Už túto sobotu, 13. júna, by sa mal opäť ukázať anjel, ktorý bdie nad mestom pod Urpínom, Banskou Bystricou. Pomyselného anjela vytvorí trať  štvrtého ročníka cyklomaratónu pre cestné a horské bicykle. Podujatie má názov Bystrický anjel.

Ako uviedol hlavný organizátor podujatia Peter Kováč z NeCTa (Neobjavení Cyklistickí Talenti): „Zapojiť sa môže každý,  hlavne tí,  čo majú radi kopce, keďže okolie Banskej Bystrice je dosť kopcovité. Za účasť sa neplatí, pripojiť  sa môže ktokoľvek a kdekoľvek na trase cyklomaratónu. Vítaní sú aj tí, ktorí chcú absolvovať iba krátky úsek na vyznačenej trase.“

Záujemcovia o účasť na tomto podujatí sa môžu vopred prihlásiť online na tomto odkaze, alebo aj pred štartom v deň maratónu. „Pri prezentácií je však jednoduchšie,  keď sa ľudia prihlásia vopred,“ poznamenáva Peter Kováč.

Prezentácia účastníkov sa uskutoční v sobotu 13. júna od 9:00 do 9:25 h pri budove Allianz – Slovenská poisťovňa na Huštáku. Následne sa cyklisti presunú Dolnou ulicou na Námestie SNP, kde o 9:30 h odštartuje štvrtý ročník cyklomaratónu Bystrický anjel.

Trasa cyklomaratónu vedie z Námestia SNP cez Slovenskú Ľupču, Podkonice, Priechod, Selce (10:30 h), Nemce, Sásovú (11:00 h, škvárové ihrisko, spojenie pelotónu), Kostiviarsku, Jakub, Uľanku, Harmanec, Kordíky (12:00 – 13:00 h, pauza na občerstvenie, spojenie pelotónu), Tajov, Podlavice, ul. THK, Fončordu, Malachov,  Pršiansku terasu, Radvaň, Kremničku, Rakytovce, Badín, Vlkanovú, Hronsek, Veľkú Lúku, Lukavicu, Čerín, Dúbravicu, Poniky, Šalkovú, Môlču a Hornú Mičinú. Kdekoľvek na tejto trase sa k cyklomaratónu môžu pripojiť ďalší cyklisti.  Samozrejme, povzbudzovanie divákov určite poteší všetkých účastníkov podujatia, ktorého trasa cez obce v blízkom okolí Banskej Bystrice a zároveň cez ikonické stúpania akoby nakreslila obrysy anjela bdejúceho nad týmto krásnym mestom. Dĺžka okruhu je 120 km, výškový profil 2 500 m.

Po štarte z Námestia SNP po Slovenskú Ľupču bude mať cyklomaratón policajný sprievod, inak sa koná za neobmedzenej cestnej premávky.

Do cieľa na Námestí SNP by mali cyklisti doraziť v čase od 16:00 do 16:30 h.

Ako uvádzajú organizátori, Bystrický anjel nie sú klasické cyklistické preteky. Jeho cieľom je spájať ľudí, ktorých záľubou je rekreačná cyklistika a vášňou bicykel. Avšak účastníci sa môžu zapojiť do súťaže o najlepšieho vrchára. Body sa získavajú za každý výstup na kopec, zvlášť bodovo bude ohodnotené stúpanie na Kordíky, najvyšší bod cyklomaratónu. Ten, kto získa najviac bodov, stane sa najlepším vrchárom cyklomaratónu Bystrický anjel 2020.

Viac informácií na webe podujatia, alebo vo Facebook evente.