Aj keď v najvyššej súťaži je už na úkor Dukly rozhoduné o zostupujúcom, v nižších súťažiach je spravidla ešte všetko otvorené a zápasy len teraz dostávajú náboj rozhodujúcih. Pohľad na to, aké výsledky priniesol uplynulý víkend, prinášame v našom pravidelnom sumári.

DOXXbet liga – nadstavbová časť – skupina o postup – 7. kolo

Päť kôl pred koncom má najbližšie k postupu medzi slovenskú elitu Skalica, ale hneď za ňou je s jednobodovou stratou michalovský Zemplín. Oba tímy zvládli sobotňajšie merania síl bez zaváhania a aj preto bude boj o postup ešte veľmi zaujímavý a dramatický. Aj teoretickú šancu na postup už dávnejšie stratila zvolenská Lokomotíva, ale tej aj tak nechýba motivácia. V 40-tej minúte rozhodol jediným gólom o troch bodoch v zápase so Šaľou Martin Válovčan. Preto nemusel mrzieť jeho spoluhráča Olivera Špilára nepremenený pokutový kop z pätnástej minúty.

DOXXbet liga – nadstavbová časť – skupina o zotrvanie – západ – 7. kolo

Pohronskému celku nechýba motivácia napriek tomu, že už dávnejšie sa zachránil v druhej najvyššej súťaži. O výhru 4:1 na horúcej bratislavskej pôde sa pričinil dvomi gólmi Pavol Blaho, po jednom zásahu pridal Lukáš Garaj a Ján Sojka. Pohronie týmto víťazstvom spečatilo tri kolá pred koncom prvenstvo v skupine o zotrvanie. Poslednej Dubnici sa podarilo získať bod za bezgólovú remízu s Trnavou, ale aj tak na nezostupovú priečku stráca tri body.

5 logoAFC Nové Mesto nad Váhom 29 6 6 17 21 : 44 24
6 logoMFK Dubnica nad Váhom 29 4 9 16 28 : 54 21(-3)

III. liga – 24. kolo

Vo víkendových stretnutiach tretej ligy dominovali domáce tímy a darilo sa mužstvám z banskobystrického regiónu. Raky dokázali vyhrať už tretíkrát v rade a robia dôležité kroky k tomu aby sa vyhli kalným vodám zostupu. Rakytovce urobili s Krásnom nad Kysucou krátky proces. V priebehu jedenástej až 31. minúty strelili tri góly Kohút, Murín a Hejčík. V závere polčasu ešte stihol z penalty znížiť na 1:3 z pohľadu hostí Kopásek, ale na viac sa už Krásno nezmohlo. Dobre si počínala aj Kremnička, v nedeľu po polčase vyhrávala 1:0 vďaka Miroslavovi Sokolovi. Presne po hodine hry pridal poistku na 2:0 Ján Vician, a aj keď vzápätí korigoval na 2:1 za Kalinovo Erik Ľupták, tri body ostali v Kremničke. B-tím Pohronia podľa predpokladov nestačil na Makov, jediný čestný gól dal v 61. minúte Adam Širáň znižujúc na 1:3. Pohronie delia od zostupovej priečky len štyri body. Na nej sa ocitla Žarnovica, keď podľahla vtedy ešte poslednej Čadci gólom Michalinu z úvodu druhého polčasu. Dvaja najväčší ašpiranti na postup – Teplička nad Váhom a Martin mali voľno.

IV. liga – juh – 22. kolo

Ani tri góly nestačili železiarom v súboji s Hriňovou na bodový zisk. Po hokejovom výsledku 3:6 sa zrodilo veľké prekvapenie, pretože dvanásty tím tabuľky zdolal lídra. V šiestej minúty poslal Hriňovú do vedenia Pohorelec, no už o štyri minúty na to bolo vyrovnané zásluhou Harvilka. Potom ale nasledovala gólová smršť hostí, ktorí od sedemnástej do 41. minúty nasúkali Penksovi štyri góly a to rozhodlo zápas. Už ani dva rýchle góly v druhom dejstve v priebehu dvoch minút od Adama Petríka a Juraja Pančíka nestačili na úspech B-čka Podbrezovej. Na druhú priečku s trojbodovou stratou na železiarov sa vyšvihol B-tím zvolenskej Lokomotívy, ktorý ako tretí tím tabuľky zdolal tím na druhom mieste a to Slovenské Ďarmoty. Mimoriadne dôležitý súboj rozhodol v 66. minúte Andrej Števček. Do bojov o postup má čo to povedať aj Poltár, ktorý si poradil s Detvou najtesnejším rozdielom, keď sa z jedenástky presadil Marian Berky. Poltár uzatvára štyri kolá pred koncom akúsi top štvoricu tímov, ktoré môžu pomýšľať na postup do tretej ligy. Jupie dokázalo bodovať naplno v Divíne vďaka rozhodujúcemu zásahu Mareka Plška z dvadsiatej druhej minúty. Vynahradilo si tak rovnakú prehru pomerom 0:1 v uplynulom kole na pôde Slovenských Ďarmôt.

V. liga – skupina C – 22. kolo

Sásová zavítala do Medzibrodu, kde 300 prítomných divákov videlo sedem gólov. V priebehu 23 minút však sásovský brankár Čavoj lovil loptu zo siete štyrikrát. Na 1:4 znižoval Choma, na 2:5 Smekal. Dať dva góly Medzibrodu sa nepodarí len tak hocikomu, no aj tak to na body proti favoritovi nestačilo. Medzibrod má na čele jedenásťbodový náskok a do konca sezóny zostávajú štyri kolá. V tom ďalšom zavíta do Lieskovca, kde môže definitívne spečatiť svoje prvenstvo. Pozornosť pútalo derby Šalkovej so Slovenskou Ľupčou. Dve stovky divákov čakalo na gól celú hodinu. Na radosť domácich otvoril skóre Chovanec, a o štyri minúty pridal svoj druhý gól. Vrece s plodmi futbalu sa roztrhlo, pretože už o minútu na 3:0 zvýšil Štulajter. Aj on sa stal v 74. minúte podobne ako Chovanec dvojgólovým strelcom, keď upravil na konečných 4:0. Favorizovaná Šalková teda rozhodla zápas v priebehu štrnástich minút. Rezerva Jupie doma nestačila na druhý tím tabuľky – Pliešovce. Aj keď Glovňa v 61. minúte poslal Jupie do vedenia, napokon vyšiel jeho tím naprázdno. Z dolnej polovice tabuľky dokázali bodovať len Priechod s poslednou Voznicou, keď si podelili body za remízu 1:1.

I. trieda – 22. kolo

V sobotu zvládli Selce povinnú jazdu v Hronci, aj keď po prvej 45-minútovke to bolo bez gólov. V úvode tej druhej poslal lídra súťaže do vedenia Filip Koctúr, ale o dve minúty prišla rýchla reakcia domácich a vyrovnávajúci gól Jakuba Fendeka. Selce sa dostali opäť do vedenia až v 77. minúte vďaka Vladimírovi Túrymu. V 84. minúte definitívne zariadil výhru druhým gólom Koctúr a Selčania tak majú pred jediným súperom v boji o prvé miesto Braväcovom na čele štvorbodový náskok. Jakub má už štyri kolá pred koncom len teoretickú nádej na prvenstvo, v sobotňajšom súboji si poradil s Ponikami tesne gólom Martina Porubského. Brusno bojujúce o odpútanie sa z posledných priečok získalo cenný bod, keď v 35. minúte na 1:1 vyrovnával Matej Parobek. Prekvapením bol triumf vtedy ešte posledných Podkoníc nad Lučatínom.

11 logoFK SOKOL Nemecká 22 6 3 13 31 : 46 21
12 logo FK – 34 Brusno – Ondrej B 22 4 9 9 20 : 37 21 (-3)
13 logoTJ ŠK Hronec 22 4 5 13 32 : 50 17
14 logoFK Podkonice 20 4 3 13 21 : 51 15

II. trieda skupina A – 24. kolo

V dvadsiatom kole pauzoval líder súťaže Králiky, ich najväčší súper Tajov, ktorý si v poslednom období značne skomplikoval boj o titul, si tentokrát hravo poradil s Hiadeľom gólmi Balona, Pánika a Štrbu. Štyri kolá pred záverom sezóny však musí doháňať štvorbodovú stratu na Králiky, pričom tie majú navyše zápas k dobru. Ľubietová prekvapujúco zdolala v zápase bohatom na góly Malachov a dostala sa z dna tabuľky. Ešte viac gólov padlo v Hronseku, ktorý podľahol po prestrelke B-čku Šalkovej. Skóre 8:10 je veľa aj na hokej, takže diváci si prišli na svoje. Po polčase to bol ,,len“ 3:3, za zmienku stojí hetrik domáceho Garaja, za hostí sa to podarilo Milanovi Stykovi, no až päť presných zásahov uštedril súperovi Peter Vajda.

Ďalšie gólové hody sa konali v Mičinej, tá hostila rezervu Šalkovej. Po otváracom góle Tenkela a následnom hetriku Ursínyho v priebehu desiatich minút sa zdalo byť vymaľované už po prvom dejstve. Hneď v úvode toho druhého však hosťujúci Karkalík znížil na 1:4, v 74. minúte prinavrátil hosťom štvorgólové vedenie Baran. Domáci sa nevzdávali a o minútu na to skóroval Mišáni, v 80. minúte Sámel a v 90-tej druhým gólom Mišáni znížil na rozdiel jediného gólu. Posledné sekundy si už Šalková ale postrážila a zvíťazila 4:5. Savon potreboval nutne bodovať v Riečke a mal k tomu skvelo nakročené po dvoch góloch Martina Pupalu z jedenástej, respektíve 21. minúty. Domáci však stihli ešte do polčasu vyrovnať na 2:2, skórovali Necpal a Náčin. Prvý menovaný sa stal hrdinom zápasu, keď v 89. minúte rozhodol zápas a rozhodol o tom, že banskobystrický Savon výjde bodovo naprázdno, napriek tomu, že mal našliapnuté k trom bodom.

II. trieda skupina B – 16. kolo

V 16. kole uštedril Beňuš debakel Pohronskej Polhore, za zmienku stoja 4 góly Zdena Švantnera. Aj preto ostáva Pohronská Polhora na dne tabuľky. Dolná Lehota sa postarala ešte len o druhú prehru Pohorelej v sezóne, v súboji tímom z posledných priečok sa radoval Šumiac z tretieho víťazstva v sezóne, ktoré zaznamenal so Sihlou. Jediným domácim tímom, ktorý nebodoval naplno bola Polomka. To ju ale až tak zrejme nemrzí, pretože to bolo v dueli so silnou Heľpou, ktorá stratila cenné body v naháňačke za vedúcou Michalovou. Tá mala cez víkend voľno.

Beňuš – Pohronská Polhora 7:2
Dolná Lehota – Pohorelá 2:1
Polomka – Heľpa 3:3
Šumiac – Sihla 4:2

1 logoTJ Slovan Michalová 13 11 2 0 40 : 6 35
2 logoŠK Heľpa 14 10 2 2 38 : 22 32
3 logoTJ Mladosť Pohorelá 13 9 2 2 33 : 18 29
4 logoTJ Partizán Dolná Lehota 13 7 1 5 30 : 23 22