Quantcast

Veľká nádhera, Taxi Teherán, Leviatan, Saulov syn… Za jeden  rok dvanásť DVD s filmami, ktoré získali ocenenia alebo svojimi kvalitami vzbudili pozornosť najprestížnejších filmových festivalov.

edicia-festival-12DVD edícia Festival 12 ponúka skutočne unikátnu kolekciu filmov – traja držitelia Zlatej palmy z Cannes, jeden Strieborný medveď z Berlína a dva Zlaté levy z Benátok.Každý mesiac spoločnosť Film Europe ponúka fanúšikom filmu jedno DVD s výnimočným zážitkom.

Edíciu v decembri minulého roka uviedla snímka Veľká nádhera (réžia Paolo Sorrentino, držiteľ Oscara za najlepší cudzojazyčný  film) a v januári tohto roka ju odštartoval film Roya Anderssona Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote. Snímka je záverečnou časťou trilógie o ľudskom údele, v ktorej tento výnimočný švédsky režisér jedinečne pracuje s napätím medzi banalitami a najpodstatnejšími vecami nášho sveta. Táto smutná groteska získala Zlatého leva na MFF v Benátkach 2014.

Vďaka edícii Festival 12 sa milovníkom súčasnej svetovej kinematografie dostane do rúk DVD s víťazným filmom Berlinále 2015 Taxi Teherán (réžia Jafar Panahí), Strieborným medveďom ocenený thriller Victoria (réžia Sebastian Schipper), ktorý okrem toho získal šesť výročných cien nemeckej filmovej akadémie vrátane Ceny za najlepší film, alebo víťaz Zlatej palmy z minuloročného festivalu v Cannes Dheepan (réžia Jacques Audiard) a film Saulov syn (režia László Nemes), ocenený Veľkou cenou poroty v Cannes 2015, Zlatý Glóbusom za najlepší cudzojazyčný film a nominovaný na Oscara v tej istej kategórii.

zivot-adeleV exkluzívnej kolekcii Festival 12 je tiež taliansky film Miamadre (réžia Nanni Moretti, Cena ekumenickej poroty, Cannes 2015), britská dráma Macbeth (réžia Justin Kurzel) s Michaelom Fassbenderom v úlohe škótskeho kráľa Macbetha a oscarovou herečkou Marion Cotillard v úlohe Lady Macbeth, dráma Môj kráľ(réžia Maïwenn, cena za najlepší ženský herecký výkon, Cannes 2015), Dva dni, jedna noc (réžia Jean-Pierre a Luc Dardenne), Život Adele (réžia Abdellatif Kechiche, Zlatá palma, Cannes 2013), Leviatan (réžia Andrej Zvjagincev, Najlepší scenár, Cannes 2014), Zimný spánok (réžia Nuri Bilge Ceylan, Zlatá palma, Cannes 2014), inovatívna ukrajinskú dráma Kmeň (réžia Miroslav Slaboshpitsky), využívajúca iba posunkovú reč, ako aj jediný dokument, ktorý doteraz zvíťazil na festivale v Benátkach – Sacro GRA (réžia Gianfranco Rosi).

 „Cieľom edície Festival 12 je vrátiť filmu na fyzickom nosiči úlohu hodnotného artefaktu, ktorý, podobne ako dobrá kniha, patrí do každej „knižnice“ znalcov. Zároveň edícia rozvíja multiplatformové poňatie distribúcie Film Europe, ktoré v súčasnej dobe zahŕňa synergiu kina, televízneho kanálu, VOD i DVD. Cesta milovníka filmov k elitným  snímkam festivalovej kinematografie je tak opäť výrazne pohodlnejšia,“ uviedli dramaturgovia festivalov Be2Can a Scandi, českí filmoví publicisti Vít Schmarc a Aleš Stuchlý.

SÚŤAŽ O DVD ŽIVOT ADÉLE

V spolupráci s banskobystrickým kníhkupectvom Artforum a spoločnosťou Film Europe sme pre vás pripravili súťaž o DVD z unikátnej kolekcie Festival 12. Je na ňom francúzsky koprodukčný film Život Adéle, ktorý v roku 2013 získal hlavnú cenu – Zlatú palmu na festivale v Cannes. Všetky DVD z edície Festival 12 nájdete v Artforum na Dolnej ulici v Banskej Bystrici.

zivot_adelePríbeh Život Adéle (La vie d’Adéle) je adaptáciou francúzskeho komiksu Lebleuestunecouleurchaude a zobrazuje vývoj mileneckého vzťahu dvoch mladých žien, Adéle a Emmy. Zaberá dlhé časové obdobie, od Adéliných stredoškolských rokov, jej hľadania samej seba, až po nadobudnutie istoty, ujasnenie si kým je a kam smeruje, pričom hybnou silou jej života, príčina všetkého je láska k Emme. Emma je výtvarníčka, na rozdiel od Adéle je z liberálnej rodiny. Adéle po štúdiu pracuje ako učiteľka v škôlke, jej profesia a prostredie, v ktorom sa pohybuje dotvára jej nežnú zraniteľnosť, kontrastujúcu s drzou a sebavedomou Emmou, ktorá Adéle istým spôsobom zneužíva pri vlastnej profesionálnej realizácii, obe však rastú zo vzájomnej lásky.Film nerozvíja konflikt lesbického páru s okolím, situáciu len stroho konštatuje a sústredí sa najmä na vnútorný rozkol prameniaci zo vzťahu dvoch žien.

Život Adéle nie je len veľkolepým opusom o čistej láske dvoch žien, o ich silnom pute, ktoré nerozdelí ani rozchod, ale aj o nároku na slobodné rozhodovanie sa, o nároku na to, byť sám sebou a rozvíjať sa, je o rizikách, ktoré osobitá „inakosť“ prináša, od netolerancie okolia, po vnútorný rozkol a strach realizovať svoje túžby…

Do žrebovania o DVD s filmom Život Adéle zaradíme všetkých, ktorí do nedele 27. novembra vyplnia a odošlú súťažný formulár so správnou odpoveďou na otázku: V ktorom roku a akú cenu získal na festivale v Cannes film Život Adéle?

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Mária Pilková.