Banskobystričania sa v máji môžu tešiť na koncert Zuzany Mikulcovej. V Záhrade CNK 9. mája predstaví a pokrstí svoj debutový album Slová.

mikulcova2V spolupráci s Hudobným fondom sme pre vás pripravili súťaž o tento album, ktorý obsahuje deväť skladieb. Autorkou hudby a textov všetkých skladieb je Zuzana. Každá pesnička je príbehom a vy si ich môžete vypočuť skôr, ako vám ich Zuzana so svojou kapelou zaspieva naživo… A tiež si už teraz môžete prečítať náš rozhovor.

Sú texty vašich piesní osobné? Sú odrazom (obrazom) vašich emócií či diania vo vašom živote?

Áno, každá inšpirácia vzniká z nejakého podnetu, čo precítime alebo prežijeme. Všetky texty, čo mám na albume, vznikli až potom, keď som mala hudobnú stránku načrtnutú. V hudbe je už veľa povedané a ja to len dávam do slov.

Nakoľko sa s vašou povahou zhoduje napríklad text piesne Mohla som byť. Mohla som byť milšia nechať to plávať…

To sú presne otázky, na ktoré nerada odpovedám.(Úsmev.) Stavať seba alebo niekoho iného do tejto pozície. Moje texty sú veľakrát priamočiare a ľudia si ma možno s nimi hneď stotožnia. Konkrétne pieseň „Mohla som byť“ však pláva na tenkom ľade, lebo stačí vymeniť len slovo „som“ za „si“ a už to dáva iný rozmer. Bolo by to štipľavé… Sú to texty z našich životov, všetci prežívame rovnaké emócie, rozdiel je len ten, že každý inak.

Ako vaše skladby prijíma kapela? Diskutujete o nich?

Ak mám povedať pravdu, tak nie. Riešime skôr technické, možno výrazové záležitosti, ale chlapci sú vnímaví, čiže nemusím im vysvetľovať, o čom sú tie piesne. Každý tíško vie. Ale keď sa veľmi vzdialia, tak ich pritiahnem späť. Myslím, že sa im tie piesne páčia, inak by ich tam nemalo čo iné držať. Som rada, že ich mám.

A môžete nám predstaviť svoju kapelu?

mikulcova kapelaMôžem. Na gitaru hrá Pišta Szabó, je Soboťan žijúci v Banskej Bystrici. Poznám sa s ním najdlhšie, ešte z čias gymnázia, tuším. On priviedol do kapely Miška Šelepa zo Spišskej Belej, ktorý hrá na basgitaru. Je najmladší člen momentálnej zostavy, ale hádam najpracovitejší. A posledným je Rolo Uškovitš, cajon a bicie, ktorého som spoznala ešte v Sanylande, ten je zase vášnivý stopár a výletník. Veselá zostavička, čo vám poviem. (Úsmev.)

Spomenuli ste kapelu Sanyland, v ktorej ste pôsobili po boku výborných muzikantov Juraja Grigláka, Petra Bindera, Petra Szabadosa a ďalších. Čo vám táto spolupráca dala?

Veľa. To bola fakticky prvá, taká ozajstná kapela. Chodili sme po festivaloch, koncertoch, CD sme nahrali… Skvelá partia ľudí tam vždy bola. Rozmýšľam, či to bolo tou hudbou alebo Slavo „Sany“ Grék je tá zázračná osoba. Neviem. Jeho piesne boli vždy veľmi čisté… taká tá skutočná radosť z hudby. Veľmi ma ovplyvnil, myslím si, že keby nebolo Sanylandu, tak asi každý večer spievam Girl from Ipanema.

Kde ste a čo robíte, keď nekoncertujete, netvoríte?

Od septembra minulého roka žijem v Bratislave. Väčšina ľudí nechápavo krúti očami, prečo som po ôsmich rokoch odišla z Prahy a ja im poviem, že práve preto. Praha je krásna, mám tam rodinu, priateľov… Hrubé čiary nerobím, možno sa tam jedného dňa vrátim. V Bratislave navštevujem školu, učím, chodím do divadla, na koncerty, mám kam ísť na kultúru, keď chcem…

A ešte niečo. Na Banskú Bystricu sa Zuzana veľmi teší, lebo ako hovorí:

„Pre nás, Stredoslovákov, je Banská Bystrica hlavným mestom. Ako deti sme sem často chodievali na rôzne návštevy, lebo mamina tu má kamarátky z výšky. A hlavne, sídli tu firma, v ktorej pracuje. Neskôr som chcela ísť do Bystrice na konzervatórium, čiže niekoľko rokov som sem chodila na konzultácie. Non najväčšie spojenie je v kapele. Na začiatku nášho fungovania všetci chlapci študovali a pracovali v Bystrici, takže som chodila za nimi a cvičili sme. Mám k tomuto mestu vrúcny vzťah a Záhrada, kde hrávame, je čarovným miestom.“ 

Súťaž o CD Slová

mikulcova cdSpeváčka a skladateľka Zuzana Mikulcová nie je na slovenskej scéne žiadnym nováčikom. Pamätáme si ju najmä z Hlasu Česko Slovenska 2012, kde rozhodne patrila medzi tých, ktorí zaujali nezameniteľným hlasom aj príjemným vystupovaním. Ešte predtým, v roku 2010, sa Zuzana stala víťazkou súťaže Nové tváre slovenského jazzu. Vo vydavateľstve Hudobný fond jej nedávno vyšiel debutový album s názvom Slová. Album vznikal v priebehu dvoch rokov. Dve piesne sa nahrávali ešte v roku 2013 v štúdiu Littlebeat, pod producentskou rukou Andreja Hrušku a Filipa Hittricha. Ostatné piesne Zuzana s kapelou nahrala na sklonku roka 2014 v štúdiu Pod Povrchom u Filipa v Trnave.

Album Slová (vydavateľstvo Hudobný fond) je intenzívnou výpoveďou mladej pesničkárky s nezameniteľným hlasovým prejavom. Slová patria do kategórie neprehliadnuteľných nahrávok. Mimoriadny cit pre melódiu, originálna lyrika a kvalitné aranžmány. Mladá speváčka a skladateľka sa na svojom debute predstavuje ako vyzretá hudobníčka s úprimnou láskou k rodnému jazyku.

Do žrebovania o CD Zuzana Mikulcová – Slová zaradíme všetkých, ktorí do 25. marca správne odpovedia na otázku: Koľko skladieb je na debutovom albume Zuzany Mikulcovej Slová?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Alica Vosková.