V spolupráci s vydavateľstvom Ikar vám opäť prinášame prehľad najnovších kníh z pultov kníhkupectiev, ktoré môžete navyše v našich súťažiach aj vyhrať.

Jo Nesbø: Snehuliak

Nórsky hudobník a autor kriminálnych románov Jo Nesbø sa narodil v Osle, vyrastal v Molde. Vyštudoval Norges Handelshøyskole v Bergene, odbor ekonómia. Pracoval ako novinár a burzový maklér a v súčasnosti je spisovateľom na voľnej nohe. Je členom nórskej poprockovej skupiny Di Derre. Jeho prvý detektívny román Flaggermusmannen (v českom preklade Netopýří muž) získal v roku 1998 literárne ocenenie Glasnyckeln za najlepšiu severskú detektívku. Ústrednou postavou väčšiny románov je detektív Harry Hole.

Nie inak je tomu aj v románe Snehuliak… V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu.

Prípad rieši inšpektor Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Vyšetrovanie je pre Harryho o to zložitejšie, že sa týka jeho novej kolegyne ale aj milovanej Rachel. Prípad Snehuliak ho privádza na pokraj šialenstva…

Brilantne vykreslené postavy a gradujúce napätie sú zárukou napínavého príbehu, aký vie napísať len majster súčasných trilerov Jo Nesbø. Z nórskeho originálu Snomannen (H. Aschehoug & Co., Oslo, 2007) preložil Jozef Zelizňák.

Ukážka z knihy:

Zbadal čosi, čo mohli byť obrysy ľudskej postavy.

Rozsvietil baterku a namieril ju na čistinku.

Bola to ona. Stála vzpriamená medzi stromami a hľadela naňho bez žmurknutia oka tými istými veľkými ospalými očami ako na fotografii. Harrymu napadlo, že je oblečená v bielom ako nevesta a stojí pred oltárom uprostred lesa. V lese sa jej šaty blýskali. Harry sa nadýchol a trasúcou rukou vybral z vrecka mobil. Holm zdvihol po druhom zazvonení.

„Uzavri celý dom,“ dostal zo seba Harry. V hrdle mu vyschlo. „Zavolám posily.“

„Čo sa stalo?“

„Máme tu snehuliaka.“

„Čo?“

Harry mu to vysvetlil.

„To posledné som nepočul,“ kričal Holm. „Je tu zlé spojenie…“

„Hlava,“ zopakoval Harry. „Má hlavu Sylvie Ottersenovej.“

V slúchadle zavládlo ticho.

Harry poprosil Holma, aby k nemu prešiel po jeho stopách, a položil.

Potom si sadol k stromu, zapol si kabát až ku krku a zhasol, aby šetril baterku. Čakal. Uvedomil si, že už takmer zabudol, ako chutí tma…

Knižku nájdete v každom dobrom kamennom či elektronickom kníhkupectve, ale v našej súťaži môžete už tradične vyskúšať aj svoje šťastie. Víťazom sa môžete stať, keď nám do stredy 30. januára 16.00 h odpoviete na otázku: Ako sa volá ústredná postava väčšiny detektívnych románov Jo Nesbø?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Judita Farkašová.

Miro Žbirka: Čo bolí, to prebolí

Foto: David Kraus

„V minulosti som si myslel, že až zostarnem, bude to predstavovať iba nevýhody. No súčasne s pribúdajúcim vekom paradoxne začínam pociťovať výhodu v tom, že sa opieram o nejakú minulosť hudby, nielen svojej, ale každej, ktorú som zažil. A stále prijímam nové veci. Na koncertoch si ľudia pamätajú skupinu Modus i Limit, moje rôzne obdobia, no vidím aj publikum, ktoré o mojej minulosti nevie vôbec nič, pozná iba veci z posledného obdobia. To mi dáva nádej, že ľudia prídu opäť, lebo popri tých, čo na mňa chodili kedysi, prichádzajú i noví. Tento vek môže byť krásny a ja si ho užívam ako zadosťučinenie.“ To sú slová, ktoré si môžete prečítať na prebale knihy Mira Žbirku Čo bolí, to prebolí.

Kniha vyšla koncom minulého roka, pri príležitosti jeho životného jubilea – 60 rokov. Nájdete v nej všetko, čo by ste o Mirovi chceli vedieť. Jeho prvé spomienky… všeličo o jeho rodičoch, bratoch, láskach, o jeho deťoch, aj niečo o Marike Gombitovej. Samozrejme aj o Moduse, Limite, o Beatles… Súčasťou knihy je aj 24-stranová foto príloha.

„Čo bolí, to prebolí  je kniha o človeku, ktorý miluje hudbu a dokázal, že sa dá presadiť a udržať v prednej línii svojho odboru aj bez škandálov či kŕmenia bulváru historkami zo svojho života,“ tvrdí spisovateľka a novinárka Marie Formáčková, ktorá knihu Čo bolí, to prebolí s Mekym Žbirkom napísala.

Knižku nájdete v každom dobrom kamennom či elektronickom kníhkupectve, ale v našej súťaži môžete už tradične vyskúšať aj svoje šťastie. Víťazom sa môžete stať, keď nám do stredy 30. januára 16.00 h odpoviete na otázku:  Koľké narodeniny oslávil Miro Žbirka?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Daniel Búlik.