deti, ktoré majú súrodenca, to poznajú. Či majú sestru, alebo brata, alebo oboch, sú si blízki. Skrátka, tvoria RODINU. Eliášova sestra svojho brata veľmi ľúbi. Očividne vtedy, keď si od neho pýta cukríky. Ale rada sa s ním aj zahrá. Eliáša tiež oveľa viac baví byť s niekým, ako byť sám. Vie sa zahrať aj so sestrinými spolužiačkami a tým vôbec neprekáža, keď je v ich partíí chlapec. Sestra ho dokonca namotala na plyšáky.Dievčatá plyšáky milujú a Viki nie je výnimka. V posteli má dvanásť plyšových zvieratiek a zaberajú jej skoro polovicu miesta na spanie. Lenže už od svojich piatoch rokov spáva v dospeláckej posteli,  a tak sa aj s kopou plyšákov pohodlne uloží.

Súťaž

Do súťaže o knihu Petra Petka Opeta Ako sa máš, Eliáš? (Ikar, 2021), sa môžete zapojiť do nedele 17. októbra 2021 (do ponoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu pošleme dvom vyžrebovaným výhercom (výherkyniam).