V piatok 30. septembra sa uskutoční desiaty ročník festivalu vedy na Slovensku – Noc výskumníkov. V Banskej Bystrici sa na ňom významnou mierou podieľa Univerzita Mateja Bela.

Noc-vyskumnikovV obchodnom centre Europa nájdete zaujímavé stánky z rôznych oblastí vedy. Katedra psychológie Pedagogickej fakulty bude prezentovať tému Vnímanie sveta okolo nás. Svoje tradície budete spoznávať spolu s členmi Katedry sociálnych štúdií a etnológie Filozofickej fakulty, Katedra anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Vám dá možnosť spoznať prácu tlmočníka. Vzorky rôznych meteoritov a tektitov spoznáte v stánku Katedry geografie a geológie Fakulty prírodných vied.

Precvičiť mozog si budete môcť s matematikmi z Fakulty prírodných vied. O tom, že chémia je zábavná, vás budú presviedčať členovia Katedry chémie z tej istej fakulty. O tom, čo je to zvuk, a či ho môžeme vidieť, sa dozviete v stánku Katedry fyziky. Ako zastaviť teroristický útok sa vám budú snažiť ukázať zástupcovia Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov.

V stánku Ekonomickej fakulty vám odpovedia na otázky Kde všade je ekonómia v živote okolo nás a budete sa môcť priblížiť aj k športovým hviezdam a vyskúšať si tak tréning na pomôckach, ktoré využívajú známi športovci. Okrem stánkov sú pripravené aj zaujímavé prednášky na témy Od paradoxu k vede, Ako google určuje dôležitosť web stránok? Na čo je literatúra alebo Prečo sa Slovensko nestalo veľmocou? Viac o programe sa dočítate na oficiálnej stránke podujatia.