Uplynulý víkend bolo na programe hneď niekoľko derby súbojov. Zápasy Badín – Šalková, Selce – Sásová či Slovenská Ľupča – Lučatín pútali pozornosť divákov v našom regióne.

Jarná časť je v plnom prúde, II. trieda skupina B už bude pomaly písať svoj záver sezóny. V sobotu a nedeľu sa odohralo už predposledné kolo súťaže, v ktorej je boj o titul stále otvorený. V nasledujúcom sumári nižších súťaží Vám ponúkame pohľad na dianie na futbalových trávnikoch.

Fortuna liga – nadstavbová časť o udržanie sa – 3. kolo

Železiari v boji o záchranu zavítali v sobotu na štadión Zlatých Moraviec. Tam chceli minimálne nadviazať na úvodné dve remízy, ktoré na jar zaznamenali v skupine o udržanie sa. Krok k tomu urobil Alexander Mojžiš, ktorý pomerne neskoro, až v 65. minúte, otvoril skóre. Za štyri minúty ale spomínaný strelec gólu zapríčinil penaltu, ktorej sa ujal Tomáš Ďubek a vyrovnal na 1:1. Podbrezovčania sa azda nestihli spamätať z rýchlej reakcie ViOnu a gólman Vantruba lovil loptu zo siete po druhý raz. O dve minúty sa totiž presadil Martin Válovčan. Všetky tri góly padli v rozmedzí siedmych minút a domáci po obrate uchmatli dôležité tri body. ViOn sa dotiahol bodovo na Podbrezovú, avšak zostáva na barážovej priečke. Momentálne zostupujúca Senica dokázala uspieť s Trenčínom a urobila jeden z potrebných krokov na dlhej ceste k záchrane. Najúspešnejšie tímy, Trnava a Nitra, si body vo vzájomnom zápase podelili.

II. liga – 22. kolo

Dukla hostila v sobotu tabuľkového suseda FK Inter Bratislava. Prvý polčas sa niesol v jej réžii no niekoľko sľubných príležitostí nedokázala využiť. V rovnakom duchu sa niesol aj úvod druhého dejstva. V 58. minúte z ojedinelej šance udrel bratislavský celok. Hlavičkou ho poslal po rohovom kope do vedenia Emil Haladej. Domáci tak museli doťahovať súperov náskok, ale keď sa už v 62. minúte porúčal z ihriska po druhej žltej karte Ekangamene, bola to veľká príležitosť. Paradoxne Bystričania neboli takí nebezpeční ako keď sa hralo za vyrovnaného stavu, Inter hrozil z brejkov. Snahu sa ale nedalo červeno-bielym uprieť a odmena prišla v posledných sekundách. Bystričanov vykúpil v tretej minúte nadstaveného času Lukáš Laksik vyrovnaním na 1:1, čím potvrdil jarnú neporaziteľnosť. Treba ale povedať že, z piatich súbojov zaznamenali zverenci trénera Vargu až štyri remízy. Mužstvá Dukly a Bardejova sú remízovými kráľmi súťaže s deviatimi nerozhodnými výsledkami. Vedúce Pohronie si pripísalo druhú prehru, keď nezvládlo duel na pôde nováčika z Dubnice nad Váhom. O prekvapenie kola sa postaral dvojgólový strelec Miladin Vujošević, momentálne najlepší strelec ligy. Liptovský Mikuláš mohol znížiť náskok Pohronia na čele na štyri body. V Bardejove ale uhral len remízu.

TIPOS III. liga Stred – 18. kolo

Zvolenčania chceli ostať po dvoch jarných výhrach stopercentní, aj po súboji v Námestove. Proti však boli hráči domácich Čiernik a Jaššo, ktorý v druhom polčase rozhodli o výsledku 2:0. V dvoch vystúpeniach po zimnej prestávke získal B-tím Podbrezovej rovnako ako ich A-čko dva body. Na pôde už teraz druhého Fiľakova ťahala tesne za kratší koniec. V 71. minúte sa stal hrdinom Fiľakova Erik Urbančok, ktorý strelil jediný gól duelu. Ktovie či by sa vyvíjal zápas inak, keby už na začiatku druhého polčasu nebol vylúčený hosťujúci Podstavek. Zaujímavé bolo stretnutie Čadca – Poltár, tímov zo spodnej časti tabuľky. K videniu totiž bolo sedem gólov, dve penalty a dva vlastné góly rovnomerne na oboch stranách. Mimoriadne dôležitú výhru Čadce 4:3 zariadil v 89. minúte Jarabica.

IV. liga JUH – 16. kolo

Veľká pozornosť sa sústredila na nedeľné derby Badína so Šalkovou. Šalková si podobne ako Rakytovce a Medzibrod nemôže dovoliť zaváhania v naháňačke za vedúcou Kováčovou. Na rozuzlenie v Badíne sa za stavu 0:0 čakalo do posledných minút. Zimnikoval a následne Bútora presnými strelami strhli víťazstvo na stranu Šalkovej. Rakytovce zaknihovali proti poslednej Novej Bani povinnú výhru 0:2. O ňu sa postarali v úvode druhej 45-minútovke strelci Pavol Telúch a Marek Gašpar. Medzibrodu prisúdil žreb 16. kola súpera z ľahšieho súdka – Hriňovú. Zásah Petra Belka z osemnástej minúty znamenal pre favorita zisk troch bodov. Ani jeden z tímov z prvej štvorky teda nezaváhal až na Kováčovú. Líder nenadviazal na jednoznačnú jesennú výhru v Tornali 0:3 a tento súper ju obral v nedeľu o dva body. Tornaľa siahala na tri body, v 74. minúte bod pre Kováčovú zariadil Shushpanov, keď dával na konečných 2:2. Raky sa teda bodovo dotiahli na Kováčovú, vinou horšieho skóre sú druhé. Medzibrodu a Šalkovej tiež zahralo zakopnutie Kováčovej do kariet a boj o titul sa ešte viac otvoril.

V. liga skupina C – 16. kolo

Regionálne derby sa konalo v nedeľu v Selciach kam zavítala Sásová. Selčania podobne ako na jeseň nedokázali prekonať brankára Čavoja (3:0), ale záves zatiahol aj ich gólman Faltáni, a tak sa body delili. Nulu na konte strelených gólov dosiahla aj Lovča. Tej oplatila debakel 8:1 z tretieho kola Hrochoť, keď si s ňou poradila pomerom 3:0. O to sa postarali Zátroch, Mazúch a Berky. Sásovčania po remíze so Selcami stratila dva body v naháňačke za suverénnymi Podkonicami. Tie v debakli kola zdolali posledný Prenčov 9:0, za zmienku stojí napríklad hetrik Martina Sedliaka. O skóre pred Sásovou je tretí Jakub, ktorý podľa predpokladov porazil Ladomerskú Viesku. Strojcami výhry 3:0 boli Klinec, Poljovka a Mišány. Napriek tomu aj Jakub aj Sásová strácajú na lídra deväť bodov. Pred nimi je o bod druhá Banská Štiavnica, ktorá si poradila so zdatným súperom Bacúchom a má navyše zápas k dobru.

I. Trieda – 16. kolo

Priechod v nedeľu zaznamenal ďalšiu stratu bodov. Po minulotýždňovej tesnej prehre 1:2 totiž remizoval na horúcej pôde Poník 3:3. Pritom vyhrával po polčase 0:2 a po hodine 1:3. Domáci futbalista Ján Kubašiak ale nedovolil favoritovi ukradnúť z Poník všetky body, keď strelil všetky tri góly. Ten posledný v úplnom závere z nariadenej jedenástky. Brezno naopak zvýšilo svoj náskok na čele tabuľky z osem na desať bodov. Jasenie tentokrát neinkasovalo pol tucta gólov od lídra súťaže ako tomu bolo na jeseň (2:6). Výsledok 3:1 Brezňanom bohato stačil. Pribula a Nosáľ zariadili vedenie 2:0, v 75. minúte dal zachraňujúcemu sa Jaseniu nádej Slabecius. Jakub Nosáľ ale v závere druhým zásahom spečatil triumf favorita. V súboji susedných obcí a zároveň tabuľkových susedov si zmerala sily Slovenská Ľupča s Lučatínom. Zásahy Hrušku, Milana a Michala Lakomčíka a Debnárika bohate stačili na výhru Ľupče 4:1. Jednalo sa o prvú jarnú výhru hráčov trénera Holécyho. Hronec uchmatol bod z Brusna v jedinom bezgólovom zápase kola. Dostal sa tak z posledného miesta na predposledné.

II. trieda skupina A – 16. kolo

V poradí 16. kolo odštartoval sobotný duel Šalkovej B s Ľubietovou. Do jarnej časti líder vstúpil domácou remízou 1:1 s Tajovom a pred týždňom mala voľno. Tentokrát sa dočkala výhry. Základy úspechu položili v prvom polčase Debnár, Jobko a Chovan. Hostia síce trikrát prekonali Hrnčiara, ale vždy len korigovali na rozdiel dvoch gólov (Grofčík, Jezný a Dien). Šalkovčania Debnár a Jobko dali napokon po dva góly, čo bolo potrebné pre zdolanie vzdorovitej Ľubietovej. Tajov zostáva na jar neporazený. Dokázal odolať jednému z najsilnejších útokov, ktorý má Harmanec. Od 71. minúty hrali Tajovčania v početnej výhode, ale skóre 0:0 vydržalo do konca. Súboj najlepšej ofenzívy s najlepšou obranou sa odohral v Malachove, ktorý hostil Staré Hory. Nedeľňajší duel otvoril už v dvanástej minúte Martin Andrejko, no následne ofenzívnemu Malachovu vyschol strelecký prach. Sokol s kvalitnou obranou dokázal vyrovnať v 63. minúte zásluhou Pavla Haviara a body sa delili. Hiadeľ v ,,šesťbodovom” súboji dvoch posledných celkov vyhral na Pršanoch vysoko 5:1, no aj tak zostáva na chvoste tabuľky. Hráč Hiadľa Miroslav Brna dal o sebe vedieť štyrmi gólmi. Vrece s dvanástimi gólmi sa roztrhlo na Balážoch, kde Selce podľahli Dúbravici 4:8.

II. trieda skupina B – 13. kolo

Tatran Čierny Balog B, Heľpa a Beňuš zvádzajú tuhý a vyrovnaný boj o titul. Prvý menovaný privítal Pohorelú. Tá bez náhradníkov prehrávala s Tatranom po 33-och minútach 2:0. Na začiatku druhého polčasu ale Janoška a jeho spoluhráč Kalman vyrovnali na konečných 2:2, čím obrali Balog o šancu na prvenstvo. V rovine teórie je už aj šanca Heľpy na to, že predbehne vedúci Beňuš, ktorý zvíťazil v Pohronskej Polhore. Heľpa totiž rovnako ako Balog prišla o vedenie a remizovala tiež 2:2. A to s poslednou Polomkou, kde v 86-tej minúte zachraňoval bod pre Heľpu Ján Tkáčik. Jeho gól vykresal iskierku nádeje pre Heľpu, ktorá má síce lepšie skóre ako vedúci Beňuš, ale stráca naň tri body. O týždeň je na programe záverečné kolo. Beňuš privíta Dolnú Lehotu, s ktorou mu stačí získať bod, na to aby získal titul. Na Heľpu čaká doma tvrdý oriešok v podobe Čierneho Balogu, ktorý je už, ako sme spomínali, mimo boja o titul.

TJ Tatran Čierny Balog B vs. TJ Mladosť Pohorelá 2:2
TJ Tatran Polomka vs. ŠK Heľpa 2:2
TJ Slovan Pohronská Polhora vs. TJ Slovan Beňuš 0:2
TJ Partizán Dolná Lehota vs. TJ Michalová 0:0

1. TJ Slovan Beňuš 13 9 2 2 36:20 29
2. ŠK Heľpa 13 8 2 3 37:16 26
3. TJ Tatran Čierny Balog B 13 7 3 3 43:23 24
4. TJ Slovan Michalová 13 4 4 5 21:27 16